4 листопада
Завантажити ще

Що буде з доларом у квітні: прогноз щодо валютного ринку

Що буде з доларом у квітні: прогноз щодо валютного ринку
Фото: Pixabay

Що відбувалося з курсом першого місяця весни, яку динаміку показав долар у березні і як ситуація на валютному ринку впливає на інфляцію? Відповіді на ці та інші питання – у матеріалі Коротко про.

Міжбанк зростає, але українці переплачувати за валюту не готові

Останній тиждень березня змусив учасників валютного ринку неабияк понервувати. Головною причиною «нервової ситуації» стало зростання котирувань американської валюти на торгах 27 та 28 березня, коли міжбанк швидко пішов до рівнів 39,34/39,37 грн, а частина угод проходила і суттєво вища за 39,40 грн. Очікування були безрадісними: оскільки так злетів міжбанк, не змусить на себе чекати і швидке зростання готівкового курсу.

Частково ці очікування справдилися. Як пише портал Мінфін, у дні зростання котирувань безготівкового долара та євро на торгах зростали і цінники в обмінниках. Але без особливого фанатизму та без активних спроб зіграти на випередження з максимальним задиранням котирувань. Справа в тому, пояснюють аналітики порталу, що, незважаючи на розгойдування міжбанку та швидку реакцію обмінників, населення виявилося не готовим занадто переплачувати за валюту.

По-перше, постійні ворожі обстріли серйозно відвернули увагу українців від табличок обмінників.

По-друге, українці вже звикли до коливань на валютному ринку і не реагують на кожен сплеск ажіотажним попитом.

І, нарешті, по-третє, в умовах постійного зростання цін в українців на руках не так багато вільної гривні для купівлі доларів.

Повільна девальвація: що впливатиме на курс

Експерти кажуть, що березень для гривні став слабким місяцем: національна валюта послабшала більш ніж на 2%. 1 квітня 2024 року готівковий курс в українських банках становив 38,90/39,42 грн за долар. На чорному ринку – 39,10 грн. Для порівняння: місяць тому, 1 березня, долар в українських банках продавали по 37,97 грн, а купували – по 38,49 грн. На чорному ринку покупці та продавці сходилися на позначці 38,11 грн за долар.

– Квітнева динаміка, найімовірніше, буде схожою, – зазначив у розмові з Коротко про аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак. – Як ми знаємо, український бюджет отримав у березні $7,1 млрд фінансової допомоги, завдяки чому міжнародні резерви України помітно зростуть. Але ці кошти не можуть скасувати економічну вразливість української валюти. Базовий сценарій наступного місяця передбачає послаблення ще на 1,5-2% - до 39,50-40,00 за долар США.

З квітня через сезонність почне зростати дефіцит зовнішньої торгівлі, продовжує Орищак. Після зменшення дірки в торговому балансі в лютому та березні до 1,5 млрд доларів та 1,3 млрд доларів відповідно, вона може збільшитися до 1,5-1,6 млрд доларів у квітні. На думку аналітика, особливо небезпечними є дії Польщі, з якими пов'язані проблеми з експортом української аграрної продукції. Якщо негативні тенденції продовжаться, дефіцит зовнішньої торгівлі виявиться ще більшим.

Серед інших негативних чинників експерт назвав зниження привабливості гривневих вкладів. Аналітик нагадує, що у вівторок, 9 квітня, буде опубліковано звіт щодо інфляції за березень. Якщо вона почне зростати, то з урахуванням зниження ставки Нацбанку з 15% до 14,5% реальні відсоткові ставки за гривневими вкладами почнуть стискатися ще швидше. Це підштовхуватиме українців до купівлі іноземної валюти, відповідно, гривня слабшатиме.

Втім, продовжує експерт, можливі й відхилення від базової лінії. Для міцнішої гривні у квітні знадобиться виділення фінансової допомоги із США. А у разі військових невдач чи дестабілізації на глобальних ринках гривня слабшатиме ще стрімкіше. Але якщо жодних несподіванок не станеться, на українську національну валюту чекає повільна девальвація.

- Ослаблення національної валюти зазвичай швидко конвертується у зростання інфляції, - підсумував Максим Орищак у розмові з Коротко про. – У березні індекс споживчих цін (ІСЦ) ще може показати дезінфляційну динаміку. Річний ІСЦ може залишитися близько 4,3%. Але вже з квітня прискорення інфляції знову має стати помітним. Інфляція попрямує у бік прогнозу НБУ - до 8-9% до кінця 2024 року. Поки що в цьому немає нічого критичного, оскільки інфляція навіть у разі її прискорення залишається на досить низьких значеннях. Але в міру розгону цін тиск на доходи громадян збільшуватиметься, і негатив може стати помітним уже влітку.