Україна та Польща погодили заходи для часткового розблокування кордону. Однак питання скасування чи змін до "транспортного безвізу" не порушувалося, інформує пресслужба Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.
- У Варшаві відбулася зустріч заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергія Деркача і держсекретаря міністерства інфраструктури Польщі Рафала Вебера під головуванням Ядвіги Емілевич, урядової уповноваженої з питань польсько-української співпраці в галузі розвитку, та за участю міністерства фінансів і міністерства внутрішніх справ Польщі, - розповіли у міністерстві.
Під час зустрічі сторони погодили низку заходів, зокрема відкриття пункту пропуску "Угринів - Долгобичув" для проїзду порожніх вантажівок для збільшення пропускної спроможності кордону та зменшення навантаження на інші пункти пропуску. Також сторони домовилися про створення у системі "єЧерга" окремих пасів для порожніх транспортних засобів на пунктах пропуску "Ягодин – Дорогуськ" та "Краківець – Корчова". Саме на цих пунктах пропуску є фізичні смуги для порожнього транспорту безпосередньо у пункті пропуску як на українському, так і на польському боці, зазначили у відомстві.
Також узгодили запуск пілотного проєкту з реєстрацією в "єЧерзі" безпосередньо перед перетином кордону на пункті пропуску "Ніжанковичі - Мальховиці" строком на один місяць. Питання про скасування або зміни у "транспортному безвізі" не обговорювалося. Зокрема, його й не було на порядку денному.
Польські протестувальники наполягають на функціонуванні "Угринів – Долгобичув" та "Нижанковичі – Мальховиці" лише для транспорту на реєстрації ЄС. Ця позиція є неприйнятною для України та ЄС, оскільки це є дискримінацією щодо інших країн. Тим часом Міністерство відновлення спільно з DG MOVE працюють над рішеннями, які дозволять врегулювати ситуацію з чергами на кордоні та зменшити напругу в питанні автомобільних перевезень.
- Ключовими позиціями є покращення пропускної спроможності наявних пунктів пропуску, зокрема ефективності фітосанітарного та інших видів контролю для дотримання меморандумів, що регулюють кількість вантажівок, пропущених через кордон. Також йдеться про розробку Плану дій щодо розвитку українсько-польських пунктів пропуску, - зазначає пресслужба.
З 6 листопада польські перевізники розпочали страйк та заблокували низку КПП. Перевізники висунули вимоги, серед яких: відновлення дозвільних відносин з Україною; посилення транспортних правил, заборона на реєстрацію компаній у Польщі, якщо їхні фінанси та бухгалтерія знаходяться за межами ЄС, отримання доступу до української системи "Шлях", поділ черг для автомобілів ЄС у системі "єЧерга" та виділення окремих черг для порожніх автомобілів.
1 грудня група українських водіїв вантажівок, які чекають на перетин українсько-польського кордону в пункті пропуску "Краківець-Корчова", ухвалила рішення оголосити голодування на знак протесту.