28 травня
Завантажити ще

Врятувати енергетику України: будувати маленькі станції та зберігати електрику у Польщі

Врятувати енергетику України: будувати маленькі станції та зберігати електрику у Польщі
Фото: Telegram/Володимир Зеленський

Енергетика України змушена працювати під постійними обстрілами та з ризиком руйнувань – Росія цілеспрямовано намагається знищити енергосектор країни. Поки деякі держави-партнери України відверто «гальмують» з допомогою, інші пропонують різноманітні (хоча й не завжди однозначно гарні) варіанти порятунку галузі та мешканців України від енергокризи. Та й сама влада щось та пропонує – можливо, допоможе.

Багато маленьких електростанцій замість однієї великої

З недавнього: голова парламентського комітету з енергетики Верховної Ради України Андрій Герус запропонував перевести енергопостачання країни на невеликі електростанції, які, на його думку, складніше обстрілювати. Логіка зрозуміла: місце розташування великих енергетичних об'єктів ворогу відоме, тому необхідно децентралізувати енергомережу та розподілити генерацію по дрібних електростанціях. Виявити та розгромити їх і складніше, і дорожче, якщо рахувати, скільки коштує запуск ракет. Також ці невеликі електростанції можна розмістити максимально близько до кінцевих споживачів електрики.

Робота в цьому напрямку начебто йде: за словами того ж таки Геруса, в Україні вже встановлюються сонячні та газові електростанції. Але поки що країна не оговталася після російського удару 22 і 29 березня по енергосистемі, з чого можна зробити висновок, що ці локальні станції не запущені в роботу або не виробляють необхідний споживачам обсяг енергії. Поки що Україна змушена закуповувати додаткові обсяги в Румунії, Словаччині та Польщі.

За словами міністра енергетики України Германа Галущенка, у 2022 році введено в роботу 312 МВт нових потужностей відновлюваних джерел енергії (ВІЕ). 2023-го – майже 350 МВт. Все це виробляють сонячні, вітрові, біогазові та малі гідроелектростанції.

– Для України розвиток чистої енергії є одним із ключових факторів забезпечення енергетичної незалежності та енергетичної безпеки, – зазначив Галущенко.

Але чи реально децентралізувати енергетику, яку багато років централізували та монополізували? Та й як бути з тим, що в мікрогенерації прийнято використовувати поновлювані джерела енергії – сонячні панелі, малі вітрогенератори, загалом усе, що генерує потужність до 15 кВт? Можна і на традиційному паливі працювати, але тоді ціна кіловата буде дуже іншою. Питання, хто і де встановлюватиме і скільки це коштуватиме, опустимо як передчасні.

Сонячна електростанція на одній зі шкіл Чернігова наприкінці 2023 року може забезпечити постійне електроживлення, щоб не залежати від відключень світла. Фото: energyactua.com/

Сонячна електростанція на одній зі шкіл Чернігова наприкінці 2023 року може забезпечити постійне електроживлення, щоб не залежати від відключень світла. Фото: energyactua.com/

США та Японія постачають трансформатори та технології

Активність, результати якої можна побачити і відчути, поки виявляє агентство США з міжнародного розвитку (USAID), яке передає Україні високовольтні трансформатори, генератори, теплоенергетичні когенераційні установки, машини для екстрених служб та тисячі тонн металу для будівництва протиракетних споруд на енергооб'єктах, а також мільйони доларів – для закупівлі енергетичного обладнання та підтримки енергетичної системи України.

 Японія теж на початку цього року передала нам сім високовольтних автотрансформаторів та п'ять газових турбін. Автотрансформатори були закуплені за кошти ЄБРР, а газові турбіни Україна отримала за посередництва та значного сприяння UNDP та Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA).

Крім цього, Японія виділила Україні 1200 генераторів, 1000 блоків живлення для держустанов та аварійно-рятувальних служб України, а також 500 генераторів та 6 мобільних транспортних засобів електропостачання. Все це обладнання дозволить забезпечити безперебійною електрикою понад 6 млн українців, особливо в районах, які постраждали від російських атак на об'єкти енергоструктури.

Традиційно пацифістська Японія не передає Україні озброєння, але ділиться, зокрема, технологіями. Наприклад, технологією виробництва біопалива для допомоги у відновленні країни.

Біопаливо виробляється із сільськогосподарських культур та відходів тваринництва, і якщо з впровадженням все складеться вдало та швидко, то це біопаливо можна буде використовувати в Україні і для виробництва електроенергії. Справа залишилася за малим – за готовністю українського бізнесу впроваджувати новації в умовах воєнного стану в країні.

У Польщі з'явиться велике сховище енергії

Основну частину електроенергії – понад 55% – в Україні виробляє атомна галузь, яка минулого року навіть показала невеликий приріст у 10% до прогнозу. Цього року держава націлилася на реконструкцію 4 із 9 нових атомних блоків. Щоправда, поки що про це нічого не чути, хоча для української енергетики це було б саме те. Може, й добре, що не чути: нема чого противнику знати наші стратегічні плани.

Наразі реальнішим дійством виглядає будівництво групою ДПЕК системи зберігання електроенергії в Польщі. Дочірня компанія ДТЕК – DRI – отримала право на будівництво систем зберігання електроенергії потужністю 133 МВт на півдні Польщі.

Нагадаємо, що з 2017-го Україна, а точніше її енергомережі, перебувають у процесі синхронізації з енергосистемою континентальної Європи. Відповідно, паралельно йшла розсинхронізація з російською енергомережею. А 24 лютого 2022 року українські мережеві оператори взагалі пішли в «острівний режим» - автономний від усіх інших енергосистем, щоби вторгнення Росії не позначилося на мережах тієї ж Європи. Такий ось «іспит» вийшов… В «острівному режимі» Україна працювала до 16 березня 2022 року, і цього дня процес синхронізації української енергосистеми з європейською було завершено. У звичайний час на цей процес йдуть роки. Україна впоралася за кілька тижнів.

Отже, майбутнє польське енергосховище – ключове і для України, і для Європи. «Поглиблення співпраці з енергосистемою Польщі дасть можливість Україні в умовах енергодефіциту розраховувати на постачання електроенергії з ЄС, особливо в умовах енергетичного терору Росії, – повідомили у ДПЕК. – Це важливий тестовий проєкт для Центральної та Східної Європи, який продемонструє, як можна успішно впроваджувати системи зберігання електроенергії».

До речі, в це ж сховище може піти електроенергія, вироблена тими ж відновлюваними джерелами - від вітряків до сонячних панелей.

Так виглядає одна із теплоелектростанцій ДТЕК зсередини після масштабних атак. Скрин відео ДТЕК

Так виглядає одна із теплоелектростанцій ДТЕК зсередини після масштабних атак. Скрин відео ДТЕК

Лампочки-«економки» нам на допомогу

Поки що ж Україна ліквідує наслідки обстрілів електростанцій і змушена вводити суворий режим економії. Так, у Сумській, Полтавській та Донецькій областях вже застосовуються графіки відключень у вечірній час. Аналогічні графіки – у Запорізькій, Дніпропетровській, Кіровоградській областях. В Укренерго констатують: після російських атак поки що немає достатнього обсягу потужностей, щоб закрити всі потреби споживачів у цих районах.

Загалом, ще з 2022 року влада України закликає населення економити електрику – ми ще не забули блекаути та графіки віялових відключень. Тодішній глава « Нафтогазу » Юрій Вітренко кивав на нестачу газу для енергосистеми і заявляв, що в приміщеннях підтримуватиметься температура не вище 17-18 °C, що приблизно на чотири градуси нижче за норму. Також опалювальні сезони повинні починатися пізніше, а закінчуватись раніше.

Економити електроенергію влада закликає всіма можливими способами, починаючи від лампочок-«економок» і закінчуючи відмовою від електричних чайників. Попереду нас чекає дуже спекотне літо – чи готові жителі України відмовитися від кондиціонерів? Чи сподіватимемося на допомогу закордонних партнерів?