Завантажити ще

Які виплати належать захисникам, їхнім сім’ям та як боротися з порушеннями

Які виплати належать захисникам, їхнім сім’ям та як боротися з порушеннями
Фото: Дмитро Юрченко / АрміяInform​

Триває війна, триває мобілізація. Втім, держава не тільки вимагає від військовозобов’язаних виконання конституційного обов’язку, але й матеріально стимулює їх до захисту Батьківщини.

Які виплати належать військовим та членам їхніх сімей, які можуть бути порушення і як їх оминути, розбиралася KP.UA.

Скільки платять за службу

Заробіток військових (всі норми, про які йтиметься, стосуються лише контрактників та мобілізованих) складається з грошового забезпечення та надбавки. Цьогоріч мінімальне грошове забезпечення для солдата становить понад 20 000 грн, якщо він знаходиться в тилу, для молодшого офіцера-тиловика – близько 30 000 гривень. З наближенням до зони бойових дій військовики отримують надбавки у 30, 50 і 100 тисяч гривень.

 • На 30 000 гривень мають право бійці, які виконують спеціальні, тобто бойові завдання, але не перебувають увесь час на лінії зіткнення.
 • 50 000 гривень до грошового забезпечення додаються офіцерам, які виконують бойові завдання у складі військового органу управління.
 • 100 000 гривен отримують всі, хто бере безпосередню участь у бойових діях. Зокрема, льотчики, ракетники, артилеристи, бойові медики.
 • Треба пам’ятати, що фактична сума доплати розраховується пропорційно до кількості днів у місяці, впродовж яких військовослужбовець виконував бойове завдання. Припустимо, якщо він перебував на “нулі” 14 днів, то отримає доплату в 50 000 гривень.

- Почасти військові скаржаться, що їм не виплатили “бойові”, але потім з’ясовується, що це не відмова у виплатах, а затримка, - зазначає адвокат Євген Стеценко. – Командири не завжди встигають передати у фінчастину документи, що підтверджують тривалість виконання бойового завдання за розрахунковий місяць. В то же час є випадки, коли командири “забувають”, скільки часу боєць перебував на передовій, і таким чином зменшують, а то й просто не нараховують належні виплати.

Якщо є порушення фінансових прав, юрист радить писати скаргу до вищого керівництва або звертатися в центр безоплатної правової допомоги для військових. І нагадує, що доплати мають право скасувати тільки у випадку порушень з боку бійця: якщо він відмовився виконувати розпорядження командира, самовільно залишив позицію, вживав алкоголь чи наркотики, скоїв злочин або добровільно здався в полон.

Що належить при звільненні зі служби

При звільненні зі служби в запас за станом здоров’я, за віком або сімейними обставинами військовий, окрім грошового забезпечення, має право на такі виплати:

 • Одноразова грошова допомога. Якщо боєць звільняється за станом здоров’я, вона виплачується в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Якщо за сімейними чи іншими обставинами, така допомога може бути нарахована тільки після 10 років вислуги. 
 • Грошова компенсація за невикористану щорічну та додаткові відпустки, якщо такі залишилися.
 • Грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
 • Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Вона виплачується тільки тим, хто потрапив у складну життєву ситуацію. Наприклад, сталася смерть близької людини, діагностовано онкозахворювання або отримано не пов’язану з бойовими завданнями травму, що вимагає тривалої реабілітації.
 • Компенсація за неотримане речове майно. Її можна отримати грошима або власне майном. Юристи кажуть, що ця вимога на практиці застосовується зрідка, оскільки тяганини з оцінкою майна більше, ніж самих грошей.

Яка допомога при бойовому пораненні

Якщо звільнення зі служби пов’язане з бойовим пораненням, окрім всіх вищеозначених виплат, бійцю, який перебуває на стаціонарному лікуванні (в тому числі за кордоном) або у відпустці для лікування, належить додаткова щомісячна винагорода у розмірі 100 000 гривень. Наголошуємо: щомісячна на весь період лікування, а не одноразова.

- Бо таке вже бувало, що гроші виплатили один раз, а більше не нараховують. Або вдаються до обману задля економії: ушпиталеному, який йде на поправку, пропонують прибути до військової частини і написати рапорт на якусь ще додаткову грошову допомогу для оздоровлення. Хлопець їде до частини, пише рапорт, що прибув, йому платять невеликі гроші, а 100 000 скасовують, бо вже виписався з лікарні, - застерігає адвокат Олег Леонтьєв. - Визначений медиками час лікування не можна порушувати.

Якщо поранення призвело до інвалідності

В разі, коли бойове поранення призвело до інвалідності або виконання бойового завдання до важкої хвороби, то виплачується одноразова допомога, яка вираховується з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року. Наразі це:

 • 1 073 600 гривень для інвалідів I групи,
 • 805 200 гривень для II групи,
 • 671 000 гривень для III групи.

Менші виплати передбачені, якщо інвалідність настала під час служби, але з бойовими завданнями не пов’язана.

- Донедавна існувала велика проблема з військовими, виведеними внаслідок важкого поранення або хвороби за штат, - каже Олег Леонтьєв. – Розслідування обставин, за яких людина була визнана обмежено придатною або отримала інвалідність, може тривати місяцями. Недужі мусили чекати, отримуючи по 600–800 гривень і не маючи змоги звільнитися з армії. Зараз це питання вирішене позитивно. Виведені за штат отримають 20 100 гривень на місяць.

Якщо боєць потрапив у полон або зник безвісти

За військовослужбовцями, які були захоплені в полон або зникли безвісти при виконанні бойових завдань, грошове забезпечення зберігається в повному обсязі, а також додаткова винагорода у розмірі 100 000 грн за весь час полону або за весь час, поки не буде змінено статус зниклого на якийсь інший статус.

Кошти отримують члени сімей полоненого або зниклого безвісти.

- Статус полоненого не завжди вдається оперативно підтвердити. Якщо між рідними та бійцем на кілька днів обірвався зв’язок і ніхто не може сказати, що з ним сталося, треба звертатися до Нацполіції з заявою про зникнення особи безвісти за особливих обставин. Обов’язково писати “за особливих обставин”, - зазначає адвокат Євген Стеценко.

Якщо на утриманні зниклого безвісти за особливих обставин були непрацездатні батьки, неповнолітні діти або повнолітні інваліди, вони мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

Членам сімей зниклих надається 50%-на знижка на квартплату та комунальні послуги. Вони мають право на безоплатне отримання у приватну власність житла, якщо мають його в будинках державного житлового фонду.

Посмертні кошти

Члени сімей полеглих бійців, чия смерть пов’язана з виконанням бойових завдань, мають право на:

 • місячне грошове забезпечення, незалежно від дня, коли наступила смерть,
 • одноразову грошову допомогу у розмірі 100 000 гривень,
 • допомогу на поховання,
 • 15 000 000 гривень (виплачується декількома сумами: одним траншем - 3 000 000 гривень, надалі по 300 000 гривень щомісяця). 

- Дуже важливо, щоб лікарське свідоцтво про смерть містило інформацію, що людина загинула під час захисту Батьківщини, - наголошує Євген Стеценко. – Зараз за цим стежать, але можуть бути випадки, коли просто запишуть, що смерть настала від вибухової травми або кулевого поранення.  

Рідні бійця, який загинув під час служби, але не в зоні бойових дій, можуть розраховувати на одноразову допомогу у розмірі 750 прожиткових мінімумів. Нині це трохи більше 2 000 000 гривень.

Хто визнається членами сім’ї військовослужбовця

Такий статус можуть отримати:

 • дружина або чоловік,
 • батьки,
 • неповнолітні діти,
 • повнолітні діти, які стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років,
 • діти, обоє батьків яких загинули або пропали безвісти,
 • утриманці загиблого або зниклого, які мають право на пенсію після втрати годувальника.