Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
3 березня
Завантажити ще

Кому 100 000, кому - 6000. П'ять важливих питань про доплати військовим

Кому 100 000, кому - 6000. П'ять важливих питань про доплати військовим
Фото: АрміяІнформ​

У своєму Телеграм-каналі очільник Кабінету міністрів Денис Шмигаль повідомив, що уряд затвердив розміри доплат для військовослужбовців, правоохоронців і рятувальників, які щомісяця нараховуватимуться під час дії воєнного стану.

Нагадаємо, що з 1 лютого цього року деякі категорії військових втратили право на нарахування додаткових коштів, які отримували з березня 2022 року. Нині їхні права частково відновлені, а також встановлені нові правила, що викликало ще більше питань.

Докладніше розібратися в цих питаннях KP.UA допоміг адвокат Чугуївської правозахисної групи Роман Лихачов.

1. Чому потрібне рішення Кабміну, коли є закон?

З 1 лютого 2023 року доплат позбавили військовослужбовців та співробітників системи МВС, які перебувають поза зоною бойових дій, строковиків, курсантів, офіцерів управлінь і штабів, логістів, постачальників, деякі інші категорії.

В кінці червня Рада ухвалила закон №9342, який президент підписав 30.06.2023. Цим документом доплати частково повернуто, частково призначено нові. Однак нарахування до 9 серпня не проводилися.

- Процедуру нарахування коштів визначає не законодавець, а уряд,- пояснює Роман Лихачов. – Верховна Рада може прийняти будь-які закони. Але якщо вони не будуть підкріплені фінансами, то не зможуть виконуватися. А фінансування з бюджету і порядок його використання встановлює Кабінет міністрів. Тому щоб закон №9342 запрацював, потрібна була урядова постанова.

2. Коли почнуться виплати?

Якщо постанова Кабміну побачила світ, нарахування мають бути зроблені уже в серпні.

- Також мусять бути нарахування за червень і липень, оскільки закон де-факто був заблокований через формальні моменти, але де-юре він діяв, - каже адвокат. - Якщо перерахунків не буде, військові мають право звернутися до суду.

3. Чи геть усі військові, поліцейські, рятувальники отримуватимуть доплати?

Користувачі соцмереж вітають розблокування додаткових нарахувань нашим захисникам, але зауважують, що військовий від військового різниться. Один ризикує життям на “нулі”, інший перекладає папери десь у ТЦК СП в Ужгороді. А більшість поліцейських виконують роботу, не пов’язану  з війною і у відносно безпечних регіонах.

- Максимальну доплату будуть отримувати ті, хто б’ється з ворогом на “нулі”, далі йде градація по виконанню бойових і пов’язаних з бойовими діями завдань. Я не знайшов у законі згадки про те, що додаткова винагорода буде виплачуватися всім військовим, без винятку. Те саме стосується і поліцейських.

В той же час юрист зауважує, що чіткої градації “перша”, “друга”, “третя” лінія оборони немає.

- У наказах МОУ прописано, що є особи, які безпосередньо виконують бойові розпорядження, а є ті, хто забезпечує виконання різних бойових завдань і знаходяться в зоні активних бойових дій.

4. Як бути, коли право на додаткові виплати є, а їх не нараховують?

Адвокат радить подавати скаргу на вище керівництво. А якщо відповідь негативна, то звертатися до суду.

5. Звідки візьмуться кошти?

Перша спроба повернути захисникам України доплату в 30 000 гривень була зроблена 10 квітня цього року, коли Верховна Рада проголосувала законопроєкт №8312 зі спеціальною поправкою. Вона передбачала, що кошти віднайдуть шляхом обмеження зарплат (до 10 мінімальних) для держслужбовців та менеджменту держпідприємств. 11 квітня депутати проєктом постанови заблокували підписання документу.

У пояснювальній записці до пізніше ухваленого і уже діючого закону № 9342 говориться: “Реалізація... не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України”. Отже, питання, принаймні для публіки, залишається відкритим.

- У мене, як і у моїх колег, нереальна кількість звернень щодо недоплат військовослужбовцям. Навіть у тих, які звільняються з лав ВСУ, багато невиплат або затримок з виплатами. Щодня ми отримуємо рішення судів про стягнення коштів з військових частин, і можу упевнено сказати, що суди завалені позовами, - констатує Роман Лихачов.

Отже, проблеми з коштами є і можуть бути й надалі.

Скільки і кому

  • 100 000 гривень – усім військовим, які беруть безпосередню участь у боях на фронті. Сума визначається відповідно до того, скільки днів на місяць боєць виконував бойові завдання на “нулі”.
  • 50 000 гривень – офіцерам, які здійснюють оперативне управління військовими частинами та підрозділами на відстані від бойових зіткнень.
  • 30 000 гривень – виконавцям бойових чи спеціальних завдань. Це, зокрема, логісти, служби забезпечення Сил оборони, чергові на блокпостах, бійці ППО в тилу, деякі інші категорії. А також бійці Нацгвардії та прикордонники.
  • Від 15 000 до 30 000 гривень - керівникам та інструкторам-викладачам у навчальних військових центрах, частинах, підрозділах. Сума визначається відповідно до рівня кваліфікації.
  • 6000 гривень – солдатам строкової служби.
  • 2350 гривень – курсантам військових вишів, закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети або кафедри військової підготовки.