Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Якщо ви стали заручником: поради, які допоможуть вижити у полоні

Якщо ви стали заручником: поради, які допоможуть вижити у полоні
Фото: facebook.com/GeneralStaff.ua

В Україні 14-й день триває повномасштабна війна. Російські військові звіріють: бомбять міста та села, розстрілюють мирне населення та «гуманітарні коридори», беруть у заручники мирних громадян.

«КП в Україні» поспілкувалася з військовим експертом Олегом Ждановим і склала пам'ятку, як поводитися, якщо вас взяли в полон. Щиро бажаємо кожному уникнути такої долі. Але краще бути поінформованим, щоб максимально максимально убезпечити своє життя. Єдино правильних порад, що говорити і що робити у такій ситуації – немає, але є загальні рекомендації.

Порада 1. Не конфліктуйте із окупантами

Якщо так вийшло, що ви стали заручником і змушені спілкуватися із солдатами ворожої армії, постарайтеся взяти себе в руки та включити режим холодної голови. Не конфліктуйте із ворогом. Не ведіть себе зухвало: не волайте до їхнього сумління, не лайте, не лякайте тим, що «скоро прийдуть наші і всіх вас покладуть». Пам'ятайте, що російські військові, які здалися в полон, на допитах розповіли, що коли вони входили в Україну, то отримали наказ - стріляти навіть у мирних громадян. А це означає, що будь-яка ваша емоція, яка не сподобається ворогові, може спровокувати кулеметну чергу. Беззбройній людині вкрай ризиковано сперечатись із озброєним солдатом.

Порада 2. Тримайте зоровий контакт

По можливості намагайтеся встановити зоровий контакт із ворогом. По-перше, якщо солдат дивиться в очі своїй жертві, то йому складніше натиснути на курок, ніж стріляти в спину. По-друге, сила погляду може пригнічувати. Якщо ваш погляд буде рішучим, сміливим і спокійним, ворожий солдат швидше за все не знущатиметься.

Порада 3. Створіть видимість, що стали спільником

Не означає, що варто співати дифірамби «російському світу». Ні в якому разі. Але, щоб зберегти життя, краще виконувати (вдавати) їхні накази, але при цьому показувати, що ви робите це примусово. Попросять їжі – дайте, попросять пити – дайте, розпитуватимуть про дорогу – вказуйте хибну дорогу… Постарайтеся приспати пильність окупантів. Зіграйте роль «спільників», щоб за першої ж нагоди піднести «сюрприз».

Порада 4. Огляньте, чим можете нейтралізувати ворога

Варіантів нейтралізації багато. І всі вони залежать від того, що у вас є під рукою, в господарстві і як поводяться окупанти. Можна пригостити «визволителів» їжею або питтям з щурячю отрутою або отрутою від комах, або іншою отруйною речовиною (є мінус - ці речовини мають специфічний запах і присмак, ризикуєте отримати кулю). Маєте пурген або інший засіб, що викликає розлад шлунка – підсипайте в їжу. Яскравий приклад цієї війни: жінка напоїла російського солдата чаєм із пургеном, а коли той засів у туалеті (справа була в селі, туалет на вулиці та дерев'яний) – закрила його у вбиральні та підпалила. Маєте снодійне – теж добре. Поки «солдат» заснув - кличте тероборону або самі нейтралізуйте ворога (хоч би зв'яжіть).

Виводьте техніку з ладу – підсипайте в бензобаки цукор тощо. На такій техніці ворог далеко не заїде.

( Але не ризикуйте даремно! За «знезаражених» російських солдатів можуть помститися інші окупанти. Ваше головне завдання – залишитися в живих, а не виявити непотрібний героїзм – прим. ред.)

Порада 5. Не імітуйте нездужання

Запам'ятайте, люди, які прийшли з війною до вас, не мають серця та співчуття. Якщо ви хапатиметеся за серце або зображатимете конвульсії епілептика - вас з ймовірністю 90% пристрелять, а не нададуть медичну допомогу або зжаляться. На жаль, такі жорстокі реалії війни - хворих і немічних прибирають першими, як зайвий баласт.

Порада 6. Почули стрілянину - падайте на землю

Чуєте свист куль, вибухи – падайте на землю і закривайте голову руками. Намагайтеся не сидіти біля вікон, дверей. При штурмі кулі летітимуть у відкриті отвори, не забувайте про це.

Порада 7. Не біжіть назустріч своїм

Якщо з місця, де вас утримують окупанти, ви бачите українських військових, поліцейських чи співробітників тероборони, то не поспішайте бігти до них стрімголов. Ви подвійно ризикуєте. З одного боку, «свої» можуть прийняти за диверсанта. З іншого боку – окупанти можуть пустити «чергу» вам у спину.

Порада 8. Дихайте, ще раз дихайте

Якщо вас зв'язали та заплющили очі, то постарайтеся не панікувати. Зосередьтеся на своєму подиху. Дихайте глибоко, повільно. Не дозволяйте себе деморалізувати, не зводьте себе панічними атаками. Вам потрібні сили та стійкість духу, щоб у потрібний момент прорахувати ситуацію та зважитися на втечу. Увага! Бігти можна тільки в тому випадку, якщо ви на 100% упевнені в успіху втечі.

Порада 9. Вас поранили – не робіть зайвих рухів

При пораненні постарайтеся якнайшвидше затиснути місце біля поранення, щоб зупинити, мінімізувати крововтрату. Немає можливості надати собі першу медичну допомогу – не робіть зайвих рухів, це провокує кровотечу.

Порада 10. Запам'ятовуйте, що кажуть вороги

Уважно слухайте та запам'ятовуйте, про що спілкуються між собою солдати ворожої армії. Звичайно, це життя вам не врятує, але після звільнення ваші свідчення можуть бути корисними для наших військових та спецслужб.