Завантажити ще

Звільнені захисники "Азовсталі": Полонених змушували слухати гімн РФ та принижували

Звільнені захисники
Фото: Міноборони

95 захисників «Азовсталі», яких вдалося звільнити під час останнього обміну, наразі перебувають під посиленим наглядом лікарів. У колишніх бранців не лише тяжкі поранення та ампутації, багато з них у полоні мало не дійшли до дистрофії. Проте захисники Маріуполя сподіваються якнайшвидше вийти з лікарні та повернутися на фронт. Про це повідомляє ТСН.

Наразі бійці, завдяки яким два місяці тримався Маріуполь, нарешті перебувають у безпеці на підконтрольній Україні території. Під час полону росіяни їх розкидали за всіма можливими напрямками – від виправної колонії в Оленівці до Донецька. Фізичного тиску, кажуть поранені, не чинили, але психологічно було тяжко.

- О 6-й ранку у нас був підйом. Ми слухали гімн Росії. Потім о 8-й годині - побудова та перерахунок. Після цього ми ходили їсти, – розповідає Михайло.

Бійці згадують, що годували катастрофічно мало і вони постійно відчували голод:

- Три ложки їжі, все на воді, тобто поїв ти, дві години, і знову їсти хочеться. Дуже малі порції, крім того, принижували морально, ми в них "терористи" були, ніби ми стріляємо, вони не стріляють, вони прийшли нас "звільняти", - кажуть бійці.

Після пережитого на "Азовсталі" у полоні їм було не страшно, зізнаються бійці. Усі вірили, що мають повернутися додому.

- Перший обмін, число не згадаю, нас уже занурили в автобуси зі шпиталю. Ми від'їхали на 500 метрів, і сказали, що українська сторона відмовляється забирати вас, - розповідають захисники Маріуполя.

Майбутній обмін зривався двічі, але зараз частина звільнених захисників нарешті відпочиває в українській лікарні. Їх відгодовують та забезпечують усім – від одягу до телефонів, щоб вони могли поговорити з рідними. Наразі бійці потребують додаткового медичного спостереження. Як кажуть лікарі, хворих у полоні росіяни доглядали тільки так, щоб ті не померли.

- Мені здається, їм не надавали належної допомоги, бо й пов'язки були брудні, і рани були гнійні, і хлопці були дуже виснажені, допомога була неадекватна, - розповів хірург Дмитро Мялковський.

Хлопці, які зараз у шпиталі, зазначають: затримуватись тут не будуть. Після одужання частина хоче одразу повернутися назад, бо війна поки що не закінчена.

Звільнити з полону вдалося лише 95 маріупольських захисників. Загалом на обмін чекають ще майже 2,5 тисячі захисників «Азовсталі».