Нобелівську премію з економіки вручили за дослідження про формування суспільно-політичних інституцій та як вони впливають на добробут різних країн. Воно допомогло зрозуміти, чому одні країни багаті, а інші бідні. Нагороду отримали автори книги-бестселера "Чому нації занепадають" економісти Дерон Асемоглу (Туреччина, США) та Джеймс Робінсон (США), а також Саймон Джонсон (Британія). Про це повідомив Нобелівський комітет.
- Цьогорічні лауреати продемонстрували важливість суспільних інституцій для процвітання країни. Суспільства з поганим верховенством права та інститутами, які експлуатують населення, не генерують зростання чи зміни на краще. Дослідження лауреатів допомагають нам зрозуміти чому, - поясняється на сайті комітету.
Дослідження говорить, що одним із пояснень відмінностей у добробуті країн є суспільні інституції, запроваджені за часів колонізації. Коли європейці колонізували країни по усьому світу, інституції в цих суспільствах змінилися. У деяких місцях колонізатори хотіли лише експлуатувати корінне населення та видобувати ресурси. В інших же вони сформували інклюзивні політичні та економічні системи для довгострокової вигоди європейських мігрантів. Це у майбутньому призвело до процвітання. Так економісти пояснюють, чому колишні колонії, які колись були багатими, тепер бідні, і навпаки.
BREAKING NEWS
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2024 Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel to Daron Acemoglu, Simon Johnson and James A. Robinson “for studies of how institutions are formed and affect prosperity.”… pic.twitter.com/tuwIIgk393