Завантажити ще

Підвищення мінімалки, збільшення пенсій та зростання цін: що чекає на українців у квітні

Підвищення мінімалки, збільшення пенсій та зростання цін: що чекає на українців у квітні
Фото: УНІАН

Зростання мінімалки: тепер 8000

З 1 квітня мінімальна зарплата в Україні відповідно до бюджету на 2024 рік зросте до 8000 гривень. Це найбільше підвищення за час повномасштабної війни, але грошей в українських кишенях більше не стане. Все просто: оскільки половина зарплат перебуває в тіні, зростання мінімалки призведе лише до зростання офіційної частини та, відповідно, до збільшення податкового навантаження, але при цьому «конвертна частина» зменшиться.

- У нас досить великій кількості працюючих співробітників формально виплачують мінімалку, а решту вони отримують у конвертах. Тому безумовним плюсом зростання мінімальної зарплати є часткове виведення бізнесу з тіні та збільшення суми відрахувань до держбюджету, – зазначив у коментарі Коротко про директор Економічного дискусійного клубу Олег Пензін.

Мінус полягає у необхідності підвищувати зарплати бюджетникам. Справа в тому, пояснює економіст, що до мінімальної зарплати прив'язаний перший розряд тарифної сітки. Тому разом із збільшенням мінімалки потрібно збільшувати зарплату лікарям, вчителям, держслужбовцям. І все це важким тягарем лягає на бюджет.

Як виростуть податки та штрафи

Разом з мінімалкою зросте Єдиний соціальний внесок (ЄСВ), який залежить від розміру мінімальної заробітної плати. З 1 квітня мінімальний ЄСВ зросте із 1562 до 1760 грн. При цьому максимальна база нарахування ЄСВ, що дорівнює 15 мінімалкам, зросте зі 106 500 грн до 120 000 грн.

Також з 1 квітня зміниться розмір податків, які сплачують фізособи-підприємці. Ставка єдиного податку залежить від групи та прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ПМТЛ):

  • І група – 302,80 грн (до 10% ПМТЛ);
  • ІІ група – 1420 грн (до 20% мінімалки);
  • ІІІ група не залежить від мінімалки (5% доходу або 3% доходу плюс ПДВ).

Щоб відповідати параметрам тієї чи іншої групи платників податку, ФОП не повинні виходити за граничні обсяги доходу, що залежать від МЗП. З 1 квітня це:

  • І група – 1 336 000 грн (167 мінімалок);
  • ІІ група - 6 672 000 грн (834 мінімалок);
  • ІІІ група – 9 336 000 грн (1167 мінімалок).

Також буде збільшено суми штрафів, прив'язаних до мінімалки, що є особливо актуальним для порушень трудового законодавства. Наприклад, штраф за допуск людини до роботи без укладання трудового договору зросте із 71 тис. до 80 тис. грн.

Пенсії: і знову зростання

У квітні відбудеться автоматичний перерахунок пенсій для громадян, яким понад 65 років і мають повний стаж роботи, а також для працюючих пенсіонерів.

Для пенсіонерів віком понад 65 років розмір пенсійних виплат має становити не менше 40% від мінімальної зарплати, тобто з 1 квітня розмір мінімальної гарантованої пенсії збільшиться з 2840 до 3200 грн.

Пенсіонерам, які продовжують працювати після виходу на пенсію, буде здійснено перерахунок за умови, що з моменту останнього перерахунку минуло два роки. За попередніми оцінками, це стосуватиметься понад 650 тис. працюючих пенсіонерів. Сума підвищення пенсії залежатиме від індивідуальних показників, таких як стаж роботи та розмір розрахункової пенсії.

Підвищення тарифів

Вже у квітні в Україні зростуть тарифи на воду, але єдиної формули підвищення немає. Справа в тому, що тарифи в різних регіонах та містах країни різні, оскільки залежать від стану водопроводу та каналізації, протяжності мереж водопостачання, кількості споживачів, доступності джерел води. Відповідно, різним буде підвищення. Але в середньому тарифи зростуть у порівнянні з нинішніми більш ніж на чверть.

Переглянути вартість водовідведення та водопостачання планували ще минулого року, проте внаслідок гучного резонансу це питання відклали. Але 2024-го проблеми водоканалів нікуди не поділися: подорожчання електроенергії, заборгованість споживачів, а тепер ще й друге за рік підвищення мінімальної заробітної плати. Тому місцеві водоканали планують провести двоетапне підвищення цін на воду – з 1 квітня та з 1 липня.

У Києві з 1 квітня тариф зросте до 40,8 грн за кубометр, що означає збільшення на 34% (зараз сума тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення у м. Київ складає https://www.vodokanal.kiev.ua/tarifi 30, 38 грн). Наступне підвищення вартості води має відбутися 1 липня: тоді ціна за кубометр збільшиться ще на 15%, досягнувши 46,9 грн. В результаті, протягом року вода у столиці подорожчає більш ніж у півтора раза.

Крім того, не виключено, що незабаром зростуть тарифи на електроенергію. Міністр енергетики Герман Галущенко вже заявив, що після обстрілу об'єктів енергетики не виключає підвищення тарифів на світло. Раніше аналогічну заяву зробив генеральний директор Укргідроенерго Ігор Сирота. Поки що рішень щодо перегляду тарифів немає, але практика показує, що вони можуть бути прийняті дуже швидко.

Докладно про це ми писали тут.

Ціни на продукти: напередодні Великодня піднімуться

Вартість овочів зараз відносно висока, і, кажуть експерти, такі цінники протримаються аж до середини квітня, тобто доти, доки на прилавки не надійде турецька продукція з відкритого ґрунту. Щодо низьких цін на яйця, соняшникову олію, цукор, які сьогодні так радують покупця, то, каже Олег Пензін, довго так тривати не може. Нинішні ціни вже зараз є збитковими для виробників, на що вони, швидше за все, відреагують скороченням виробництва. Відповідно і ціни підуть вгору.

На думку аналітика Центру біржових технологій Максима Орищака, серед продуктів з найбільшим потенціалом подорожчання у найближчі місяці можна виділити хліб та хлібобулочні вироби, м'ясо та птицю, рибу та морепродукти. Інші продовольчі товари також дорожчатимуть, але повільніше.

– Для весни характерне прискорення економічних процесів, у тому числі зростання цін, – зазначив у розмові з Коротко про Максим Орищак. - Інфляційні мінімуми, найімовірніше, залишилися позаду – вже за підсумками березня інфляція прискориться. Наскільки саме – питання до попиту, яке зараз виміряти дуже складно.
Крім того, ціни в Україні традиційно зростають напередодні Великодня, який цього року припадає на 5 травня. Тобто до кінця квітня на українців очікують передсвяткові ціни на яйця, м'ясо, ковбаси, сири.

Докладно про те, що буде з цінами у квітні, ми писали тут.