Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Четвероногий екстрасенс: правда та міфи про містичні здібності собак та котів

Четвероногий екстрасенс: правда та міфи про містичні здібності собак та котів
Фото: Shutterstock

Кішки та собаки попереджають господарів про небезпеки та стихійні лиха, повертаються додому, опинившись за тисячі кілометрів, і навіть можуть врятувати від серцевого нападу уві сні... З чим насправді пов'язана незвичайна і часом загадкова поведінка домашніх тварин?

Коти бачать привидів та всяку нечисть?

Кажуть, це відбувається в ті моменти, коли кицька безперервно і дуже насторожено дивиться в одну точку.

Справді, у такі моменти вигляд у домашнього вихованця може здатися зловісним. І багато власників вважають, що кішка бачить щось потойбічне. Але із чудесами це не пов'язано. Справа в тому, що у кішок гострий слух. Вони чують звуки, що не доходять до людей. Якщо ви бачите, що ваш вихованець насторожився і уважно кудись дивиться, він намагається знайти джерело звуку.

Тварини передчувать землетруси?

Це правда. Але найсильніше до електромагнітних хвиль чутливі риби. Причому вони відчувають підземні поштовхи раніше, ніж їх зафіксують сейсмологи. Якщо рибки почали метатися акваріумом вгору і вниз, значить, відбувається якась аномалія. Мешканці Японії спеціально тримають вдома та в офісах вугрів – як маркери. Як тільки бачать, що вони дивно поводяться, про всяк випадок вискакують з приміщень.

Потім за рівнем чутливості йдуть кішки та собаки. Вони попереджають господаря про небезпеку своєю незвичною поведінкою. Починають неспокійно поводитися - наприклад, скрести двері.

Чи відчувають витік газу?

Газ першими відчувають канарки. Вони вловлюють, коли падає вміст кисню, причому реагують навіть на найменший вміст домішок метану та чадного газу повітря. У такі моменти вони припиняють співати, виявляють ознаки занепокоєння, після чого падають, починають битися в конвульсіях і гинуть. Раніше канарок навіть використовували як газоаналізатори в шахтах. Брали з собою і працювали доти, доки птахові не ставало погано.

Чи можуть врятувати від серцевого нападу?

І справді, бувають випадки, коли господареві, наприклад, уві сні стало погано, защеміло серце, а кіт стрибнув йому на груди і зробив масаж. Біль відступив, людині полегшало. Як це відбувається, незрозуміло. Але кішки справді відчувають, коли людині погано. Деякі труться о хворе місце. До речі, наукою доведено: котяче мурчання здатне входити в резонанс із биттям серця та полегшувати серцевий біль.

Пес відчуває, що його бояться?

Справа нібито в тому, що у людини викидається адреналін, а собака це вловлює.

Але це не так. Адреналін не пахне. Собака реагує на поведінку. Якщо людина її боїться, вона починає по-іншому рухатися, робити різкі рухи. Чому навіть злі собаки часто не чіпають п'яних і дітей? Діти не усвідомлюють небезпеку, що походить від пса, і просто йдуть, не змінюючи своєї поведінки. П'яні теж – рухаються, начебто на автопілоті. Тіло розслаблене, собака не має приводу реагувати.

Визначають добрих людей, тож труться об них?

Ні! Якщо кішка лащиться, значить, у неї електризується шерсть, і їй хочеться, щоб її погладили та зняли цю напругу. А ще вони труться головою об людину, коли хочуть її помітити. Наприклад, о незнайомця, котрий прийшов у гості. Роблять це своїм запахом через залози, розташовані біля очей. Це зовсім не той запах, яким коти мітять територію.

Про те, що кішка чи собака вам довіряє, свідчить інша поведінка: коли вихованець падає на спину та відкриває живіт – дуже вразливе місце.

Завжди повертаються додому

Таке часто трапляється, хоча сам механізм не до кінця вивчений. Вважається, що собаки орієнтується за запахом, а кішки йдуть якимись електромагнітними маяками. Цікавий момент: кішки знаходять дорогу на більш далеких відстанях. Можуть повернутися за кілька років, якщо, наприклад, опинилися від будинку за тисячу кілометрів.

Наперед знають, коли прийде господар?

Наближення власника вихованці відчувають за запахом та за певними звуками. У під'їзді можуть йти кілька людей, але ваш кіт почує саме ваші кроки і чекатиме на вас біля дверей. Собаки легко визначають, коли господар повертається додому машиною і паркує її у дворі. Ви тільки почали паркуватись, а хвостатий уже мчить до дверей. Тварини чують більше звуків і краще розпізнають їх, ніж люди.

Схованки перед смертю та зцілення ран

Коти ховаються, коли хворіють? Так, кішка намагається забитися в темне, спокійне місце, коли їй погано або якщо вона не хоче, щоб її чіпали. Іноді навіть збігають із дому. Вважається, що кішки не вмирають там, де живуть, а намагаються піти, оскільки їх жене інстинкт. У природі слабка або вмираюча тварина може залучити до прайду хижаків та падальників. Тому кішки, як і в давнину, йдуть подалі, щоб відвести від своїх родичів небезпеку.

Собаки розуміють людську мову? Ні, вони розуміють не мову, а певні команди та вловлюють інтонацію, з якою розмовляє господар. Це роблять собаки, які довго живуть серед людей та навчилися розрізняти спектр людських емоцій, інтонацію та міміку. Цуценя на все це не реагує. Люди часто олюднюють домашніх вихованців, але тваринам не властиві людські почуття.

Слина собак містить антисептик і загоює рани? Іноді собаки допомагають погасити напад радикуліту. Але недуга проходить не тому, що пес полизав хворе місце, а тому що вихованець масажував вас шорсткою язиком. Надходить більше крові, і напруга минає. Якщо ж говорити про рани, що кровоточать, наприклад, коли дитина розбила коліна, не можна давати зализувати рану собаці, це загрожує занесенням інфекції.

В ТЕМУ

Я спитав у Тузіка...

Вчені розробили нескладний тест, який дозволяє визначити, наскільки розумний ваш чотирилапий друг

Собаку можна вважати геніальним, якщо він запам'ятовує нові слова з чотирьох разів. На цьому наполягають угорські вчені- співробітники Університету імені Етвеша Лоранда. Свої експерименти вони описали у журналі Scientific Reports.

В експериментах, якими керувала Клаудіа Фугацца, брали участь дві суки - 4-річна бордер-коллі на прізвисько Віскі, 9-річний йоркширський тер'єр Вікі Ніна та їхні господарі.

Експериментатори розкладали на підлозі іграшки - десяток для Вікі Ніни, два десятки - для Віскі. Йшли до іншої кімнати. Звідти господарі просили вихованців принести їм якусь іграшку з-поміж добре знайомих. Вибір Віскі був вірним у 54 спробах із 59. Вікі знайшла те, що потрібно в 27 випадках із 42.Собаки розуміли завдання, навіть якщо до них зверталися не господарі, а вчені.


Далі господарі показували вихованцям нові іграшки, називаючи їх. Назву повторювали чотири рази. І зрештою просили принести насамперед незнайоме. Результат Віскі - 17 вірних виборів з 24, у Вікі Ніни - 15 з 20!

Експериментатори піддали подібним випробуванням інших собак - представників ще 20 порід. Особливих успіхів не досягли і дійшли висновку: навіть серед вихованців, яких самі господарі вважають розумними, дуже мало тих, хто готовий навчатися. А геніїв, які запам'ятовують слова з чотирьох повторень, взагалі раз-два й усе.

Втім, не виключено, що розумові здібності вихованців можна розвинути, якщо навчати їх новим словам із щенячого віку. І постійно закріплювати отримані знання.

Проведіть експеримент із власними домашніми улюбленцями. Раптом виявиться, що ваш собака не менш розумний, ніж Віскі та Вікі Ніна? І тоді ви будете зобов'язані приносити їй капці.

Завершуючи дослідження, вчені перевірили, як довго вивчені уроки залишаються у собачих головах. Виявилося, вже за годину Віскі та Вікі Ніна геть-чисто забували урок. Схожі результати, до речі, демонструють маленькі діти. 

– Ми собаки, ав-ав – авторитетні мислителі. Фото: Shutterstock

– Ми собаки, ав-ав – авторитетні мислителі. Фото: Shutterstock