13 листопада
Завантажити ще

«Справи Майдану»: сім'ї «Небесної сотні» розчаровані, але все ще вірять у справедливість

«Справи Майдану»: сім'ї «Небесної сотні» розчаровані, але все ще вірять у справедливість
Фото: Олександр Синиця/УНІАН

Євромайдан, розстріл « Небесної сотні », Революція Гідності… Загинули 106 людей. Ще сотні дістали каліцтва. Як просуваються розслідування у «справах Майдану» і коли буде покараний останній винний?

"Розслідуються справи непогано, в судах розглядаються повільно"

- Динаміка розслідування «справ Майдану» наразі досить позитивна. Багато епізодів йде до суду, – розповідає у коментарі «КП в Україні» адвокат із групи адвокатів героїв «Небесної сотні» Марина Ліліченко. – Але гірша картина у судах. У багатьох справах слухання затягуються на роки.

Яскраве підтвердження словам адвоката – «справа Медвідя». Олександр Медвідь, за версією прокуратури, є « тітушкою »-виконавцем крадіжки Юрія Вербицького. Його судять уже восьмий рік! За цей час чотири рази змінився склад суду та тричі розгляд справи розпочинали наново.

– Слухання призначаються раз на місяць, а це дуже мало та повільно, враховуючи об'ємність доказів та кількість потерпілих та свідків, – додає Марина Ліліченко.

Хоча якщо говорити узагальнено, то справи Майдану розглядаються в українських судах регулярно. Щотижня проходить кілька засідань з різних кейсів у різних судових інстанціях. Але знов-таки все упирається в те, що розгляд справи затягується з об'єктивних та суб'єктивних причин.

Марина Ліліченко: Справи закриють за закінченням термінів давності, і вироків не буде. Тобто всі справи, крім справ щодо вбивств, будуть закриті. Це справи щодо «беркутівців», слідчих, прокурорів та суддів, які під час Революції Гідності затримували протестувальників...

- Цей тиждень (7-11 лютого) у «справах Майдану» пройшов під гаслом «Не дякуючи, а всупереч». Слухання зривалися через дії захисників обвинувачених. Вірусна пандемія внесла свої корективи, оскільки багато справ не відбулося через те, що учасники судового процесу захворіли. А ще були навчання та відпустка суддів. Із 34 призначених засідань результативними виявилося лише 7, - повідомляє група адвокатів героїв «Небесної сотні».

За словами Марини Ліліченко, з такою динамікою вже наступного року можуть уникнути покарання всі «беркутівці», слідчі, прокурори у справах розгону Майдану 30 листопада 2013 року, побиття мітингувальників на Банковій 1 грудня 2013 року, штурму Майдану 11 грудня 2013 року, січневих подій на вулиці Грушевського у 2014-му, побиття учасників Автомайдану, побиття 18 лютого, видача зброї «тітушкам» 20 лютого 2014 року.

- Справи закриють після закінчення термінів давності, і вироків не буде. Тобто всі справи, крім справ щодо вбивств, будуть закриті, - зазначає адвокат Ліліченко. – Це справи щодо «беркутівців», слідчих, прокурорів та суддів, які під час Революції Гідності затримували та притягували до кримінальної відповідальності протестувальників у сфальсифікованих справах. Переважна половина їх продовжує працювати у поліції, прокуратурі. Вони залишаються на своїх посадах із повним відчуттям безкарності, - підсумовує Марина Ліліченко.

Багато справ Майдану, крім справ щодо вбивств, швидше за все, буде закрито. Фото: Євген Малолєтка/УНІАН

Багато справ Майдану, крім справ щодо вбивств, швидше за все, буде закрито. Фото: Євген Малолєтка/УНІАН

Змінити законодавство або закрити сотні виробництв

Каменем спотикання стає і чинне законодавство, що сприяє затягуванню розгляду справ у судах. І адвокати обвинувачених користуються такими лазівками.

– Сім'ї героїв «Небесної сотні» розчаровані, бо все дуже довго тягнеться. Але вони таки вірять, що зможуть домогтися справедливості, - говорить у коментарі «КП в Україні» голова Громадської організації «Сім'я Героїв Небесної Сотні» Юрій Аксьонов. – Є багато проблем, які стосуються початкової стадії судового процесу, підготовчого засідання. Штучно затягується процес. Якщо у обвинуваченого є три адвокати і один із них не з'явиться на судове засідання, то судове засідання переноситься. Або один із адвокатів може принести довідку, що бере участь в іншому судовому засіданні, і справа знову переноситься.

За словами Аксьонова, є справи, за якими 5,5 року не можуть провести підготовче засідання, не кажучи вже про розгляд справи по суті. Адже терміни давності ніхто не скасовував. До речі, за словами генпрокурора Ірини Венедиктової, у справах, які зараз розглядаються в судах, вже закінчилися терміни давності за 309 епізодами нетяжких злочинів і закінчуються у листопаді 2023 року – лютому 2024 року – у 175 епізодах щодо тяжких злочинів.

Рідні загиблих та постраждалих у 2013-2014 роках багато в чому покладають надії на парламентарів, які обіцяють протягом місяця прийняти важливий для прискорення розгляду "справ Майдану" в судах законопроект.

– Учора (17 лютого, авт.) ми зустрічалися зі спікером Верховної Ради та головами профільних комітетів, і нам пообіцяли, що протягом місяця буде ухвалено законопроект №6454 – він вносить зміни до Кримінально-процесуального кодексу і, зокрема, передбачає встановлення розумних строків – 15 днів на підготовче засідання. Упевнений, ухвалення документа кардинально змінить ситуацію не лише у «справах Майдану», а й взагалі», - зазначає Аксьонов.

Мітингувальники під час зіткнень із правоохоронцями на Майдані Незалежності у Києві, вранці у середу, 19 лютого 2014 р. Фото: Євген Малолєтка/УНІАН

Мітингувальники під час зіткнень із правоохоронцями на Майдані Незалежності у Києві, вранці у середу, 19 лютого 2014 р. Фото: Євген Малолєтка/УНІАН

ОФІЦІЙНО

Результати розслідування «справ Майдану»*:

  • 518 особам вручено підозри.
  • 248 обвинувальних актів направлено до судів.
  • 372 обвинувачені.
  • 50 обвинувальних вироків.

Тільки у 2021 році:

  • Вручено підозри: 8 високопосадовцям, 37 правоохоронцям, 4 суддям та 13 цивільним особам.
  • Суди дозволили проведення спеціального досудового розслідування (заочного) щодо 40 підозрюваних: 6 високопосадовців, 23 правоохоронців та 11 цивільних осіб.
  • Винесено рішення судів про заочне тримання під вартою 24 осіб. Це дає можливість розпочати процес екстрадиції.

Засуджено:

  • організатор «тітушок» за викрадення та тортури щодо Ігоря Луценка та Юрія Вербицького – 9 років позбавлення волі,
  • організатор «тітушок» за викрадення особи, яку помилково прийняли за мітингувальника, - 8 років позбавлення волі,
  • двоє «беркутівців» за розгін «Студентського Майдану» – до 3 років позбавлення волі.

*За інформацією, озвученою генпрокурором Іриною Венедиктовою на брифінгу, який відбувся 18 лютого 2022 року.

[h5_tt class="orange_h5_title" text="Питання руба]

Чи опиняться на лаві підсудних Янукович та Захарченко за розстріли на Майдані?

Генпрокурор Ірина Венедиктова повідомила, що слідчі закінчили розслідування «материнської справи» – подій 18-20 лютого.У ній проходять 9 колишніх топчиновників, починаючи від президента, міністра внутрішніх справ, голови СБУ, міністра оборони та закінчуючи командуванням «Беркуту».

– Це впливові особи і на сьогоднішній день. Не виключаємо, що будуть спроби сторони захисту затягнути розгляд справи у суді, – спрогнозувала Ірина Венедиктова і водночас назвала об'єктивні причини, які не дозволять швидко винести вердикт: – Матеріали справи – 1500 томів. Проведено понад 4,5 тисячі допитів, понад 1 тисячу експертиз. Потерпілі, сторона захисту ознайомлюватимуться з матеріалами. Терміни, коли люди хочуть швидкої справедливості, ми не зможемо забезпечити. Для нас важливо – взагалі її забезпечити.