2 грудня
Завантажити ще

В Україні кілька областей оголосили надзвичайну ситуацію через брак газу

В Україні кілька областей оголосили надзвичайну ситуацію через брак газу
Фото: FB \GTS

У двох областях України оголосили надзвичайну ситуацію через дефіцит природного газу для бюджетних установ. Це Закарпаття та Львівщина, тривожна ситуація також в Хмельницькій області.

Закарпатська область

За словами глави адміністрації Анатолія Полоскова, ситуація виникла через те, що постачальники газу, які виграли торги в цьому році до подорожчання палива і уклали договори, відмовляються постачати газ за договірними цінами.

- Орієнтовна потреба природного газу для бюджетних установ на період опалювального сезону становить близько 25 млн кубометрів. Тому ціна і відсутність постачальника природного газу ставить під загрозу своєчасність початку опалювального сезону і безперебійну роботу закладів в осінньо-зимовий період, - зазначив Полосков.

У повідомленні згадується Меморандум, підписаний Кабміном, "Нафтогазом України" та Офісом президента, згідно з яким тарифи на газ не підвищуватимуться і ціна на газ для бюджетників буде в межах 16,39 грн за кубометр. Однак Меморандум не передбачає стабільних цін для юридичних осіб, які використовують газ для опалення та підігріву води. А так як бюджетні установи області в основному мають автономне опалення, вони змушені закуповувати паливо безпосередньо у постачальників за індивідуальними договорами.

Можливим варіантом виходу з кризи, на думку чиновників, може стати пошук гарантованого постачальника газу за індивідуальними договорами для задоволення потреб бюджетних організацій.

Львівська область

Керівник департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської ОДА Богдан Кейван повідомив, що на території Львівщини працює 825 бюджетних установ, які споживають природний газ для власних потреб. У цих установах є більше 4000 пунктів обліку газу, з них на сьогодні включені лише 986, що становить 23.4%. Це пов'язано з тим, що левова частка бюджетних установ, що використовують природний газ для опалення і гарячої води, на сьогодні не уклали договори на поставку природного газу.

- З огляду на тривалість проведених торгів в системі Проззоро і їх незавершення в частині визначення переможців, як через відсутність достатньої кількості учасників, так і через значні коливання ціни на газ, маємо таку складну ситуацію в бюджетній сфері, - зазначив він.

У Львівській ОДА відзначили, що відсутність поставок природного газу бюджетним установам на осінньо-зимовий період 2021-22 років з подальшим виникненням загрози життю і здоров'ю населення області визнали надзвичайною ситуацією техногенного характеру регіонального рівня.

- Зараз ми бачимо, що тільки чверть бюджетних користувачів природного газу провели всі необхідні дії, тому ситуація, яка склалася, може привести до того, що ми не ввійдемо в опалювальний сезон вчасно та на належному рівні, і це в свою чергу може серйозно позначитися на здоров'ї, житті жителів області, - зазначив заступник голови Львівської ОДА Віталій Загайний.

Хмельницька область

Глава Хмельницької ОДА Сергій Гамалій на засіданні регіональної комісії ТЕБ та НС зазначив, що в зв'язку з глобальним зростанням ціни на газ бюджетні підприємства, установи та організації не можуть закупити газ на осінньо-зимовий період 2021/2022 років, а це, в свою чергу, може привести до дуже негативних наслідків.

- Ситуація у нас на Хмельниччині, як і в усій країні, досить критична, адже майже у всіх бюджетних установах в звязку з істотним зростанням вартості розірвані договори з поставок газу, які були укладені на початку року, - підкреслив голова ОДА.

Відзначається, що на сьогодні практично всі бюджетні установи не мають можливості отримувати газ для старту і забезпечення опалювального сезону.

Раніше повідомлялося, що в зоопарку під Києвом можуть загинути від холоду 300 тварин: установі хочуть відключити газ. Також ми писали про те, що ціна на газ в Європі перевищила позначку 1900 доларів за тисячу кубометрів і продовжує рости. Все це, так само як і дефіцит газу в Україні - наслідок економічної війни, яку веде "Газпром", просуваючи газопровід "Північний потік-2".