24 листопада
Завантажити ще

7 важливих питань про ленд-ліз

7 важливих питань про ленд-ліз
Фото: сержант Ерік Гарленд//commons.wikimedia.org

9 травня президент США Джо Байден підписав закон про ленд-ліз для України, який раніше схвалила Палата представників США. Документ дозволить більш оперативно та ефективно відправляти в Україну зброю, боєприпаси, спорядження та інші критичні постачання.

Що конкретно отримає наша країна в рамках допомоги, чи будуть допущені до розпорядження коштами вітчизняні чиновники і як платитимемо за ленд-ліз?

Ці та інші актуальні питання «КП в Україні» обговорила разом із експертами.

1. Чим відрізняється нинішній ленд-ліз від першого?

Отже, 9 травня вдруге у світовій історії було відкрито ленд-ліз.

Нагадаємо, що перший (і до 9 травня 2022 року єдиний) ленд-ліз – це державна програма США, за якою американці постачали своїм союзникам у Другій світовій війні озброєння, боєприпаси, військове спорядження, техніку, продукти, медпрепарати, стратегічну сировину тощо без негайної оплати. Більше того: озброєння та техніка, втрачені у боях, взагалі оплаті не підлягали.

Олег Попенко: Швидше за все, ленд-ліз цього разу буде передбачено тільки для ЗСУ. До нього можуть входити і обмундирування, і харчування - для потреб армії.

За час дії закону про ленд-ліз (березень 1941 - серпень 1945-го) США передали союзникам допомогу на суму понад 50 млрд доларів. З них понад 11 млрд доларів припало на СРСР. Докладно про це ми писали тут.

Основна відмінність нинішнього ленд-лізу полягає в тому, що вся допомога за програмою буде надіслана одній країні – Україні.

2. Що ми отримаємо у межах цього ленд-лізу?

За словами президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, у рамках ленд-лізу Україна отримає:

  • танки третього покоління M1A2 Abrams;
  • бойові машини піхоти США M2A3 Bradley; (на світлині)
  • самохідні артилерійські установки M109A6 Paladin;
  • реактивні системи залпового вогню на колісному шасі HIMARS;
  • універсальну пускову установку/РСЗО M270 MLRS;
  • пересувний норвезький ЗРК NASAMS 2;
  • ЗРК Patriot;
  • багатофункціональні легкі винищувачі 4-го покоління F-16 C/D.

Найбільше за цією програмою ми, звісно, ​​отримаємо озброєння, резюмував Охріменко. А крім того - пальне, частково продовольство та ліки.

3. Чи побачить цю допомогу середньостатистичний українець?

У рамках першого ленд-лізу в СРСР надходили їжа та одяг, тобто кожна радянська людина теоретично могла «поторкати її руками». Люди ходили в ленд-лізівському взутті і їли ленд-лізівську тушонку.

Наразі середньостатистичний українець ленд-лізівські товари, швидше за все, не побачить. Хоча б тому, що нам не потрібні їжа та одяг – і того, й іншого достатньо в Україні. А ось сучасної зброї не вистачає.

Олексій Кущ: Одна з головних відмінностей ленд-лізу від інших поставок полягає у форматі - це не разові акції, а системна програма із зазначенням обсягів, термінів, ритмічності.

- В умовах радянської бідності товари американського ленд-лізу були схожі на диво, і коштували вони у перекупників дуже дорого, - розповів у розмові з «КП в Україні» Олександр Охріменко. - Мені прадід розповідав, як ці товари крали, потім ними торгували, як торговців ловила міліція та як вони відкуповувалися.

А найдивовижнішим товаром із ленд-лізу, знову ж таки за спогадами мого прадіда, була американська шоколадка.

Сьогодні Україну шоколадкою не здивуєш, та й взагалі їжа нам не потрібна, продовжує Охріменко. Тим не менш не виключено, що в рамках програми нам поставлятимуть ту ж тушонку. Те, що в постачання може потрапити не дуже потрібний товар, є основним недоліком ленд-лізу. Але, каже експерт, відмовитися не можна, тож їстимемо.

Голова волонтерського фонду «Довіра людей» Олег Попенко схиляється до того, що ленд-ліз цього разу буде передбачено лише для ЗСУ. До нього можуть входити і обмундирування, і харчування - спектр допомоги може бути величезним. Але швидше все це буде передбачено для потреб армії.

4. Чому для допомоги вибрано формат ленд-лізу?

Як пояснив у бесіді з «КП в Україні» аналітик Олексій Кущ, одна з головних відмінностей ленд-лізу від інших постачань полягає у форматі: це не разові акції, а системна програма із зазначенням обсягів, термінів, ритмічності.

Після війни потреби України в озброєнні значно скоротяться, але оскільки ленд-ліз охоплює постачання не лише озброєння, а й обладнання подвійного призначення (автомобілі, локомотиви), стратегічну сировину (нафта, ЗПГ, вугілля), все це стане в нагоді Україні і після війни. І все це продовжить якийсь час надходити в рамках програми.

5. Чи українські чиновники зможуть розпоряджатися цією допомогою?

Питання, яке хвилює дуже багатьох у нашій, як і раніше, досить корумпованій країні стосується того, чи буде в рамках ленд-лізу виділена якась сума грошима? І – найголовніше – чи будуть до розпорядження цими коштами допущені українські чиновники?

Експерти заспокоюють: ленд-ліз грошима не видають.

За словами Олега Попенка, будь-яка допомога із США жорстко контролюється і здебільшого не передається у вигляді грошей. Що стосується безпосередньо програми ленд-лізу, то крім озброєння, боєприпасів, спорядження і всього, про що говорилося вище, до нього можуть входити, скажімо, послуги тих самих інструкторів. Але не гроші.

Олександр Охріменко: Українські чиновники з цієї допомоги нічого вкрасти не зможуть. А ось американські зможуть!

– Не хвилюйтеся: українські чиновники з цієї допомоги нічого вкрасти не зможуть, – сміється Олександр Охріменко. - А ось американські зможуть! Контроль справді дуже жорсткий, але американська корупція нікуди не поділася.

6. Чи доведеться нам віддавати ці гроші?

Аналітик Данило Монін пояснює: з економічного погляду ленд-ліз – це фінансування американської економіки з бюджету США. Фактично гроші виділяються на виробництво у себе у США військової продукції та її передачі Україні.

- Наскільки я розумію, деталі документа поки що невідомі, але якщо там і передбачено оплату, то часткову, - каже Монін. - Конгрес планує розширити програму допомоги з 33 до 40 млрд доларів і додати туди гуманітарні вантажі. Схиляюся до того, що Україні не потрібно їх оплачувати.

Олексій Кущ нагадує, що якщо говорити про формат періоду Другої світової війни, то після війни американці переважно пробачили ленд-ліз своїм союзникам. Пізніше СРСР намагалися змусити розрахуватися лише тому, що він із союзника перетворився на супротивника.

- Що стосується сьогоднішньої ситуації, то з огляду на те, що Україна залишиться союзником американців і після війни, для нас ленд-ліз, швидше за все, буде безкоштовним, - вважає експерт.

Олександр Охріменко також схиляється до того, що, найімовірніше, ленд-ліз віддавати не доведеться. За його словами, США сьогодні можуть розрахуватися за ці поставки за рахунок заарештованих російських грошей.

– Зараз у США вже запустили процедуру, щоб зробити це можливим, – зазначив Охріменко у коментарі «КП в Україні». - Так, процес цей нешвидкий, але виплати за ленд-ліз завжди розтягуються на десятиліття.

7. Чому сьогодні так багато говорять про історичне значення ленд-лізу?

З огляду на те, що сьогодні весь військовий бюджет України становить близько 4 млрд доларів, допомога США на десятки мільярдів виглядає дуже суттєвою, каже Олександр Охріменко. Тим більше що, крім зброї зі США, очікується постачання і від 40 країн світу антипутінської коаліції. Тож, резюмував експерт, незабаром в Україні буде дуже потужна армія.

Але крім економічного, відродження ленд-лізу має величезне історичне і навіть ідеологічне значення.

По-перше, у Другій світовій війні ленд-ліз став одним із вирішальних факторів, що дозволило здобути перемогу над нацистами.

По-друге, звертають увагу експерти, ленд-лізівська техніка у масовій кількості почала потрапляти до Червоної армії з другої половини 1943-го, вже після переломного моменту у війні. Що дає надію на те, що й у цій війні настав перелом.

І, нарешті, як написали багато ЗМІ, ленд-ліз означає, що Захід визначився з майбутнім переможцем і ставить на перемогу України в цій війні.​