17 грудня
Завантажити ще

Житель Краматорська: Куди не вдарять ракетами чи бомбами, то у них «центр найманців»

Житель Краматорська: Куди не вдарять ракетами чи бомбами, то у них «центр найманців»
Фото: t.me/dsns_telegram/

11 загиблих та 61 поранений – результат удару по кафе Ria Pizza у Краматорську 27 червня. І не факт, що до завтрашнього дня ця статистика не станете ще сумнішою.

Одну особу – коригувальника російського удару по кафе - по гарячих слідах затримано Службою безпеки України. Виявився «розконсервованим» агентом російської розвідки. Начебто співробітник газотранспортного підприємства. Вранці оглянув кафе під виглядом людини, що ходить поруч, а увечері туди прилетіли російські «іскандери».

Троє загиблих дітей. І більше нема слів.

Загинули дівчинки, поранено дитину – на «військовому об'єкті»?

Життю пораненого 8-місячного немовляти нічого не загрожує. А ось життя двох 14-річних сестер Аксенченко – Юлі та Ані – вже обірвані, як і доля ще однієї 17-річної дівчини.

Краматорськ став «другою столицею» Донбасу після того, як Донецьк був окупований і перетворений на глушину. До початку повномасштабної агресії Росії місто, як і Маріуполь, намагалося не просто жити, але й стати вітриною «українського світу» всупереч «російському». Незважаючи на восьмирічну близькість фронту, Краматорськ, як ніжно його називали місцеві мешканці, «Крам» або «Крамашка», поступово перетворювався на таке собі місто-сад. Тут зводили будинки та ремонтували дороги, обирали президентів і вчили школярів, говорили всіма мовами світу, працювали як воли і відповідно відпочивали.

- Мені здається, удар був націлений не так на піцерію, як на сусідній готель «Краматорськ». Читав у російських каналах, що у готелі жили іноземні найманці, усілякі розвідники з НАТО та інші. І в них був, мовляв, корпоратив у цій піцерії, щоб далеко не ходити. Ну, я не знаю, хто проводить корпоратив у понеділок, збираючи купу військових у центрі міста… А дівчата звідки, а дитина? Персонал загинув, дуже шкода! Ні, вони просто вбивають українців. А якщо навів коригувальник, то й поготів. У нас же містом хто тільки не тиняється, військові є і в магазинах, і в кафе, і в перукарнях. Просто вбивають людей, руйнують міста, – поділився думками мешканець Краматорська Євген Лазаренко.

Готель «Краматорськ», розташований на одній із центральних вулиць міста, до останнього ніс на собі «совковий» шик – є в Краматорську готелі і сучасніше, і солідніше. Готель для невибагливих. Як-то кажуть, бідненько, але чистенько. Гарне місце розташування – центр, адміністрація області неподалік, площа, дістатися можна легко та швидко у будь-яку частину міста. Тому сюди і приходили пообідати-перекусити всі, хто жив та працював поруч.

Загиблі у Краматорську. Фото: t.me/Operational_Donbass

Загиблі у Краматорську. Фото: t.me/Operational_Donbass

По тих, хто не приєднався, – вогонь!

А ось міноборони РФ стверджує, що в Краматорську їхні ракети вразили «пункт тимчасової дислокації командного складу 56-ї мотопіхотної бригади ЗСУ».

Російські пропагандисти аж захлинались слиною – мовляв, у кафе «накрили» бенкет іноземних найманців. Так, на відео деякі відвідувачі жахаються англійською, а у солдатів, які їм допомагають, на руках татуювання армії США. Звичайно ж, це головніше для росіян, ніж фото пораненого немовляти або загиблі 14-річні дівчинки. Втім, невже хтось чекав від РФ на щось інше?

Росія вважає Краматорськ «своїм» містом, прийнявши його разом із окупованими територіями області у «свій склад» та видавши відповідні закони. Пам'ятаєте, їхній президент говорив щось про «в межах Донецької області». Так от, Росія бомбить «свої» міста. Втім, Маріуполь та Бахмут вона теж до себе «приєднувала» – і перетворила на пустелю.

«Треба було ту колону роздовбати»

А тут – Краматорськ. Великий, красивий, що останніми роками активно скидав із себе радянське старе шмаття. Щоб не сильно зазнавалося, Росія закидає місто бомбами, ракетами, одна «Точка-У» в квітні минулого року вбила на залізничному вокзалі понад сто людей. Майже кожного місяця з'являються повідомлення про загибель дітей і дорослих від ударів по Краматорську з боку Росії. У місті проблеми з газом та світлом, з водою та інтернетом, проте він намагається жити сам і дає жити іншим. Тисячі переселенців з окупованих районів у свій час знайшли тут притулок й так і залишились.

Знову через близькість до лінії бойових дій у місті, природно, було чимало військових. А окрім них – іноземні добровольці, волонтери, журналісти…

- Про одне шкодую: що після того, як ми були під окупацією (квітень-липень 2014 року), ми не роздовбали ту колону бойовиків, які пішли до Донецька – може, тоді б усе й скінчилося б набагато раніше і не затягнулося б, як зараз, - із гіркотою каже Євген. – А то куди не вдарять ракетами чи бомбами, то в них «центр найманців» чи «засідання штабу ЗСУ».

Іноземці письменник Ектор Абад Фасіолінсе, політик Серхіо Харамільйо, репортер Каталіна Гомес Анхель. Фото: rtvcnoticias.com

Іноземці письменник Ектор Абад Фасіолінсе, політик Серхіо Харамільйо, репортер Каталіна Гомес Анхель. Фото: rtvcnoticias.com

Колумбійці, що потрапили під удар

- У Краматорську постраждали троє громадян Колумбії, які вечеряли у ресторані з українською письменницею Вікторією Амеліною. Це колумбійський депутат Серхіо Харамільйо Каро – засновник групи «Тримайся, Україно» (група підтримки України в Латинській Америці), письменник Ектор Абад Фасіолінсе та журналістка Каталіна Гомес. Сама українська письменниця наразі перебуває у тяжкому стані, - повідомили у прокуратурі Донецької області.

Політик Серхіо Харамільйо обіймав посаду віцеміністра оборони, радника з національної безпеки Колумбії з 2010-го по 2012 рік. В Україні  брав участь у «Книжковому Арсеналі», виступивши там на підтримку України. Після «Арсеналу» він вирушив до Краматорська разом з Ектором Абадом.

Ектор Абад Фасіолінсе – колумбійський письменник, есеїст, журналіст та редактор. Абад вважається одним із найталановитіших письменників у латиноамериканській літературі. Він найбільш відомий своїм бестселером «Ангоста», також є членом редколегії El Espectador – найстарішої газети Колумбії.

Каталіна Гомес Анхель – одна з небагатьох жінок військових репортерів у світі. Вона висвітлювала протести в Ірані у 2009 році, кризу з біженцями в Європі, війну в Газі у 2014 році та боротьбу з Ісламською державою в Іраку та Сирії.

- Ria Pizza – це звичайне місце зустрічі міжнародних кореспондентів та мешканців у Краматорську. У цьому та інших містах Донбасу ми збирали матеріал для нашого руху «Тримайся, Україно». Ми хотіли висловити солідарність Латинської Америки з народом України перед варварським та незаконним російським вторгненням, — йдеться у заяві колумбійців, які постраждали під час ракетного обстрілу. – Постраждала письменниця Вікторія Амеліна перебуває у критичному стані через травму черепа, ймовірно, спричинену склом, що розлітався, та балками… Це новий злочинний напад Росії на населення Краматорська, в якому вже загинуло 63 мирних мешканців у квітні минулого року, коли Росія випустила ракету по залізничному вокзалу. Напад на цивільні об'єкти є варварським актом.

Відомо, що Харамільйо поранений у руку та ногу, решта іноземних гостей не постраждали.

У ТОЙ ЖЕ ЧАС

Окрім кафе Ria Pizza, куди влучила одна з російських ракет, друга прилетіла у село Біленьке у передмісті Краматорська. Там також почалася пожежа, було поранено п'ятьох людей. Але в Росії чомусь не повідомили, що знаходилось у селі, – біолабораторія, генеральний штаб чи центр ухвалення рішень. Мабуть, усе разом.