Завантажити ще

Святогірськ: чи захоплене місто?

Святогірськ: чи захоплене місто?
Фото: Karachun.com.ua

Що відбувається у Святогірську? Поки що немає точної відповіді на це запитання, відомо лише, що у місті майже не залишилося мобільного зв'язку. Ті з городян, які хоч якось виходять в ефір, повідомляють суперечливу інформацію.

Одні запевняють, що Святогірськ захоплений російськими солдатами, що вони вже ходять по домівках і перевіряють паспорти у місцевих. Інші кажуть, що місто не здане і досі контролюється Збройними силами України.

– Учора чули, як Шойгу (міністр оборони РФ) заявив, що Святогірськ повністю захоплений росіянами. Мені все ж здається, що ні. Але ми сидимо по підвалах і не можемо носа висунути надвір через обстріл, тож яка ситуація – сказати не можемо, а брехати не хочемо, - встиг повідомити один із мешканців міста у першій половині сьогоднішнього дня.

Результат обстрілу собору у Святогірську 15 травня. Фото: t.me/svlavra

Результат обстрілу собору у Святогірську 15 травня. Фото: t.me/svlavra

ЗСУ пішли з міста?

Українські військові скупо повідомляють, що бойові дії точаться наразі на північно-східних околицях Святогірська, але ворог не захопив місто повністю. Мета противника зрозуміла: спроба просунутися у бік Слов'янська приблизно на 25 кілометрів через річку Сіверський Донець.

- Але наші хлопці тримають оборону і завдають чималої шкоди ворогові, - наголосив наш військовослужбовець, з яким вдалося поговорити добу тому і чиє інкогніто ми зберігаємо з метою безпеки.

Із річкою також не зовсім зрозуміла ситуація. Її береги з'єднував міст, який учора був підірваний з обох боків. Ніхто не взяв на себе відповідальність за підрив, але у будь-якому разі річка стала природною перешкодою для ворога, яку необхідно якось подолати. Інших мостів через Донець немає, переправи біля Лаври та в селі Богородичне зруйновані. Тому ворог планує зайти з боку села Ярова, але ЗСУ обіцяє ворогові дуже гарячу зустріч.

- Звісно, все залежить від ситуації. Нині жоден фахівець не скаже, як усе розвиватиметься. Доведеться відходити – ми відійдемо. Але не тому, що ми вирішили здати місто оркам, а лише через безглуздість утримування не дуже значущих рубежів. Правий берег Сіверського Дінця вищий за лівий, що зручніше для оборони, він порізаний ярами, гористий. Так, буде важко, це війна. Але давайте не панікувати! – просить український військовий.

Ближче до вечора з'явилася інформація про те, що українські солдати вийшли зі Святогірська, проте офіційної інформації наразі немає.

Обстріли Святогірська продовжуються. Снаряди руйнують і житлові будинки, і церкви. Фото: t.me/svlavra

Обстріли Святогірська продовжуються. Снаряди руйнують і житлові будинки, і церкви. Фото: t.me/svlavra

Дивна заява мера

Важко залишатися спокійним, коли на твоїх очах знищують рідні місця, «донецьку Швейцарію», унікальний куточок природи, намолене місце – Святогірську лавру. При цьому противник чудово знає, що у Лаврі знаходяться лише ченці та біженці, але продовжує з тупою завзятістю розповідати про якихось снайперів на дзвіницях лаври і мало не про гаубиці у монастирі, про тисячі «азовців» та "правосеків", що засіли у святогірських пансіонатах і санаторіях.

У самому Святогірську ще кілька днів тому не втрачали присутності духу та активно евакуювалися, але не всі. Вчорашня дивна заява мера Святогірська Володимира Бандури, де він звинуватив ЗСУ та президента України у затягуванні війни, у переписуванні історії та в інших гріхах, викликала неоднозначні емоції.

- Хтось вважає, що він перекинувся на бік ворога, а ми думаємо, що його взяли у полон і змусили прочитати з листа всю цю брехню під дулом автомата, - припускає наш співрозмовник зі Святогірська.

Зі Святогірської лаври новини поки що не надходять – там немає мобільного зв'язку та інтернету вже кілька місяців. Якусь інформацію могли отримати волонтери чи солдати ЗСУ, однак що там наразі відбувається – незрозуміло. Відомо лише, що ченці не збиралися евакуюватися, а з біженців, які там живуть, встигла виїхати, коли ще це було можливо, лише невелика частина. Інші пішли у найближчі села, сподіваючись вибратися подалі із зони бойових дій. Ті, що залишилися, живуть під укриттям лаври, сподіваючись на Божий захист.

Відспівування загиблих під час обстрілу ченців. Фото: ФБ Донбас Православний

Відспівування загиблих під час обстрілу ченців. Фото: ФБ Донбас Православний

До речі

До речі, про санаторії та дитячі табори, яких чимало у цьому куточку Донецької області та які були улюбленим місцем відпочинку й оздоровлення не лише донеччан, але й жителів інших міст та областей України. Схоже, на якийсь час доведеться забути про поїздки до святогірських лісів – бойові дії тут не припиняються і ще довго не припиняться. Власникам баз відпочинку доведеться самостійно фіксувати збитки, пошкодження та руйнування і звертатися до Національної поліції України із заявою про навмисне пошкодження/знищення майна. Це допоможе у майбутньому отримати компенсацію за втрачене, знищене чи пошкоджене майно та відшкодувати втрачену вигоду за період бойових дій.

В Україні діє «Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Украіні внаслідок збройної агресії Російської Федерації» та вже зареєстрований законопроект «Про компенсацію за майно, втрачене, пошкоджене та знищене внаслідок збройної агресії Російської Федерації та розподіл репарацій», де буде прописано механізм компенсації збитків юрособам, які зазнали збитків від війни.

4 травня біля входу до Лаври сталися два вибухи. Одна ракета вибухнула біля берега поряд із храмом, другий вибух стався у повітрі приблизно за сто метрів над Лаврою, усеявши лаврський двір дрібними уламками. Фото: ФБ Донбас Православний

4 травня біля входу до Лаври сталися два вибухи. Одна ракета вибухнула біля берега поряд із храмом, другий вибух стався у повітрі приблизно за сто метрів над Лаврою, усеявши лаврський двір дрібними уламками. Фото: ФБ Донбас Православний