22 грудня
Завантажити ще

Евакуація або життя: куди звертатись, щоб виїхати з гарячих точок

Евакуація або життя: куди звертатись, щоб виїхати з гарячих точок
Фото: rada.gov.ua/

Загострення ситуації на фронті та безперервні обстріли українських міст і сіл уже не ставлять їх мешканців перед вибором – евакуюватися чи ні? Або виїхати і врятувати життя своє та своїх рідних, або загинути від російського снаряда на уламках нажитого майна – вибір невеликий і очевидний для багатьох. Так сьогодні у зв'язку з масованим наступом на Харківщину російських військ, мешканців Вовчанського та Липецького напрямків закликали терміново евакуюватись. Коротко про – особливості евакуації українців.

Що взагалі означає «евакуація»?

Це організоване виведення чи вивіз із зони надзвичайної ситуації населення, якщо виникла загроза його життю та здоров'ю. Евакуація буває обов'язковою, загальною чи частковою, тимчасовою чи безповоротною.

У разі збройного конфлікту, який має місце в Україні, населення з районів бойових (або можливих бойових) дій підлягає обов'язковій евакуації до безпечних районів.

Волонтери та поліцейські безкоштовно вивозять людей з віддалених районів до поїздів та автобусів. Фото: ДСНС

Волонтери та поліцейські безкоштовно вивозять людей з віддалених районів до поїздів та автобусів. Фото: ДСНС

А примусова евакуація дітей - це як?

Щоб захистити дітей, які перебувають у зоні бойових дій, може бути ухвалено рішення щодо проведення обов'язкової евакуації дітей примусово. Це не означає, що дітей заберуть у батьків і відвезуть невідомо куди. Навпаки, вивезення неповнолітніх дітей проводиться з обов'язковим супроводом хоча б одного з батьків або їхнього законного представника.

А ось відмова від примусової евакуації може створити батькам проблеми – кримінальну відповідальність за ст. 166 КК України (злісне невиконання зобов'язань щодо догляду за дитиною), яка може вилитися від 2 до 5 років позбавлення волі.

Але здоровий глузд має підказати, що залишати дитину в місці, де рвуться ракети та бомби, навіть із батьками небезпечно.

Але чи можна відмовитися?

Можна, звичайно. Під свою відповідальність. Для цього треба написати відповідну заяву, де вказати, що заявник персонально відповідає за все те, що з ним відбуватиметься надалі. Жодного покарання за це немає. Просто якщо одного разу жити в населеному пункті, який колошматять ракети та артилерія, стане нестерпно, така людина навряд чи зможе розраховувати на чиюсь допомогу – волонтери, поліцейські, медики тощо будуть зайняті вивезенням людей з інших населених пунктів і не зможуть оперативно прийти на допомогу зневіреному відмовнику.

Куди везуть евакуйованих?

По-перше, можна евакуюватися самостійно, якщо є свій транспорт і є місце, де евакуйованих чекають із житлом та дахом.

По-друге, волонтери та поліцейські безкоштовно вивозять людей із віддалених районів до поїздів та автобусів у райцентрах. Звідки можна відправитися, знову ж таки, або до родичів, або до пунктів тимчасового розміщення. Там же надається харчування, гуманітарна, медична та психологічна допомога.

Згідно з повідомленнями Мінреінтеграції та обласних військових адміністрацій, місця для евакуйованих із Донецької області зарезервовані у Рівному та Рівненській області, для мешканців Харківщини – у Львівській, Житомирській, Івано-Франківській областях. Із Сум та Сумської області відвозять до Києва та Дніпра (через Полтаву). З Херсонщини евакуаційні потяги йдуть до Хмельницької, Миколаївської та Одеської областей.

Із Запорізької області обов'язкову евакуацію не оголошено, але влада вже закликає мешканців задуматися над виїздом із небезпечних громад. Залізницею із Запоріжжя можна виїхати до Львова та Хмельницького.

Ще раз: евакуаційні автобуси та евакуаційні вагони у поїздах – безкоштовні. Потрібно лише заздалегідь записатися на евакуацію.

Можна виїхати власним транспортом, якщо він є. Фото: ДСНС

Можна виїхати власним транспортом, якщо він є. Фото: ДСНС

Куди та як записуватись на евакуацію

За інформацією агентства "РБК-Україна", є кілька способів записатися на евакуацію.

  • Харківська область: Єдиний координаційний гуманітарний центр Харківщини.

  • Сумська область: гаряча лінія Сумського обласного контактного центру – (0542) 66-33-77; 0-800-301-501 (в робочі години) або звернутися до керівництва місцевої громади.
  • Донецька область: (098) 890-33-18 або (066) 285-62-90. Для евакуації осіб з інвалідністю та тяжкохворих – (099) 710-48-72, (099) 311-53-14, (096) 108-60-48.

  • Херсонська область: гаряча лінія – 0-800-330-951. Благодійні фонди, які допомагають з евакуацією: ГО «Десятого квітня» (050) 560-94-59, «Центр підтримки та захисту» (066) 123-13-50, БФ Save Ukraine (098) 122-11-05.
  • Запорізька область: гаряча лінія Координаційного гуманітарного центру 0-800-339-291. Телефони евакуаційних груп Нацполіції України: для мешканців Пологівського району (050) 272-72-76; для мешканців Василівського району (097) 826-20-02.
  • Чернігівська область: слід звернутися до старости, голови громади або начальника районної військової адміністрації, щоб дізнатися про можливості транспортування з небезпечних районів та наявність місць проживання в безпечних районах.

Де взагалі розселяють евакуйованих та що потім?

Безкоштовне проживання надається у закладах комунальної власності. Зазвичай для цього пристосовуються непрацюючі дитячі садки, школи, гуртожитки. Часто сільські громади пропонують оселитися у порожніх, але придатних для житла будинках у селах та селищах. Зазвичай це надається на необмежений термін.

Усі евакуйовані забезпечуються харчуванням, засобами гігієни, необхідними ліками. Також у деяких населених пунктах може виплачуватись одноразова допомога (наприклад, на залізничному вокзалі у Рівному – для прибулих з Донецької області). Часто виплати та/або роздачу продуктових і гігієнічних наборів проводять волонтери міжнародних благодійних організацій.

Після прибуття до місця призначення всі евакуйовані можуть оформити статус тимчасово переміщеної особи та отримати фінансову допомогу від держави – 2000 грн на дорослу людину (3000 грн – на дитину або осіб з інвалідністю), а також усі пільги та соціальні гарантії, що належать за законом. Наприклад, у багатьох містах переселенці мають право на безкоштовний огляд ротової порожнини та лікування карієсу. Або для дітей-ВПО зарезервовані місця у дитячих садках.

Один із пунктів прийому евакуйованих на Закарпатті. Фото: life.ko.net.ua

Один із пунктів прийому евакуйованих на Закарпатті. Фото: life.ko.net.ua

Основні телефони для звернень щодо евакуації

15-48 – гаряча лінія Міністерства реінтеграції та тимчасово окупованих територій.

(096) 078-84-33 - WhatsApp/Telegram/Viber Міністерства реінтеграції.

"Білі ангели" - евакуаційні групи поліцейських, які допомагають виїхати з небезпечних районів:

  • Мар'їнський напрямок (066) 56-10-102
  • Бахмутський напрямок (Торецька громада) – (066) 56-15-102
  • Великоновосілківський напрямок (066) 56-11-102
  • Лиманський напрямок (066) 56-16-102

БФ «Схід SOS»:

  • гаряча лінія - 0800332614
  • Viber: (099) 710-48-72, (099) 311-53-14
  • Телеграм: (096) 108-60-48

БФ We UKrainians:

  • (099) 797-46-79