21 листопада
Завантажити ще

Собаку 15 хвилин звільняли від ланцюгів: як зооволонтери рятують тварин у Вовчанську та Липцях

Собаку 15 хвилин звільняли від ланцюгів: як зооволонтери рятують тварин у Вовчанську та Липцях
Фото: facebook.com/12vartovykh

На Харківщині точаться бої. Рятувальники проводять евакуацію людей з районів, що найбільш обстрілюються. Поки люди тікають із рідних будинків, у містах та селах залишаються тварини – їх евакуацією займаються волонтери громадської організації "Порятунок тварин Харків".

Працювати доводиться дуже швидко, щоб встигнути врятувати якнайбільше тварин. Організація постійно отримує заявки від схвильованих господарів, але, на жаль, через щільні обстріли вдається дістатися не до всіх адрес. Подробиці про евакуацію тварин розповіла представниця ГО "Порятунок тварин Харків" Ярина Вінтонюк.

“Щодня робимо по дві ходки у Вовчанськ”

Ярина Вінтонюк. Фото: особистий архів

Ярина Вінтонюк. Фото: особистий архів

- Ярино, куди ви їздите за тваринами і наскільки це зараз можливо?
– Останні кілька діб (розмова відбувалася 17 травня. – Ред.) ми займаємося евакуацією тварин із Вовчанська та Липців. У нас працюють два екіпажі. Також до нас приєдналася команда “12 вартових” та волонтери з Німеччини.
Щодня ми приїжджаємо до Вовчанська, робимо по дві ходки. Оскільки артилерія, авіація та дрони відстежують усі рухи машин, нам доводиться виїжджати маленьким бусом, і у таку машину вміщується обмежена кількість тварин.
Ситуація є дуже небезпечною, і потрібно працювати швидко. Тварини налякані, їх не так просто зловити. Особливо це стосується котів – вони за ці дні стали зовсім дикими – не даються в руки, не йдуть на контакт…

- Яких заходів ви вживаєте для своєї безпеки?

- Про безпеку нічого особливого сказати не можна. Вся наша безпека – це амуніція та інтуїція. Ідемо на ризик.

Вовчанськ, як і Липці, - під щільним обстрілом, з кожним днем ​​ситуація дедалі гірша. Якщо ще недавно ми могли потрапити в усі точки міста, то тепер уже ні: військові не дозволяють в'їжджати до деяких із них.

Для рятувальників у машині ми поставили РЕБ проти дронів, щоб дрон зависав над нами, коли зупиняється бус і в нас був якийсь час. 

Вівчарку із селища Вільча, яке ніяк не давалося волонтерам і за яким вони поверталися кілька разів, впізнали та забрали господарі. Фото: facebook.com/12vartovykh

Вівчарку із селища Вільча, яке ніяк не давалося волонтерам і за яким вони поверталися кілька разів, впізнали та забрали господарі. Фото: facebook.com/12vartovykh

- Щодо порятунку тварин, до вас люди звертаються безпосередньо чи ви їх шукаєте за своєю ініціативою?

- У нас є гаряча лінія, і вона не замовкає ні на мить. Більшість із тих, хто евакуюється, не може взяти своїх вихованців із собою. Люди дзвонять без кінця і просять допомогти, бо тварин нікуди забирати: або людей везуть до гуртожитків, або вони самі не знають, куди їдуть. Ми працюємо за заявками, але, звичайно, коли приїжджаємо та бачимо інших тварин, теж беремо їх із собою.

- Мова про собак і котів? А як же кози, корови та інші тварини?

- В основному, це собаки та коти, також ми забирали козу з козеням, шиншил та курей. Вчора було два павича та качка, а прямо зараз везуть корову з телям. На жаль, із Вовчанська вже не вивезти коней та рогату худобу: для них потрібна велика машина, а її знищать одразу. Маленький бус безпечніше.

- Коли господарі в поспіху їдуть, залишають тварин прив'язаними чи закритими в будинках. Як ви справляєтеся з такими випадками?

- У тому й проблема, що тварини закриті чи прив'язані ланцюгом. Це небезпечна ситуація: через страх вони можуть задушитись. Крім того, багато хто залишився без їжі та води.

Нещодавно була ситуація: приїхали на адресу за собакою, а в неї було стільки ланцюгів на шиї, що хвилин 15 ми витратили лише на те, щоб звільнити тварину. Не знаю, з якою метою так її прив'язали, але це дуже ускладнює роботу.

- Вам поки що всіх тварин вдавалося знаходити живими?

- На щастя, так. Ще не зустрічали тварин, які постраждали від уламків, проте всі вони – у глибокому стресі. У 80% є піроплазмоз, дерматит, серцеві глисти. Тварини вимагають догляду, допомоги, вакцинації, комусь потрібне лікування. Багато хто дуже старенький, з катарактою.

- А чому так багато хворих тварин?

- Весна-літо, розпочався сезон кліщів. Кліщі заражають тварин піроплазмозом.

Багато людей, які виїхали раніше, залишали тварин на сусідів – вони не мали змоги обробляти їх антипаразитарними засобами. Тому нам потрібні не тільки їжа або переноски, бокси та клітки для евакуації, хоча в них також велика потреба, а й антипаразитарні засоби, вакцина, ліки.

Люди! Не залишайте своїх тварин закритими чи на прив'язі! Тож у них практично не залишається шансу на порятунок. Фото: facebook.com/12vartovykh

Люди! Не залишайте своїх тварин закритими чи на прив'язі! Тож у них практично не залишається шансу на порятунок. Фото: facebook.com/12vartovykh

"Збираємося працювати до кінця війни - це наш внесок у перемогу"

- Добре, якщо ви можете повернути домашніх улюбленців їхнім господарям. А як із рештою тварин? У притулок у Харкові?

- У нас у притулку зараз колапс, не вистачає місця. Щодня ми привозимо тварин, а треба брати наступних та десь їх розміщувати.

Усі врятовані нами із зони бойових дій тварини потрапляють до нас у стресі. Коли вони вже у Харкові чують вибухи, впадають у паніку, намагаються сховатися, втекти.

Біля нашого притулку нещодавно прилітало, повибивало всі вікна – у нас у Харкові дуже відносна безпека. Тому постійно шукаємо, хто може прихистити тварин на заході України чи за кордоном. З інших міст є люди, які готові забирати тварин. Можуть приїхати із Києва за собачкою. Але, на жаль, таких випадків замало. Ми доставляємо тварин по країні та за кордон – є така можливість.

Також шукаємо землю під притулок для собак, який перебуватиме у безпечнішому місці. Можливо, це буде Полтавська область, куди ми могли б вивозити врятованих тварин. Хотілося б, щоб вони не чули пострілів, вибухів, могли відновитись та пережити якусь мінімальну реабілітацію в нормальних умовах.

Ми такий собі хаб, який може надати первинну допомогу, полікувати, оглянути, нагодувати, напоїти, але далі для тварин потрібно знайти нове місце чи сім'ю, де вони зможуть відновитися та відійти від пережитого в більш спокійних умовах. Поки тварини перебувають у небезпечному місці, хоч які заходи вживай, вони все рівно будуть у стресі.

– Ви казали, що вам допомагають волонтерські організації Німеччини…

– Раніше вони привозили нам гуманітарну допомогу. Тепер, вперше, поїхали з нами рятувати тварин, хоч це не професійна команда, яка займається порятунком тварин. Вони мають свої машини і клітки, запропонували допомогти.

- Ви плануєте й надалі рятувати тварин, незважаючи на всі ризики та складності?

– Ми рятуємо тварин у Харкові, які потрапили у надзвичайну ситуацію, вже 8 років. У зв'язку із війною розширили свої функції. Збираємось працювати до кінця війни – стільки, скільки можемо. Це наш внесок у перемогу. Хто може робити щось на своєму місці, той це і робить.

Іноді тварину можна евакуювати лише в такий спосіб. Фото: facebook.com/12vartovykh

Іноді тварину можна евакуювати лише в такий спосіб. Фото: facebook.com/12vartovykh

Конкретно
  • 217 тварин за тиждень евакуації з Вовчанська та Липців знайшли родини та притулки по Україні, повідомляють на сторінці організації " Порятунок тварин Харків ".
  • 125 собак, 47 цуценят, 46 кішок знайшли родини та притулки у Києві та на Київщині, у Кривому Розі, Кропивницькому, Івано-Франківську, на Полтавщині та Кіровоградщині.

Бажають допомогти і беруть тварин у сім'ю навіть деякі люди, які евакуювалися із зони бойових дій.

Так сказала про своє "усиновлене" цуценя жінка з Орєхова: «Це не я рятую цю тварину, це ця тварина рятуватиме мене…»

Місць у притулку не вистачає, і зооволонтери постійно просять допомоги з перетримкою чи

Місць у притулку не вистачає, і зооволонтери постійно просять допомоги з перетримкою чи "усиновленням" тварин. Фото: Спасіння тварин Харків

Прямим текстом

Цитуємо пост БФ « 12 вартових »:

…повністю пусті села та палаючий Вовчанськ, навколо розгублено вештаються недоєні кози, кількість курей не завжди вдається навіть осягнути мозком.

Весь день ми без звʼязку, а коли він все ж таки пробиває, ця комунікація схожа на тексти телеграм, коли вони були не месенджер-застосунком, а друкованими, коли економили кожне слово.

Прориваються власники тварин, які впізнали їх на фото і хочуть забрати або просто хвилюються.

За ці дні нам з "Порятунок тварин Харків / Animal rescue Kharkiv, Ukraine" вдалося воззʼєднати тварин та людей, які впізнали їх по фото.

Це завжди сльози, завжди важкі розмови.

Хтось думав, що апокаліпсис на пару днів.

Хтось виїхав у справах на один день і не зміг повернутися.

Хтось благає придивлятися, впізнати, вивезти того, хто втік або загубився.

Ми давно не судимо людей.

Нам важливі кожні заявки.

Ми не знаємо жодних обставин, ми щасливі, коли ви просто можете забрати свою собаку, козу, кота.

Ми заглядаємо за паркани, прислуховуємось до лаю або писку, забираємо всіх, кого зустріли, наливаємо воду, залишаємо їжу, якщо поки що не змогли забрати.

Дуже засмучують паркани та зачинені фіртки, це додатковий квест.

Люди, не зачиняйте, втікаючи, це не захистить ваше майно, але дасть нам трохи шансів лишитися живими.

Ми стараємося фільмувати кожен порятунок, щоб мати можливість ідентифікувати тварину потім.

Як допомогти тваринам та волонтерам
  • А-Банк 4323 4070 0401 7637 Шпак Галина
  • Монобанк 5375 4114 3343 1082 Шпак Галина
  • Р/р А-Банк, Гривня: ГО «ПОРЯТУНОК ТВАРИН ХАРКІВ» IBAN: UA583077700000026003111184623
  • Монобанку
  • PayPal: [email protected]