Завантажити ще

Зіпсував екопроєкт: у Києві призначили нагороду у 1000 гривень за діда-вандала

Зіпсував екопроєкт: у Києві призначили нагороду у 1000 гривень за діда-вандала
Фото: facebook.com/oleksandr.voznyy

Ця новина зацікавила з перших рядків. У Солом'янському районі столиці у рамках екологічного проєкту «Місто живих стін» висадили унікальний виноград «Вічі».

«Але хтось поцупив виноград!» – написала у своєму телеграм-каналі депутат Київради Ксенія Семенова. І одразу пообіцяла 1000 гривень за інформацію, яка допоможе знайти злодія.

Трохи пізніше дівчина опублікувала записи з відеокамер, де видно, як о 6-й ранку якийсь «противний дід» знищив саджанець.

«Дід живе десь поруч, хто назве ПІБ, отримає винагороду», - обіцяє депутат.

Що ж це за виноград такий і чому, здавалося б, через таку дрібницю піднявся сир-бор? "КП в Україні" зв'язалася з Ксенією Семеновою.

Рослини проти бетону

Ксенія Семенова оголосила нагороду за інформацію про вандала. Фото: facebook.com/oleksandr.voznyy

Ксенія Семенова оголосила нагороду за інформацію про вандала. Фото: facebook.com/oleksandr.voznyy

- Ксеніє, що це за «Місто живих стін»? Чим воно таке особливе, якщо ви оголосили «полювання за головами»?

– «Місто живих стін» – проєкт вертикального озеленення столиці. У всіх районах Києва ми плануємо посадити декоративний виноград «Вічі», насамперед – біля ЖЕКів та комунальних закладів.

Якщо мешканці багатоквартирних будинків захочуть зробити «зелену стіну», вони можуть звернутися за саджанцями до ЖЕКу, а потім посадити їх у себе.

- Що хорошого у вертикальному озелененні?

- По-перше, рослини знижують середню температуру. Зелені насадження виділяють кисень. І цей позитивний вплив на навколишнє середовище є постійним. Особливо це важливо на тлі того, що у Києві постійно щось будують, – бетону стає більше, ніж рослин. Тому вертикальне озеленення може хоча б частково компенсувати переважання каменю над природою.

По-друге, «зелені стіни» - природні фільтри. На вулицях із вертикальним озелененням менше вогкості, затоплень, забруднення повітря та дрібних частинок пилу.

По-третє, будинки, що потопають у зелені, - це просто красиво.

– А «Вічі» легко вирощувати? Чи приживеться?

- Декоративний виноград невибагливий і добре росте у нашій місцевості. Його, звичайно, треба поливати під час спеки, але коли йдуть дощі, в цьому немає потреби.

"Вічі" не потрібно лікувати. Він не вимагає багато землі – достатньо посадити саджанець у діжку біля стіни. Багато місця йому також не потрібно: коріння жодним чином не зашкодить фундаменту.

Ще одна перевага винограду – він живе до 200 років. У Києві є будинки, вкриті 70-80-річним виноградом. Декілька таких локацій можна зустріти на Подолі.

Кияни лякаються міфів

- Як до цієї ідеї поставилися мешканці столиці?

- Річ у тім, що довкола винограду склалося чимало міфів. Нібито по ньому лазитимуть гризуни. Однак це не так: миші та щури ніяк не можуть завестися від того, що десь з'явився виноград. У разі появи щурів потрібно замовляти дератизацію у ЖЕКу. Навіть якщо десь завелися гризуни, на сам виноград можна поставити захисні сіточки, які не дозволять лазити виноградом.

Ще один міф - виноград нібито може проростати всередину стінок, після чого вони починають кришитися. Дурниці! Рослина жодним чином стіну не псує, жодного негативного впливу на стан будинку не має. У декоративного винограду є вусики з чіпкими гачками на кінцях - ними він чіпляється до стіни.

Також у винограді не заводиться мошкара та комарі, як думає багато хто. Це черговий міф. Якщо влітку у вікна залітають комарі, це лише означає, що вони завелися у підвалі або настав їхній час.

– До речі, чому саме «Вічі»? Адже є й інші кучеряві рослини, які можуть чіплятися за стіни.

- Інші рослини також підходять для вертикального озеленення. Однак виноград, який зараз поширюється між комунальними підприємствами, має низку переваг – він дешевий, простий у догляді та швидко росте.

А так, якщо комусь подобаються інші кучеряві рослини, які можуть чіплятися за стіни, – будь ласка.

Якийсь противний дід вирвав саджанець винограду. Фото: facebook.com/shelevytska

Якийсь противний дід вирвав саджанець винограду. Фото: facebook.com/shelevytska

Приблизно знаємо, хто вандал

- Як іде пошук злодія, який вкрав виноград, посаджений у Солом'янському районі?

- Він не стільки злодій, скільки вандал. Підійшов, видер виноград і викинув на землю. Або ця людина має якісь відхилення, або вірить у міфи, про які ми говорили раніше. Припускаю, що йому здалося, ніби зараз тут виросте виноград, у якому розведуться миші. У будь-якому разі це вандалізм, за який поліція випише штраф.

- То його зловили?

- Ми приблизно знаємо, хто він, але треба, щоб це встановила поліція. Поки що можна сказати, що це був звичайний міський вандалізм. До речі, там стоїть камера відеоспостереження. Можливо, вандал про це не знав. Ми повісили табличку про відеоспостереження, щоб подібні випадки не повторювалися. А зіпсований виноград обов'язково відновимо.

– У світовій практиці є приклади «живих стін»?

- Декоративний виноград для вертикального озеленення широко використовується у Європі. Особливо у світлі глобального потепління та надмірного забруднення міст.

Вертикальне озеленення дуже популярне у скандинавських країнах. Для них це актуально: кількість опадів там зменшується. Там озеленяють не лише стіни, а й навіть дахи: це дозволяє утримувати якнайбільше вологи та створити природні фільтри.

Але й для Києва кучеряві рослини на стінах – історія не нова. Дуже шкода, що недостатньо освічені люди вважають, що металопластикові конструкції у тренді та чимось кращі за природні матеріали.

У нас було кілька випадків, коли багаторічний виноград, що повністю обплів стіну, вирубували. Адже виноград можна було б дбайливо зняти зі стіни і пересадити в інше місце.

Прикро, коли таке відбувається з 40-річним виноградом, у якому птахи вили свої гнізда. Рослина із товщиною лози в руку вирубували, щоб оформити фасад кольоровим пластиком.

- І як бути у таких випадках?

- Треба просвіщати людей. Розповідати, які варіанти озеленення є, як це виглядає за кордоном, які переваги дає вертикальне озеленення. Проте для Києва кучеряві рослини на стінах ще у 80-90-ті роки були класикою.

- Останнє питання: чи ви посадили б біля свого будинку такий виноград?

– А він і росте! Вже два роки. За цей час видно, як він заплітає стіну. Наш виноград уже виріс на 3 метри заввишки, стіна виглядає досить зелено.

ДОВІДКА «КП»

Виноград «Вічі» – декоративна кучерява рослина, яку використовують для вертикального озеленення стін, балконів, парканів та створення «живих огорож». Виноград висаджують біля огорож. Обплітаючи їх, рослина тягнеться вгору. Плоди винограду «Вічі» неїстівні для людини.