21 листопада
Завантажити ще

Крейсер «Москва» став об'єктом підводної культурної спадщини України

Крейсер «Москва» став об'єктом підводної культурної спадщини України
Фото: mil.ru

Україна визнала все, що залишилося від затонулого крейсера «Москва» і тепер лежить на дні Чорного моря, об'єктом своєї підводної культурної спадщини. Про це повідомило Міноборони України.

Уламки крейсера внесли до Реєстру підводної культурної спадщини України за номером 2064. В українському міністерстві зазначили, що крейсер затонув на відстані 80 миль (близько 130 кілометрів) від Одеси.

– Відповідно до Конвенції ЮНЕСКО всі сліди людської діяльності на дні Чорного моря в межах економічної діяльності нашої держави є власністю України, – заявили у Міноборони України.

Крейсера було поставлено на облік у Національному військово-морському музеї України. Точні координати, де "Москву" востаннє бачили на плаву, передали британці, повідомив директор музею Сергій Воронов. Крейсер розташований на глибині 45-50 метрів.

Судно водотоннажністю 11.5 тисяч тонн побудували в Миколаєві і вперше спустили на воду в 1979 році. Довжина крейсера – 186,4 метра.

- Безперечно, піднімати його ніхто не буде. У майбутньому це буде надцікавий об'єкт для дайвінгу з огляду на його габарити. А це приблизно як 14-поверховий житловий будинок. Тепер крейсер "Москва" - найбільший об'єкт, що затонув у Чорному морі, - підкреслив Воронов.

За його словами, крейсер підпадає під категорію "рідкісні зразки науки та техніки".

- Таких крейсерів збудували лише чотири. Крейсер "Варяг" – на Тихому океані, "Маршал Устинов" – на північному флоті РФ. У нас є крейсер "Україна" на Миколаївському заводі (недобудований - прим.авт.), який стане кораблем-музеєм. Тепер, завдяки нашим військовим, у нас їх два, – наголосив Воронов.

Крейсер "Москва" було підбито українськими протикорабельними ракетами "Нептун" 13 квітня. 14 квітня Міноборони РФ визнало втрату флагмана, повідомивши, що він затонув через шторм під час буксирування в порт Севастополя. У Росії заявили про вибух боєзапасу корабля та пожежу, але причину інциденту вперто не називають уголос досі. Втрати серед екіпажу росіяни теж вперто не озвучують, незважаючи на свідчення, що з'явилися в ЗМІ, матросів і активність у соцмережах батьків, чиї діти (строковики!) служили на крейсері і "зникли безвісти".