Завантажити ще

Пік відключень, шокуючі платіжки за світло та нова допомога для ВПО: що на нас чекає у липні

Пік відключень, шокуючі платіжки за світло та нова допомога для ВПО: що на нас чекає у липні
Фото: REUTERS

Тарифи та відключення

У липні тарифи на комунальні послуги залишаться без змін.

Тарифи на газ від основного постачальника «Нафтогазу», як і раніше, становлять 7,96 грн за куб. Вартість води у великих містах також залишиться на нинішньому рівні, хоча у деяких невеликих містах жителі можуть зіткнутися з підвищенням вартості водопостачання: все в руках місцевої влади.

Щодо електрики, то в липні споживачі отримають перші платіжки з новими сумами. Як ми вже писали раніше, з 1 червня тарифи на світ зросли до 4,32 грн за кВт/годину, і цей тариф діятиме до кінця квітня 2025 року.

Тим часом у ДТЕК попередили, що періоди відключення світла в липні стануть ще тривалішими. За словами виконавчого директора ДПЕК Дмитра Сахарука, навантаження на енергосистему збільшується через обстріли, ремонт енергоблоків АЕС та спекотну погоду.

- Ми наближаємося до літнього піку. Пік у нас – липень та серпень. Причина – велике споживання кондиціонерів. "Генерація не збільшується, а зменшується через обстріли, і проміжки між подачею світла в будинках, на жаль, збільшуватимуться", - сказав Сахарук.

Виплати ВПО

У липні триватимуть виплати внутрішньо переміщеним особам, яким допомогу було призначено автоматично, а також тим, чиї заявки на продовження виплат були схвалені.

Нагадаємо, що з 1 березня 2024 року допомогу для ВПО, які отримували її протягом одного або двох років, було продовжено ще на шість місяців з урахуванням низки особливостей. Насамперед допомога перепризначалася тим, хто не може працювати, доглядає дітей, тяжко хворих, осіб з інвалідністю, а також тих, хто не має доходів або має низькі доходи.

Тому для частини ВПО виплати були продовжені автоматично, а інша частина мала подати відповідні заяви до органів соціального захисту населення чи ЦПАУ.

Допомога для громадян, які проживають в Україні та мають статус ВПО, становить:

  • для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 грн;
  • для інших осіб – 2000 грн.

Крім того, у липні 2024 року внутрішньо переміщені особи зможуть отримати новий вид допомоги від держави – субсидію на оренду житла. Особливістю субсидії є те, що її розмір враховуватиме вартість оренди у конкретному регіоні чи місті країни. Крім того, розмір субсидії залежатиме від кількості осіб у складі сім'ї та їхньої спроможності оплачувати рахунки за оренду самостійно. Переселенці платитимуть за оренду не більше 30% сімейного доходу, решта покриватиметься державою.

Вступна кампанія – 2024

1 липня в Україні розпочнеться вступна кампанія. Абітурієнти реєструються у створених ними персональних кабінетах абітурієнтів, зазначають усі дані, завантажують документи та перевіряють інформацію. Після подання заявки на вступ внести якісь зміни до даних, розміщених у персональному кабінеті, буде неможливо.

19 – 31 липня абітурієнти подаватимуть заяви на навчання та відповідні документи. Докладно про це ми писали тут.

Раніше до закону про мобілізацію було внесено зміни, згідно з якими певні категорії студентів можуть бути мобілізовані з липня. Мова йде про:

  • студенти-заочники;
  • тих, хто здобуває другу та третю вищу освіту (бакалаврат, магістратура);
  • тих, що здобуває освіту за рівнем нижче від того, що вже є (наприклад, людина має вищу освіту, а отримує профільну середню).

Нагадаємо, що Міністерство освіти і науки України змінило правила вступу до аспірантури у 2024 році. Тепер навчатися за контрактом можна буде лише на заочній чи вечірній формі, які не дають права на відстрочку від мобілізації. За словами міністра освіти Оксена Лісового, за  останні два роки стрімко зросла кількість чоловіків-студентів призовного віку, і це явно не пов'язано з бажанням вчитися.

«Жага знань – це чудово. Фіктивне навчання – ні. Тому змінюємо правила вступу до аспірантури у 2024 році», - написав Лісовий у ФБ.

Кінець терміну оновлення даних

16 липня – останній день оновлення даних для військовозобов'язаних. У Міноборони вже заявили, що не підтримують продовження терміну поновлення даних, оскільки вважають, що часу на цю процедуру відведено цілком достатньо. До військовозобов'язаних, які не оновили дані вчасно, будуть застосовуватись штрафні санкції. Також ТЦК зможуть звертатися до поліції щодо розшуку ухилянтів.

Відповідно до постанови Кабміну № 723 від 18.06.2024, механізм бронювання розширено на військовозобов'язаних, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності та є операторами протимінної діяльності, проводять розмінування (гуманітарне розмінування) відповідно до законодавства. Це спеціалісти груп нетехнічного та технічного обстеження; очищення; інспектування; контролю якості, причому це цивільні особи, які пройшли базову підготовку та вміють шукати міни та вибухонебезпечні предмети у полях. Їх військово-облікова спеціальність, вік та військове звання значення не мають. Докладно про це ми писали тут.

Що буде з цінами

Зазвичай у липні в Україні спостерігається уповільнення інфляції, але цього року можливі сюрпризи. Справа в тому, пояснюють експерти, що в червні зросли тарифи на електроенергію та акцизи на бензин, і виробники неминуче перекладатимуть ці витрати на споживачів. Найбільш високі ризики на зростання цін мають хліб та хлібобулочні вироби, м'ясо та птиця, риба та морепродукти. У літні місяці вони й так не сильно дешевшають, а з урахуванням зростання «тарифних» та «акцизних» витрат можуть показати особливо помітне подорожчання.

Проблеми з електрикою неминуче відіб'ються на ринку молочних продуктів. Але в найскладнішій ситуації будуть напівфабрикати та заморозки, адже після затяжних блекаутів значну частину такої продукції можна просто викинути.

Докладно про це ми писали тут.