21 листопада
Завантажити ще

Допомога від США: для повної перемоги не вистачить, але ситуацію на фронті змінить

Допомога від США: для повної перемоги не вистачить, але ситуацію на фронті змінить
Фото: REUTERS

США визначили перший пакет допомоги для України з ухваленого Конгресом загального пакету на 61 мільярд доларів. Це вже 56-й пакет із початку великої війни. Що саме ми отримаємо, в які терміни і як це може вплинути на розвиток подій на лінії фронту - у матеріалі Коротко про.

Ракети для ППО, Bradley, Javelin та високоточні боєприпаси

Міноборони США оприлюднило на своєму сайті список озброєння і техніки, що передається. До нього увійшло все, що необхідно на фронті прямо зараз: від ракет для ППО, БМП Bradley до стрілецької та антидронової зброї. (див. КОНКРЕТНО)

"Цей пакет дозволить збільшити постачання боєприпасів, озброєння та обладнання для підтримки здатності України захищати свою лінію фронту, захищати свої міста та протистояти постійним атакам Росії", – запевняють у Пентагоні.

Ракети ATACMS та один Patriot

Важливо, що в цьому пакеті будуть і такі необхідні українській армії ракети ATACMS. Домовленості щодо надання Україні цієї зброї було досягнуто під час телефонної розмови Володимира Зеленського та Джо Байдена. А згідно з американськими ЗМІ, далекобійні ракети ATACMS заздалегідь передали на склади до Польщі та Німеччини для швидкого відправлення в Україну.

Також з'ясувалося, що Україна отримала понад 100 ракет ATACMS у рамках попереднього пакету військової допомоги на 300 мільйонів доларів, оголошеного у березні, і вже щонайменше двічі застосувала їх по російських цілях у тимчасово окупованому Криму та Запорізькій області.

Радник Байдена з національної безпеки Джейк Салліван зазначив, що рішення щодо ATACMS Вашингтон ухвалив після того, як Росія застосувала балістичні ракети з Північної Кореї проти України і розпочала масовані обстріли цивільної інфраструктури.

У Держдепі також пояснили, що США офіційно не оголошували про постачання ATACMS Україні у березні на прохання української сторони.

Також міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Україна розраховує також отримати від Америки ще один комплекс Patriot. "Я думаю, що в армії США, ймовірно, є один запасний", - сказав він в інтерв'ю британському виданню The Guardian.

Зверніть увагу на значок на жакеті президента США, з яким Байден в останні дні з'являється на публіці. Фото: REUTERS

Зверніть увагу на значок на жакеті президента США, з яким Байден в останні дні з'являється на публіці. Фото: REUTERS

Постачання розпочнеться відразу ж, і його вистачить на рік

У США також спрогнозували, що ухваленого пакета допомоги Україні на 61 мільярд доларів має вистачити на весь 2024 рік. Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що наразі США мають достатньо ресурсів для такої підтримки України.

Президент США відразу після підписання ним пакету допомоги Україні запевнив, що допомога Києву почне надходити протягом кількох годин. «Я подбаю про те, щоб поставки почалися прямо зараз, у найближчі кілька годин», - додав Байден, наголосивши, що Україна має «волю і вміння» перемогти у війні з Росією.

Відразу після того, як Байден підписав новий закон, Пентагон оголосив про початок постачання зброї Києву «для термінового задоволення найважливіших потреб України у сфері безпеки та оборони». А голова комітету з розвідки у Сенаті Марк Уорнер розповів, що США можуть надіслати новий пакет допомоги Україні вже до кінця тижня.

Посол України в США Оксана Маркарова також підтвердила, що постачання зброї має розпочатися з дня на день. «Україна та США активно працюють над цими пакетами, не зупиняючись навіть тоді, коли таких повноважень не було. Тому я думаю, що це буде дуже швидко. Не виключатимемо навіть квітень», - зазначила посол.

Що дадуть нові поставки

Як безпосередньо вплине американська допомога на ситуацію на фронті? Український військовий експерт Петро Черник прогнозує, що американська допомога дозволить нам зламати ситуацію на фронті. Питання лише стоїть у її кількості.

- Нам потрібно якнайбільше артилерійських снарядів. Наразі наші добові показники їх використання – 5 тисяч штук. Якщо піднімемо до 10 тисяч, то це може суттєво змінити ситуацію на фронті. Прицілювання у нас набагато краще, ніж у противника, ми, на відміну від нього, дотримуємося принципу якості стрільби, а не кількості. На початок війни американці виробляли 12-13 тисяч снарядів на місяць, а зараз – 60, тому запаси у них є, - пояснює експерт.

Крім цього, ми отримаємо ракети ATACMS. І якщо їх дадуть не кілька десятків, а кілька сотень, то ми зможемо знищувати головний логічний ланцюг росіян – залізницю, якою йдуть постачання до їхніх військ. Якщо ці ешелони стануть нашою системною ціллю, то  окупантам не буде чим воювати, у них в окопах закінчаться патрони, снаряди, медикаменти, вважає Петро Черник.

А ось командувач Збройних сил Великобританії адмірал Тоні Радакін в інтерв'ю Financial Times припустив, що Україна може збільшити кількість далеких атак по території Росії, оскільки надходження західної військової допомоги має на меті допомогти Києву формувати війну «набагато сильнішими способами».

Британський адмірал визнав, що оборона України перебуває під впливом песимістичних настроїв. Адже країна зіткнулася з важкою боротьбою з відображенням російських військ, що наступають. Водночас Радакін підкреслив, що такий похмурий погляд на війну не враховує довгострокових тенденцій, які більш на користь Києва.

За словами командувача ЗС Британії, до них (тенденцій) відносяться останні пакети військової допомоги від США та європейських країн, успішніші удари України з великих відстаней, а також «повна нездатність Москви перекрити життєво важливий для Києва експорт зерна через Чорне море».

Комплекси Patriot - як і раніше, та зброя, що ми чекаємо особливо сильно. Фото: REUTERS

Комплекси Patriot - як і раніше, та зброя, що ми чекаємо особливо сильно. Фото: REUTERS

Але американської допомоги замало для перемоги

Водночас військові експерти та політики вважають, що американської допомоги вистачить лише для того, щоб ЗСУ могли утримати фронт, але не для перемоги. Президент України Володимир Зеленський в ефірі NBS News заявив, що допомога США надасть можливість стабілізувати ситуацію на фронті та перехопити ініціативу.

За прогнозами американського Інституту вивчення війни (ISW), запеклі бої продовжаться найближчими днями, українські війська можуть зазнати невдачі на окремих ділянках фронту, але за умови швидкого отримання західної допомоги їм вдасться зупинити атаки противника, і до червня ЗСУ перебуватимуть у значно кращому оперативному положенні.

Агентство Bloomberg пише, що військові постачання США можуть призупинити або сповільнити просування російських військ, але навряд кардинально змінять ситуацію на фронті.

Аналітики видання The Economist пишуть, хоча новий пакет і посилить оборону України, його недостатньо для того, щоб деокупувати території, які захопила Росія. Також вони згадали і за літній контрнаступ минулого року, коли Україна зазнала невдачі, яка показала, що відвоювати захоплені землі буде складним завданням.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба також заявив, що поновлення військової допомоги США не буде достатнім для перемоги над Росією: "Жоден окремий пакет не може зупинити росіян. Що зупинить росіян – це об'єднаний фронт усієї України та всіх її партнерів", - сказав він.

Конкретно

Що увійшло до першого пакету допомоги від США

  • Ракети RIM-7 та AIM-9M для ППО;
  • зенітні ракети Stinger;
  • стрілецька зброя та додаткові патрони до неї, у тому числі патрони калібру 50 мм для боротьби з БпЛА;
  • додаткові боєприпаси для систем HIMARS;
  • артилерійські снаряди калібру 155 мм, включаючи уламково-фугасні та вдосконалені боєприпаси подвійного призначення (ймовірно, касетні боєприпаси);
  • артилерійські снаряди калібру 105 мм;
  • мінометні снаряди калібру 60 мм;
  • бойові машини піхоти Bradley;
  • бронеавтомобілі типу MRAP;
  • автомобілі HMMWV;
  • автомобілі логістичного забезпечення;
  • тактичні машини для буксирування та перевезення техніки;
  • протитанкові ракети TOW;
  • протитанкові комплекси Javelin та АТ-4;
  • високоточні авіаційні боєприпаси;
  • обладнання для аеродромів;
  • протиброньові міни;
  • протипіхотні міни Claymore;
  • підривні боєприпаси для розчищення перешкод;
  • прилади нічного бачення;
  • запчастини, польове обладнання, навчальне спорядження, технічне обслуговування та інше допоміжне обладнання.