Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Токсиколог про отруєння дружини Буданова: Зробити отруту з важких металів дуже просто

Токсиколог про отруєння дружини Буданова: Зробити отруту з важких металів дуже просто
Фото: elle.ua

В Головному управлінні розвідки офіційно підтвердили, що дружину очільника ГУР - Маріанну Буданову отруїли важкими металами. Жінка перебуває під наглядом медиків, загрози для життя вже немає.

Чим саме отруїли Буданову та в який спосіб, у ГУР поки не розголошують, однак просочується інформація, що побутове отруєння виключене і що був цілеспрямований намір.

Наскільки небезпечними можуть бути важкі метали і як їх можуть використовувати злочинці, дізнавалась KP.UA.

На виробництві, через овочі, морепродукти

Вчені досі дискують про те, що таке важкі метали і чи можна їх так називати. Однак цей термін прижився щодо досить великої групи елементів з металічними властивостями, серед яких найвідоміші золото, срібло, залізо, мідь, хром, кобальт, цинк, миш'як, селен, кадмій, ртуть, талій та свинець. Не всі, але деякі з цих елементів є досить токсичними, а тим паче у різних сполуках.

- Серед важких металів найбільш отруйні миш’як, талій, ртуть, свинець. Але це може бути і мідь, і кобальт. У звичайному житті високі концентрації цих елементів виявляють, як правило, у людей, які працюють з ними на виробництвах у закритих приміщеннях. В організм токсини потрапляють через пари, - каже токсиколог Ігор Колесник. - Якою буде клінічна картина, залежить від часу перебування у приміщенні, від термічності, інтенсивності процесу, від хімічного елементу.

Якщо ретельно дослідити кров, то фактично в кожного з нас можна знайти перевищення граничних доз того чи іншого важкого металу.

- Бо навіть ніяк не пов’язана з виробництвом людина отримує ці метали та їхні сполуки через воду та їжу. В невеликих дозах це природно і навіть корисно. Однак перевищення може мати певні наслідки для здоров’я і навіть викликати хронічні розлади внутрішніх органів та нервової системи. Наприклад, якщо не помити овочі, які росли на оброблених хімікатами ґрунтах, пити воду, яка проходить через поклади, припустимо, свинцю, або їсти тривалий час морепродукти, що накопичують у собі важкі метали та їх сполуки. Класичний приклад – отруєння відомої дизайнерки Вікторії Бекхем, яка трималася рибної дієти, де головною стравою була риба-меч, насичена метилртуттю, - говорить експерт.

Важлива концентрація

Заподіяти організму шкоду часто можуть не власне метали, а їхні солі або сполуки з органічними речовинами. Наприклад, ртуть, яка частіше за все згадується в контексті криміналу.

- В епоху Відродження знаменитий медик Парацельс лікував ртуттю завороти кишок. Пацієнт випивав 300 грамів рідкого металу, під його вагою кишечник випрямлявся, а ртуть виходила природним способом. Тобто коли людина проковтне кілька кульок ртуті, їй не буде шкоди. А от коли сидітиме в приміщенні, де ртуть прихована у щілинах, то може отруїтися її парами. Або проковтне солі ртуті, що виводять з ладу нирки, - каже Ігор Колесник.

На думку токсиколога, ртуть з метою саме вбивства використовують не так часто, як про це можуть говорити. Найбільш токсичні важкі метали – це сполуки талію та миш’яку. Останній ще з Середньовіччя отримав назву “короля отрут”, бо широко використовувався у політичних інтригах.

- Та завжди треба розуміти, яка береться концентрація. В даному випадку ми маємо інформацію, що в стінах ГУР отруїлися ще кілька співробітників, але вони не відчули тих симптомів, які виявилися у тендітної жінки. Тобто концентрація важких металів була не такою, щоб викликати патологічні зміни у дужих чоловіків або привести до смерті.

Зарини, зомани, “Новачок”

- Виготовити отруту з використанням властивостей важких металів, на жаль, дуже легко. Багато сполук знаходяться у вільному доступі, а якщо не у вільному, то їх можна зробити, - констатує викладач хімії Григорій Негода. - Якщо талій – це дещо екзотика, то кадмій, свинець роздобути елементарно просто. Технології відомі усім, хто дотичний до хімії, а тим паче спецслужбам, у штаті яких завжди є висококласні спеціалісти з усіх наук.

В той же час експерт зазначає, що отруєння людини важкими металами з метою її вбивства не є поширеним явищем, оскільки при вчасному виявленні небезпеки потерпілого можна врятувати.

- На сьогодні існують більш сильнодіючі і непереможні отрути. Це так звані фосфорорганічні сполуки. На їх основі створюється вся хімічна зброя – зарини, зомани, той же відомий “Новачок”. Вони дуже отруйні, проникають через шкіру, через органи дихання. Сполуки важких металів в більшості випадків треба підсипати в їжу, до них існують антидоти, - каже експерт.

Конкретно

Які симптоми

Лікарі кажуть, що розпізнати отруєння важкими металами та їх солями доволі складно, бо симптоми подібні до багатьох інших хвороб. І не завжди однакові, бо залежать від виду хімічного елементу. Загалом же виділяють такі ознаки, які можуть проявляти як у комплексі, так і окремо:

  • різкий біль у животі, нудота, блювання, діарея,
  • млявість, дезорієнтація у просторі, втрата свідомості,
  • сильний біль у м’язах та суглобах, оніміння кінцівок, часткове або повне знерухомлення,
  • ураження печінки та нирок,
  • кашель, накопичення рідини в легенях,
  • розлад мозкової діяльності, часткова втрата пам'яті.

В тему

Важкі метали та їх похідні періодично фігурують у побутових кримінальних хроніках та політичних скандалах як в Україні, так і за її межами.

Порятунок лаврського намісника

В липні 2012 року з’явилася інформація, що у крові депутата Київради від Партії регіонів і намісника Києво-Печерської лаври владики Павла знайшли щось страшне - чи то ртуть, чи то миш'як. Прессекретар парафії підтвердив, що отрута потрапила через їжу.

Через ускладнення священнику знадобилася операція на серці, яку проводив відомий кардіохірург Ілля Ємець. Реабілітацію намісник проходив в німецькій клініці, де отруєння підтвердили.

Зі шкільної лінійки – в реанімацію, 2018 рік

В травні 2018 року прямо зі шкільної лінійки, присвяченій останньому дзвонику, були госпіталізовані більше 50 учнів та вчителів школи №8 у Черкасах. Подібні випадки сталися в Дніпропетровську.

За однією з версій, на лінійках зловмисники розлили ртуть. Про це говорив голова інфоцентру УНА-УНСО Назар Приходько.

Замах на ексгенпрокурора, 2019 рік

В інтерв’ю ТСН колишній генеральний прокурор Віктор Шокін розповів, що пережив дві клінічні смерті після отруєння ртуттю.

Це нібито сталося у вересні 2019 року, коли Шокін приїхав у Грецію після смерті брата. На підтвердження він показав виписки з історії хвороби, зроблені у віденській клініці "Рудольфіннерхаус", де від отруєння диоксином свого часу лікувався Віктор Ющенко.

Отрута для опозиції, 2019 рік, Молдова

Перед виборами 2019 року лідери опозиції до тодішнього президента Молдови - Майя Санду і Андрій Настазе - заявили, що мусили лікуватися, а аналізи показали отруєння важкими металами, у тому числі ртуттю.

“Лікарі, з якими я консультувалася, кажуть, що природним шляхом так отруїтися неможливо”, - розповіла журналістам Санду. Згодом подібну заявиу зробив ще один претендент на крісло президента  -Александру Македон.

Помста через 20 років, 2023 рік

До суду направлена кримінальна справа щодо 36-річної уроженки Київської області, яка труїла талієм чоловіків, з якими кохалася 20 років тому.

Сполуку важкого металу вона придбала через інтернет і шприцом вводила у пляшку з дорогим ромом, яку надсилала під виглядом виграшу в лотереї.

Один чоловік помер, чотирьох жінок, які теж пили цей ром, лікарі ледь врятували.

У 2018 році в Києві від талію загинув 21-річний студент, який підробляв таксистом. Тяжкі отруєння отримав його батько і напарник батька, які їздили тим же автомобілем, що й померлий хлопець.

Новини по темі: Отруєння Кирило Буданов