Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Чи стане Запоріжжя новим Чорнобилем чи Фукусімою

Чи стане Запоріжжя новим Чорнобилем чи Фукусімою
Фото: Максим Гаврилюк/commons.wikimedia.org

Ситуація навколо Запорізької атомної станції, яку захопили російські окупанти та шантажують Україну та Захід, викликала певні побоювання у всьому світі. Заговорили про другий Чорнобиль. "КП в Україні" прояснювала, що відбувається навколо АЕС.

Росіяни творять на «атомці» божевілля

Співробітники Запорізької АЕС, яка перебуває під контролем російських військових, опублікували звернення, в якому просять світову спільноту "не допустити непоправного". У зверненні йдеться, що за п'ять місяців, що минули з моменту захоплення АЕС росіянами, "порушено безліч правових норм, принципів та регламентів забезпечення безпеки у сфері поводження з мирним атомом".

Російська армія розмістила на території Запорізької АЕС реактивні системи залпового вогню, а також іншу зброю та техніку. Внаслідок обстрілу російськими військами пошкоджено три з чотирьох ліній, які з'єднують АЕС з енергосистемою України. А це означає ризик нагрівання реакторів через відключення генераторів. Якщо лінії енергосистеми обірвуть зовсім, реактори неможливо буде охолоджувати - це призведе до некерованої ланцюгової реакції та ядерної катастрофи.

– Ми вміємо професійно керувати ядерною реакцією. Але безсилі перед людською безвідповідальність та безумством, - кажуть співробітники АЕС.

Як повідомляє ВВС, Росія того і домагається, щоб зламати лінії передач, а потім "прийти на допомогу" та надати план перепідключення ЗАЕС до російських електромереж. Співробітники «атомки» також повідомляють, що машинні зали ядерних реакторів заміновані російськими військовими.

- Мінування Запорізької атомної електростанції та обстріли цього об'єкта окупантами мають всі ознаки ядерного тероризму з боку Росії, - заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Захід вимагає повернути АЕС Україні

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш у четвер після переговорів у Львові із президентами України та Туреччини закликав до демілітаризації району Запорізької АЕС. Він заявив, що військові та озброєння мають бути виведені з території станції, а сама станція не має стати частиною якоїсь військової операції.

- Ми повинні сказати все як є: будь-яка потенційна шкода Запоріжжя - це самогубство, - заявив він.

В інтерв'ю українській службі «Голосу Америки» міністр енергетики США Дженніфер Гранхольм також виступила на підтримку створення демілітаризованої зони навколо Запорізької АЕС та припинення бойових дій поблизу станції.

- Ми хочемо, щоб Міжнародна агенція з атомної енергії мала доступ, щоб вони могли допомогти з безпекою, вони могли контролювати, вони могли переконатися, що протоколи безпеки запроваджені, – заявила Гранхольм. – Тож ми закликаємо Росію повернути контроль над станцією українцям. Усі військові дії поблизу АЕС мають бути припинені. Міністр енергетики назвала дії Росії «безрозсудними та безвідповідальними».

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі готовий очолити делегацію експертів на Запорізьку АЕС. Але чи пустять його туди росіяни?

- На станції було порушено всі принципи ядерної безпеки, - сказав Гроссі. - На карту поставлено надзвичайно серйозну та небезпечну справу.

Чорнобиль та Фукусіма в одному флаконі

Співробітники Запорізької АЕС заявили, що наслідки аварії на ЗАЕС, яка перебуває під російською окупацією, будуть набагато гіршими, ніж на станції в Чорнобилі 1986 року.

- Існує ризик масштабної катастрофи, такої, як Чорнобиль. Тільки аварія на ЗАЕС може стати набагато гіршою, повідомляє Reuters.

Вчені змоделювали, як поширяться радіаційне зараження у разі вибуху самої атомної електростанції. Імовірна аварія стала б причиною того, що радіоактивне забруднення, окрім України, зачепило б і сусідні держави.

Український гідрометеорологічний інститут дійшов висновку, що радіоактивні домішки також можуть бути винесені на території сусідніх держав (східна частина Білорусі, Польща, країни Балтії). Значні концентрації радіоактивних аерозолів можуть спостерігатися над окупованими частинами Донецької та Луганської областей.

А у Державній інспекції з ядерного врегулювання України заявили, що зупинка всіх енергоблоків Запорізької АЕС може призвести до ситуації за “фукусімським сценарієм”. Однак якщо катастрофа в Японії сталася через природні катаклізми, то на Запорізькій АЕС це може статися через злочинні дії та наміри окупаційних військ РФ.

На Запорізькій АЕС є сім ядерних об'єктів – шість енергоблоків та сухе сховище відпрацьованого ядерного палива. Отже, розвиток аварійних подій на ЗАЕС не обмежуватиметься регіональними проблемами України, а може мати транскордонні наслідки. Залежно від погодних умов, радіоактивну хмару може понести на територію Європи або Росії та Білорусі, що призведе до радіоактивного забруднення значних територій. Також слід зазначити, що ЗАЕС знаходиться на березі Каховського водосховища, каскаду водосховищ річки Дніпро. Таким чином, аварійні події на ЗАЕС можуть призвести до радіоактивного забруднення Дніпра та Чорного моря.

Світова преса

Frankfurter Allgemeine Zeitung:

- Велика зона навколо атомної електростанції має бути демілітаризована. Міжнародному агентству з атомної енергії має бути надано доступ на Запорізьку АЕС для перевірки експлуатаційної безпеки об'єкта. На користь обох сторін варто було б домовитися про це. З початку війни російська сторона показала, що найближчим часом її не перевершать у плані безпринципності. Але те, що було можливо з експортом зерна, має бути можливим і з запобіганням атомній катастрофі та радіаційному забруднюванню великих територій.

The Telegraph:

- Кремлівські сили перетворили найбільшу в Європі атомну електростанцію в «безпечну зону», що використовується для ведення артилерійського вогню з метою на утримуваних Україною територіях на західному березі Дніпра з малою ймовірністю вогню у відповідь.

Конфлікт усередині та навколо атомної електростанції викликав побоювання міжнародного співтовариства перед радіоактивною катастрофою такого ж рівня, як Чорнобильська аварія 1986 року.

Al Jazeera:

- Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) порушило тривогу з приводу обстрілу контрольованої Росією Запорізької атомної електростанції в Україні, заявивши, що поточна ситуація становить великий ризик і може призвести до «ядерної катастрофи».

Експерти більше стурбовані не вибухом активної зони реактора, а пошкодженням систем охолодження басейну витримки та реакторів. Якщо охолодження вийде з ладу, це може призвести до неконтрольованого накопичення тепла, розплавлення та пожежі, що може призвести до викиду та поширення радіації із структур захисної оболонки.

CNN:

- Станція, найбільший у своєму роді ядерний комплекс у Європі, викликає занепокоєння у всьому світі, що зростає, після того, як кілька днів посилених російських обстрілів викликали заклики до міжнародних експертів відвідати об'єкт і посилили побоювання з приводу потенційної ядерної аварії.

Київ неодноразово звинувачував російські сили, які захопили станцію в березні, у зберіганні важкого озброєння всередині комплексу та використанні його як прикриття для нападу, знаючи, що Україна не може відкрити вогонь у відповідь, не ризикуючи вразити один із шести реакторів станції.

Довідка Коротко про

Запорізька АЕС – найбільша в Європі атомна станція і входить до десятки найбільших у світі. Вона виробляє половину української ядерної енергії. Її шість енергоблоків ВВЕР-1000 побудовано за проектом В-320. Перший енергоблок було введено в експлуатацію у грудні 1984 року, шостий – у жовтні 1995 року. Вона розташована в південноукраїнському степу на річці Дніпро, приблизно за 550 км на південний схід від столиці України - Києва і приблизно за 525 км на південь від Чорнобиля, місця найстрашнішої у світі аварії на атомній електростанції 1986 року.