Завантажити ще

Від інформаційної гігієни до біохакінга: 6 несподіваних книг з саморозвитку

Від інформаційної гігієни до біохакінга: 6 несподіваних книг з саморозвитку
Фото: Пікселі з Pixabay

Дофамінове покоління. Де межа между болем і задоволенням

Дофамінове поколение. Де межа между болем и удовольствие.

Дофамінове поколение. Де межа между болем и удовольствие.

Анна Лембке

Лабораторія, 2 021

Ціна: 199 грн

У сучасному світі отримати задоволення вкрай просто - лише руку простягнути. І ми звикаємо до того, що можна дуже швидко отримати дозу дофаміну, а за нею ще одну, ще одну - поки це не стане залежністю. Не важливо, від чого ми отримуємо дофамін, тобто задоволення: від лайків під нашим постом, спілкування в соціальних мережах, від читання любовних романів (як у випадку автора), від мастурбації, від фастфуду, новин, шопінгу або азартних ігор. Рано чи пізно потреба в дофаміні приводить нас до залежності.

А залежність - це не тільки постійне бажання отримати нову дозу задоволення. Це ще й руйнівна тривожність, депресія і навіть фізичне страждання. Залежна людина втрачає інтерес до інших аспектів життя, все більше і більше натискаючи на дофамінову кнопку. Але енергія задоволення пропадає марно, адже насправді у нашого організму немає потреби в такій кількості дофаміну. І в підсумку задоволення перетворюється в кару. А одна з причин, чому ми так прагнемо до насолоди, - це спроба уникнути якогось болю. Ми боїмося зустрітися з ним віч-на-віч - біль від розчарування, біль навіть від нудьги - адже так легко натиснути кнопку в смартфоні і забутися.

Анна Лембке - психотерапевт, співробітник клініки з дослідження залежності в Стенфордському університеті, каже, що від проблем залежності не захищений ніхто. І навіть якщо ви не знайшли ще свій наркотик, то це лише питання часу. Рано чи пізно інтернет вам його підсуне. І треба вчитися жити без постійного підживлення.

Подумайте ще раз. Сила знання про незнання

Подумайте ще раз. Сила знання про незнання.

Подумайте ще раз. Сила знання про незнання.

Адам Грант

МІФ, 2021

Ціна: в Україні - від 350 грн паперова, аудіокнига - від 152 грн

Сенс книги можна передати цитатою з неї ж: «Всі пишаються знаннями, досвідом і відданістю думок. У стабільному світі це доцільно і приносить свої плоди. Але в сучасних умовах, коли все змінюється з неймовірною швидкістю, переосмислювати позицію не менш важливо, ніж її сформувати. Переоцінка вимагає не тільки навичок, але й певного мислення. Для цього у нас вже є майже всі інструменти. Залишилося тільки дістати їх з сараю і очистити від іржі ».

Власне, як діставати і очищати ці інструменти, і піде мова в книзі. Впевненість дає якусь стабільність, сумніви часом вкрай незручні, тому що можуть змусити нас змінюватися. Але якщо знання - сила, то незнання може бути мудрістю, воно допомагає змінювати погляд на речі і в підсумку призводить нас до можливості навчитися чомусь новому. На жаль, нинішній світ абсолютно далекий від стабільності, і нам волею-неволею доводиться підлаштовуватися до нього. Розумова гнучкість цінніше іноді, ніж безглуздість послідовності і переконаності у своїй правоті. Загалом, вчитися, вчитися і ще раз вчитися, і не боятися змінювати погляди.

Адам Грант, професор Уортонської школи бізнесу (США), більш десяти років вивчав психологію взаємин, в тому числі таких великих корпорацій, як Google або і зовсім Військово-Повітряних сил США.

Як не стати овочем. Інструкція з виживання в інфопросторі

Як не стати овочей. Інструкція з виживання в інфопросторі.

Як не стати овочей. Інструкція з виживання в інфопросторі.

Оксана Мороз

Віват, 2021

Ціна: 199 грн

Українці все менше вірять інформації з офіційних авторитетних джерел. Найчастіше на власному досвіді вони переконалися, що їх постійно обманюють. Зате ось звичайним простим людям, навіть незнайомим, навіть в інтернеті (тут особливо) готові довіритися. Радять в групі від високого тиску ні в якому разі не пити таблетку, а намочити шкарпетки в оцті? Звичайно, це правильно, навіщо людям брехати? А онкологію треба лікувати соняшниковою олією - так-так, наші знайомі так зцілилися. Якщо цей пост про милого песика набере тисячу лайків, то песику знайдуть господарів. І т.п. і т.д. І українці вірять, лікуються чортзна-чим, замість того щоб піти до лікаря. Лайкають фото часто неіснуючої собачки і потроху перетворюються в жертв маніпуляторів. При цьому впевнені, що вже вони-то зможуть відрізнити правду від брехні. Але ні.

Овоч, вважає автор, це стан, коли людина нічого не хоче робити сама. Їй зручно, коли її ведуть доріжкою, вже протоптаною шахраями і маніпуляторами. Цікаво, що не завжди цей стан залежить від волі самої людини (наприклад, часто це обумовлено історичними причинами). Але якщо не дотримуватися інформаційної гігієни, не вчитися фільтрувати інформацію, яка ллється на нас звідусіль, особливо в інтернеті, то рано чи пізно маніпулятори заради своєї користі визначатимуть думки і дії людини. І щоб цього не сталося, автор Оксана Мороз зібрала в одній книзі приклади основних видів шахрайства і маніпуляцій: в фейсбуці та інших соціальних мережах, вайбері, Вікіпедії, гуглі і навіть в ЗМІ. Ну і розповідає, як вберегти персональні дані, за якими полюють шахраї (це не тільки пін-код вашої кредитки), як безпечно шукати відповіді на свої питання та ін.

Оксана Мороз і сама свого часу постраждала від недотримання правил інформаційної гігієни і поставила собі за мету - допомогти уникнути такої сумної долі іншим українцям. У неї вийшло вже дві книги з  теми «Нація овочів?" і "Боротьба за правду".

За межами порядку. Ще 12 правил життя

За межами порядку. Ще 12 правил життя.

За межами порядку. Ще 12 правил життя.

Джордан Пітерсон

Наш Формат, 2021

Ціна: 250 грн

Книга канадського професора психології «12 правил життя. Протиотрута від хаосу »вийшла досить скандальною, що не завадило їй (а може, і допомогло) піднятися в топи продажів. Автор писав про відповідальність, дисципліну і свободу в такому форматі, який багато хто вважає неприйнятним (автор допускав, що дітей можна бити, лаяв фемінізм і взагалі виступав своєрідним рупором патріархальності, ну і поради часто у нього були досить дивними - наприклад, «зустрінеш на вулиці кота - погладь його »). Проте понад 5 тисяч відгуків на Amazon зробили свою справу, читачі взахлин ділилися, як ці 12 правил-орієнтирів допомогли їм стати краще і змінити життя. Так що Джордан Пітерсон продовжив письменницьку діяльність і в березні 2021-го видав ще одну книгу на цю ж тему.

Тут він взявся розповідати про те, як уникнути небезпек, які пов'язані з надмірною безпекою і контролем. Тобто вже не боротися з хаосом (як в першій книзі), а навпаки, вчитися з ним існувати. Тому що надмірний контроль - це той самий тоталітаризм. І треба змиритися з тим, що є речі, які поза нашим контролем, більш того - поза загальноприйнятим порядком. І взагалі, хаос не тільки падіння і непередбачуваність, це і новизна, і трансформація.

Поради з області філософії і психології Пітерсон ілюструє прикладами з власного життя, не боячись оголювати найпотаємніше. І так, він як і раніше залишається неполіткоректним.

Біохакінг без фанатизму. Як прожити довге повноцінне життя

Біохакінг без фанатизму. Як прожити довге повноцінне життя.

Біохакінг без фанатизму. Як прожити довге повноцінне життя.

Ілля Мутовін

Ціна: в Україні продається за 628 грн.

Світ змінюється з шаленою швидкістю, і ми змушені пристосовуватися до цього неймовірного темпу. Здавалося б, радіти треба - он як тривалість життя збільшилася. І все ж нашому організму така швидкість приносить і шкоду. Наприклад, постійно болить шия і голова через те, що ми дивимося не  вперед, як задумано природою, а вниз, утикаючись в смартфон. Надмірне споживання легкодоступного цукру призводить до смертельних хвороб. Малорухливий спосіб життя вкупі з постійним недосипом призводить до ослаблення імунітету і т.п. і т.д.

Щоб звернути блага цивілізації собі на користь, необов'язково піддаватися хімічному біохакінгу і модифікації організму. Автор книги Ілля Мутовін - експерт по ЗСЖ (від їжі до правильних звичок), займається біохакінгом і вивченням роботи мозку більше 10 років. Книгу він структурував в п'ять блоків. У першій частині він аналізує 4 блоки - «фізична активність, харчування, медичні чек-апи та сон». І значно більше уваги він приділяє ментальному здоров'ю - вся друга частина присвячена його докладному розбору.

Автор не відкриває Америку і, як сам зізнається, не дає чарівної пігулки, яка в момент зробить нас щасливими, але допомагає усвідомити вже давно всю відому нам інформацію по ЗСЖ і структурувати різні прийоми, методи і способи щодо поліпшення життя. А ось уже застосування їх дійсно може привести до дивних змін.

Бонус: в книзі є QR-коди з посиланнями на всякого роду корисності - практичні рекомендації.

12 місяців. Рік сенсу: як знайти покликання й жити щасливо

12 місяців. Рік СЕНС: як найти покликання й жити щасливо

12 місяців. Рік СЕНС: як найти покликання й жити щасливо

Поліна Башкіна

Фабула, +2021

Ціна: 320 грн

Незвичайний експеримент провела над собою Поліна Башкіна. Кинула високооплачувану роботу в офісі заради того, щоб знайти своє покликання. І за рік 12 разів змінювала професію: працювала помічником в хоспісі і в цирку, астрономом в обсерваторії, гірським рятувальником, була послушкою в монастирі, зоозахисницею, співробітником музею і божевільні - божевільний набір, божевільний рік, який, за словами автора, допоміг їй впоратися з вигоранням на роботі. А ще знайшла 12 людей, які теж не побоялися кардинальним чином змінити життя: залишили звичну роботу, яка вже не приносила задоволення, і зайнялися тим, чим хотіли. Розповіді про цих людей також є в книзі.

Додатково Башкіна проводить невеликий тренінг, який допоможе визначитися: чи дійсно варто звільнятися з роботи і як знайти себе, не повторюючи експеримент автора.

До слова, сама Башкіна здобула юридичну освіту, працювала радіоведучою, очолювала пресслужбу Генпрокуратури. Потім зайнялася політичним піаром, потім бізнес-піаром, в результаті прийшла в маркетинг. І начебто скрізь була успішна робота, високі доходи, не було лише відчуття щастя і розуміння, заради чого ця вся кар'єра? Звільнилася. Після вищеописаного пошуку себе в підсумку відкрила швейний коворкінг, курси шиття, школу саморозвитку.