26 грудня
Завантажити ще

Нове у бронюванні: статус відображається в «Резерві+», фермерам та саперам дадуть відстрочку

Нове у бронюванні: статус відображається в «Резерві+», фермерам та саперам дадуть відстрочку
Фото: посольство Німеччини (ілюстративне)

На третій рік повномасштабного вторгнення Росії в Україну законодавство про мобілізацію та бронювання від неї все ще продовжує доопрацьовуватись. Відповідаємо на нову порцію актуальних питань про бронь та її дію.

Які зміни у бронюванні співробітників очікуються у липні?

З цього місяця окремі роботодавці можуть оформлювати бронювання працівників через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (« Дія ») відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2024 №650.

Також до 10-го числа підприємства мають подати до органів влади звіт про кількість військовозобов'язаних працівників, заброньованих станом на 1 липня. Якщо звіт не буде надано, посадовці отримають штраф від 34 000 до 59 500 грн.

Чи з'явилися нові критерії для бронювання?

Так, відповідно до постанови Кабміну № 723 від 18.06.2024, механізм бронювання розширено на військовозобов'язаних, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності та є операторами протимінної діяльності, проводять розмінування (гуманітарне розмінування) відповідно до законодавства. Це спеціалісти груп нетехнічного та технічного обстеження; очищення; інспектування; контролю якості, причому це цивільні особи, які пройшли базову підготовку та вміють шукати міни та вибухонебезпечні предмети в полях. Їх військово-облікова спеціальність, вік та військове звання значення не мають. Але якщо оператор протимінної діяльності не працює 6 місяців, то його бронювання можуть анулювати.

Раніше порядок бронювання стосувався лише військовозобов'язаних, які працюють в органах державної влади, місцевого самоврядування, інших держорганах, а також на важливих для забезпечення армії чи життєдіяльності населення підприємствах, установах, організаціях.

Чи звільнено від мобілізації співробітників аграрного сектору?

Для них діє відстрочка на рік. Як заявив міністр аграрної політики Тарас Висоцький під час форуму Black Sea Security Forum, кількість працівників в аграрній галузі знизилася приблизно до 20%, оскільки значну частину було мобілізовано. Однак такі фахівці, як трактористи, машиністи та інженери з елеваторного обладнання, необхідні і у ЗСУ, і сільському господарстві. Тому їхнє бронювання автоматично продовжується на три місяці без необхідності подання нових документів. Збільшено термін бронювання – з 6 місяців до року.

Також людей певних професій – наприклад, трактористи, агрономи, ветеринарні лікарі – бронюють у критично потрібній кількості, а не 50%, як становить зараз загальна квота.

Бронюються 90% рятувальників та поліцейських. При цьому 10% співробітників ДСНС мають вибір - мобілізуватися до лав ЗСУ, Нацгвардії або Держприкордонслужби, а 10% поліцейських, які підлягають мобілізації, можуть приєднатися до бригади «Лють» або додатково створених трьох бойових бригад Національної поліції України.

Хто узгоджує списки заброньованих працівників?

Згідно з ухвалою уряду № 520 від 08.05.2024, списки на бронювання працівників підприємств погоджує Міністерство оборони України. Раніше цим займався Генеральний штаб ЗСУ.

«Підприємства, установи та організації, які виробляють товари, виконують роботи та надають послуги, необхідні для забезпечення потреб Збройних Сил, подають список [співробітників, що підлягають бронюванню] до Міноборони…» - йдеться у постанові.

Аналогічні зміни внесено до «Порядку та критерії визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період». Скрізь слова "Генеральний штаб Збройних Сил" замінено на "Міноборони". Остаточне рішення після погодження списків бронювання, як і раніше, приймає Міністерство економіки України.

Можна побачити статус броні у додатку «Резерв+»?

Так, з 26 червня там відображається бронювання користувача програми. Як повідомила заступник міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Катерина Чорногоренко, актуальний статус бронювання вже відображається у 340 тисяч громадян.

Чорногоренко зазначила, що у ТЦК відсоток помилок під час внесення інформації про громадян до реєстру «Оберіг» був надто високим, а процес займав тижні та місяці. Тому команда цифровізаторів взяла паперові накази про бронювання у Міністерстві економіки.

Щоб відобразити статус бронювання у програмі «Резерв+», потрібно натиснути кнопку «Оновити документ» – з'явиться актуальний статус. Якщо бронювання було лише у паперовому документі, у додатку з'явиться статус «Заброньовано». Також у додатку має відображатися термін дії броні.

Чи буде економічне бронювання від мобілізації?

Законопроєкт на цю тему зареєстровано у Верховній Раді 12 червня. Згідно з ним, кожне підприємство, яке сплачує підвищений військовий збір у 20 000 грн на місяць за працівника, зможе його забронювати. Економічне бронювання пропонується поширити на представництва міжнародних компаній та ФОП.

Автор законопроєкту про економічне бронювання – голова комітету парламенту з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха пояснив, що 20 тисяч – це мінімальна зарплата мобілізованого, який не виконує бойових розпоряджень.

– Одна заброньована особа, один заброньований фахівець буквально є джерелом грошового забезпечення однієї мобілізованої особи, – сказав Наталуха. Він також зазначив, що це далеко не маленькі гроші, і не всі компанії можуть собі їх дозволити.