Завантажити ще

Підвищення податків, доплати для вчителів та єдиний реєстр тварин: що чекає українців у січні

Підвищення податків, доплати для вчителів та єдиний реєстр тварин: що чекає українців у січні
Фото: Julia Berezovska/ Press office NBU

У січні на українців чекають деякі «сюрпризи»: від підвищення податків до нових доплат в рамках «Зимової підтримки». 

Тарифи: поки що без змін, але є нюанси

В уряді запевнюють, що до кінця опалювального сезону 2024/2025 тарифи на основні комунальні послуги залишаться в Україні незмінними. Зокрема, вартість електроенергії залишатиметься на рівні 4,32 грн за 1 кВт*год.

Але така вартість електроенергії для побутових споживачів зафіксована до 30 квітня 2025 року. А ось з 1 травня вже можуть бути сюрпризи.

Також, за прогнозами Національного банку, в Україні протягом 2025 року зростуть ціни на газ, опалення та гарячу воду навіть попри мораторій на підвищення цих тарифів, який діє під час війни.

В Україні 98% побутових споживачів отримують газ від НАК "Нафтогаз України". Для клієнтів "Нафтогазу" ціна залишатиметься на рівні 7,96 грн за куб, у інших постачальників вона коливатиметься від 7,7 грн до 9,90 грн за кубометр. Але якщо тарифи на газ для населення до завершення дії воєнного стану є фіксованими, то щомісячний платіж за доставку газу може різнитися, адже цей платіж розраховується окремо для кожного абонента. Він залежить від індивідуального об’єму використаного природного газу та тарифу на послуги з його розподілу.

Додаткова підтримка: доплати для вчителів

З січня 2025 року українські вчителі почнуть отримувати додаткову підтримку від уряду, повідомляє Уряд онлайн

В рамках ініціативи «Зимова підтримка» уряд запроваджує проєкт «Вчительська доплата». За цим проєктом вже з січня усі вчителі країни отримають щомісячну додаткову виплату у розмірі 1000 гривень «чистими». З вересня ця виплата зросте до 2000 грн.

Одночасно уряд працює над новою моделлю підвищення оплати праці для вчителів.

Про цю та інші програми «Зимова підтримка» можна дізнатися на сайті.

Підвищення податків: роз’яснення Мінфіну

Міністерство фінансів України оприлюднило роз'яснення щодо застосування нових ставок військового збору для різних категорій платників податків, які почнуть діяти з 2025 року.

У Мінфіні нагадали, що військовий збір для платників єдиного податку (ФОПів та юридичних осіб) запроваджується саме з 1 січня 2025 року. Для ФОПів першої, другої та четвертої груп cтавка збору становить 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на початок 2025 року (8000 грн). Відповідно, військовий збір буде розраховуватися на основі цієї суми, тобто становитиме 800 грн на місяць.

Платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи та ФОПи) почнуть сплачувати військовий збір у розмірі 1% від свого обороту за підсумками першого кварталу 2025 року.

Окрім того, не сплачуватимуть військовий збір «заднім числом» фізичні особи. Задекларований фізичними особами загальний річний дохід за 2024 рік оподатковуватиметься військовим збором за ставкою 1,5% (крім доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, які оподатковуються за ставкою 5% з 1 грудня 2024 року). Також інші доходи фізичних осіб (дохід від зарплати, оренди, виграшу, депозиту тощо) оподатковуються військовим збором у розмірі 5% з 1 грудня 2024 року. 

Ставка військового збору збільшиться до 5% для доходів, що вказуються в річній декларації, починаючи з 1 січня 2025 року.

Водночас ОВДП, зокрема військові облігації, для фізичних осіб продовжують не оподатковуватися ні ПДФО, ні військовим збором. 

Соціальні виплати, пенсії, стипендії та інші доходи, що не підпадають під оподаткування ПДФО, також не оподатковуються військовим збором.

Ставка військового збору для військовослужбовців та працівників силових структур, визначених у законі, залишається на рівні 1,5%.

Податкові перевірки: вже у січні

Державна податкова служба України анонсувала проведення майже 5 тис. податкових перевірок у 2025 році. Про це пишуть ЗМІ з посиланням на план-графік, що був оприлюднений ДПСУ.

У 2025 році податківці проведуть 4786 перевірок платників податків. Щомісяця ДПС планує проводити від 200 до 300 перевірок юридичних осіб, піки активності будуть в березні та квітні – 326 і 333 перевірки відповідно.

Вже у січні 2025 року податківці запланували 44 перевірки ФОПів.
 
Перевірки-2025 заплановані в усіх областях, проте найбільше їх буде в Києві (689 перевірок), Одеській (452), Дніпропетровській (389), Львівській (245), Київській (233), Вінницькій (195) областях.

Також у ДПС повідомили, що на початку 2025 року буде неможливо зареєструвати податкові накладні. З 31 грудня 2024 року по 2 січня 2025 року проводимуться регламентні та технічні роботи, пов'язані із закриттям року, у зв'язку з чим можливі обмеження в роботі електронних сервісів.

Останній операційний день у 2024 році для приймання та обробки податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних до ЄРПН 31 грудня 2024 року триватиме до 15:00. 

Починаючи з 3 січня 2025 року інформаційно-комунікаційні системи Державної податкової служби України, у тому числі Єдиний реєстр податкових накладних, працюватимуть у штатному режимі.

Єдиний реєстр тварин: що зміниться для власників

В Україні запустять Єдиний державний реєстр домашніх тварин, який стане основою для створення цифрових ветеринарних паспортів. Реєстр об’єднає інформацію про вакцинації, хвороби тварин та контакти власників. Запуск системи запланований на січень 2025 року, а її реалізація дасть змогу зменшити кількість безпритульних тварин, а також наблизити українське законодавство до міжнародних стандартів, вважають у Мінцифри

До реєстру можна буде додати собак, котів і навіть тхорів, а доступ до неї матимуть державні та приватні ветеринари. Вони зможуть видавати офіційні паспорти для тварин, які в 2025 році стануть доступними у застосунку «Дія».

Планується, що реєстр буде корисним як власникам, так і ветеринарам, оскільки допоможе контролювати стан здоров’я улюбленців, отримувати необхідні дані про вакцинації, а також швидко знаходити тварин у разі їхньої втрати.

Реєстрація тварин безкоштовна й відбуватиметься добровільно. Для цього не потрібно спеціально кудись йти: після повноцінного запуску реєстру зареєструвати тварину можна буде під час планового огляду як у державній, так і приватній ветеринарній клініці.

Ціни на продукти: зниження не буде

Напередодні новорічних свят ціни на продукти завжди зростають, але, кажуть експерти, на цей раз традиційного січневого зниження цінників не буде. Незважаючи на те, що багато продуктів уже сьогодні стали «золотими», цінники продовжать рухатись вгору. Причини будуть різні.

Наприклад, подальше підвищення цін на овочі і фрукти буде викликано в першу чергу обстрілами енергетичної інфраструктури. І, оскільки обстріли тривають, відключень електроенергії побільшає. Отже, для підтримки роботи сховищ та складів, особливо в період сильних морозів, частіше використовуватимуться генератори, а це дорого.

Подорожчання овочів також пов'язане із перестрахуванням бізнесів. До того ж у полях залишилися неприбрані капуста, буряки, оскільки чоловіки просто не виходили на прибирання, побоюючись мобілізації прямо на полі. Переробка овочів також продовжуватиме згортатися.

Експерти прогнозують: найімовірніше, на початок року ринок вийде на якесь «цінове плато», і цінники у кращому разі ненадовго «замруть». Рух вниз можливий вже лише у новому сезоні, після нового врожаю.