1 червня
Завантажити ще

Від чого вмирають українці: ковід та онкологія «борються» за друге місце

Від чого вмирають українці: ковід та онкологія «борються» за друге місце
Фото: REUTERS

Державна служба статистики опублікувала ще не остаточні, але вже лякаючі підсумки 2021 року - з січня до серпня: скільки своїх громадян втратила країна і з яких причин.

Загальна тенденція, як і трійка лідерів, збереглися в тому ж вигляді, що й рік тому: смертність від серцево-судинних хвороб із великим відривом посідає перше місце, далі йде онкологія, потім – COVID-19. Але, якщо порівнювати підсумкові цифри за 2020-й і нинішні за 8 місяців із перших двох причин смертності, зрозуміло, що рухаємося приблизно з тією ж інтенсивністю. Чого не скажеш про коронавірусну статистику летальних випадків.

Найбільш смертоносний - квітень

За даними МОЗ, у 2020 році за рік померло 616 835 українців, з них від ковіда та його наслідків 20 709 людей. Тобто близько 3,5%.

З січня по серпень 2021 року нас поменшало на 439 430 осіб, і коронавірус був тому виною у 37 077 випадках. А це вже понад 8% усіх смертей, при тому, що до статистики не увійшли «ударніші» до нинішньої пандемії вересень та жовтень. Що буде у листопаді та грудні - прогнозувати складно, але те, що вірус забере у 2021 році вдвічі більше життів, ніж минулого, зрозуміло вже зараз.

До речі, найстрашнішим у цьому звіті виявився квітень, що приніс пік смертей від коронавірусу.

Топ – 5 захворювань. Фото: Інфографіка kp.ua

Топ – 5 захворювань. Фото: Інфографіка kp.ua

Лідуємо у світовому рейтингу смертності від ішемії

Повертаючись до «трійки лідерів», слід сказати, що хвороби системи кровообігу та онкологія стабільно посідають перші два місця у переліку причин смертності вже багато років. У докоподібні часи слідували не хвороби, а зовнішні чинники - нещасні випадки, аварії, самогубства. Їм трохи поступалися хворобам органів травлення і смертності через старість і невизначені синдроми раптової смерті, яка в останні 5-6 років, на жаль, неухильно зростає.

Дуже висока смертність від ішемічної хвороби серця та інсультів – даність не лише українських реалій, а й усього світу. Але, наприклад, 2018 року Україна очолила світовий рейтинг, коли показник смертності від ішемії досяг 700 випадків на 100 тисяч осіб. Причому з ТОП-3 ризиків, характерних для українців, двох можна спокійно позбутися: крім підвищеного артеріального тиску, це вживання алкоголю і куріння.

Щодо інсультів, щороку в Україні їх діагностують понад 100 тисяч осіб, третина з яких – працездатного віку. Близько половини з них помирають протягом року від початку хвороби.

Стабільне «друге місце» загибелі людей від онкології – це наша специфіка. Зараз загальна кількість хворих на рак перевищує 1 мільйон людей, хвороба вражає кожного четвертого чоловіка та кожну шосту жінку. Щороку близько 140 тисяч українців діагностують рак, а 450 людей щодня дізнаються, що у них злоякісна пухлина. Понад третина гинуть від онкології - люди працездатного віку. Чоловіки вмирають найчастіше від раку легень та бронхів, передміхурової залози та шлунка. Жінки – від пухлин грудей, ободової кишки та шлунка.

Наздогнати та перегнати онкологію

Свіжий «герой» смертельної української статистики – COVID-19, що розташувався за даними 8 місяців 2021 року на третьому місці, до кінця року має всі шанси зрівнятися з онкологією. Від раку щодня гине близько 250 людей, а офіційні дані смертності від ковіда в останній місяць демонструють страшну динаміку. Якщо на початку жовтня щодобово вмирало 150-200 осіб, то зараз це 400-600.

І, як сказав, цитуючи Марка Твена, один знайомий лікар, який працює в ковідному стаціонарі: «Є брехня, нахабна брехня та статистика. Так це про нас». Наша офіційна статистика безнадійно спізнюється, до того ж до неї не потрапляють випадки хвороби, коли коронавірус не діагностовано офіційно. Як не потрапляють і смерті, що сталися внаслідок ускладнень від COVID-19.

Тому реальних даних немає, офіційні з січня по серпень цього року демонструють гойдалку з пристойною амплітудою.

Як змінювалися показники смертності за вісім місяців 2021 року. Фото: Інфографіка kp.ua

Як змінювалися показники смертності за вісім місяців 2021 року. Фото: Інфографіка kp.ua

Скільки ще життів забере вірус до кінця року, стане зрозуміло 2022-го, коли інформацію буде отримано, проаналізовано та оброблено. Але велика ймовірність, що ковід як причина смерті займе цього року другу позицію у загальній структурі смертності.

ДО РЕЧІ

У лідерах з вимирання – Дніпропетровщина

У звіті Державної служби статистики є і розбивка по регіонах - чисельність яких областей скорочується найінтенсивніше за рахунок смертності мешканців. Зрозуміло, що й території у всіх різні, і чисельність населення, але, наприклад, Дніпропетровська область обійшла навіть Київ із його мільйонами тих, хто «понаїхав». За 8 місяців тут померло 39 453 особи. Далі слідує Харківська область – 32 539, а потім і Київ – 28 439. При цьому якщо у столиці за цей час народилося майже 20 тисяч нових мешканців, то і на Дніпропетровщині, і на Харківщині на кожні три смерті довелося лише за одним новим життям.