23 листопада
Завантажити ще

Зняти житло в Одесі: вторинне подорожчало майже на 40%

Зняти житло в Одесі: вторинне подорожчало майже на 40%
Фото: all.accor.com

На другий рік війни у центральних та південних областях ринок нерухомості почав активно оживати. І Одеса дала фору навіть столиці. Війна не зупинила потік охочих приїхати на берег Чорного моря, тому тут відбувається закономірне для мирного часу явище – подорожчання нерухомості як на продаж, так і в оренду. Рієлтори говорять про поки що незначне зростання цін, але попереду осінь, і ось тоді ми можемо побачити пікові розцінки. Наче повернулися старі добрі часи, коли після літнього затишшя починався осінній бум купівлі-продажу нерухомості.

Оренда зросла, але не критично

Одесити готувалися до літнього сезону, як кажуть, попри і всупереч. Ні мінні небезпеки, ні сирени повітряної тривоги, що звучать, не спонукали жителів Одеси ховатися, як і гостей міста. Літо-2023 стало сезоном внутрішнього туризму: з-за кордону повернулися біженці, з-поміж інших регіонів приїхали внутрішні переселенці. Ціни на оренду квартир коливалися в межах минулого року, ніхто не завищував, розуміючи, що землякам, які тікали з Херсонської області, не по кишені платити по 5000-10 000 гривень на місяць.

У серпні стало зрозуміло, що попит на одеську нерухомість зріс. За даними порталу громадської організації « ЛУН Місто », Одеська область увійшла до топ-7 регіонів, де вже зафіксовано зростання цін на продаж та оренду житла. «Вторинка» в Одесі та області подорожчала порівняно з першим роком війни майже на 40% (для порівняння, у Києві – на 174%, у Київській області – на 228%, у Харківській – на 308%). Орендувати нерухомість в Одесі за пару місяців стало дорожче на 42% (для порівняння, у Києві – на 174%). І тепер середня ціна орендованої в Одесі однокімнатної квартири – 8192 грн на місяць. Це трохи дешевше, ніж у Київській області, та у півтора рази дешевше, ніж у Львівській.

1200 доларів за доглянуту «двушку» - ціна вже трохи «кусається». Фото: makler.ua

1200 доларів за доглянуту «двушку» - ціна вже трохи «кусається». Фото: makler.ua

- Звичайно, все залежить від розташування житла та його стану. В оголошеннях можна побачити прохання не пропонувати «бабусин варіант» та «килимовий рай». До речі, і «бабусині» квартири йдуть на ура для невибагливих орендарів – за 5000-6000 грн на місяць, – розповідає одеський ріелтор Андрій Кравченко. – Буквально днями ми віддали двокімнатну «хрущовку» із «совдепівською» обстановкою на Французькому бульварі за 5000 грн. Якщо хтось хоче щось краще – це 8000-9000 грн на місяць та вище, але це і Приморський бульвар, близько до моря. Для надекономних орендарів – Молдаванка, але цей район вважається загалом не найспокійнішим за криміногенною обстановкою. Квартири тут коштують на 1500-2000 грн менше, ніж у центрі. Загалом ми бачимо подорожчання оренди в середньому на 1000 грн порівняно з весною – початком літа.

Однокімнатний «килимовий рай» коштує цілком бюджетні 3500 гривень. Фото: makler.ua

Однокімнатний «килимовий рай» коштує цілком бюджетні 3500 гривень. Фото: makler.ua

Можна і з собаками

За словами рієлторів, практично «померла» торік «первинка» почала потихеньку оживати, і в Одесі вже кількість угод з купівлі-продажу такої нерухомості досягла 30% довоєнних показників. Але поки що великого інтересу до новостроїв немає – ніхто не знає, що буде восени. Будівництво ожило: доводять до розуму вже розпочаті будинки і потроху зводяться нові, але їхнє заселення – справа далекої перспективи, не так вже багато людей готові вкластися зараз у нерухомість на етапі будівництва.

А ось із орендою справи йдуть веселіше. В Одесу їдуть відпочиваючі, їдуть студенти, які можуть запросто вийти на навчання, їдуть нові переселенці з Миколаївської та Запорізької областей.

– Ми просто втратили надію на нормальне життя. Бажання одне – виспатися, побути кілька днів у тиші, знайти стабільну роботу. Виїжджати за кордон ми не хочемо: по-перше, у мене чоловік мобілізаційного віку, по-друге, просто страшно їхати в нікуди. Та й найголовніше – не хочеться сім'ю розвалювати, - каже мешканка Запоріжжя Олена Матвієнкова. – Ми вирішили перебиратися до Одеси до моря, тут у нас є друзі, а у Запоріжжі ми залишилися одні, всі наші близькі роз'їхалися.

За словами Олени, їм вдалося винайняти квартиру за 6000 грн і не дуже далеко від моря.

- Найбільше мене вразило те, що господарі дозволили в'їжджати із собакою! Зазвичай знайти квартиру, якщо в тебе є вихованець, дуже важко. А тут без проблем, мовляв, будь ласка, тільки нехай не псують меблі. У нас спаніель вихований, він нічого не псує. Але скільки ж ми чули оповідань, коли навідріз відмовлялися здавати квартири людям з крихітними йорками та кішками! Зараз уже це, мабуть, не проблема, потрібні будь-які орендарі, - каже Олена.

Двокімнатна квартира за 100 метрів від моря обійдеться сьогодні в 7000 на місяць. Фото: makler.ua

Двокімнатна квартира за 100 метрів від моря обійдеться сьогодні в 7000 на місяць. Фото: makler.ua

Душа просить

«І все-таки, чому Одеса?» – запитали ми у тих, хто вирішив залишитись у місті не на відпускні тижні, а на місяці. Основна причина нас вразила: тому що місто живе так, ніби немає жодної війни.

- Прильоти в порт, у пансіонати під Одесою, обстріл Ізмаїла – все це, виявляється, можна пережити. Ізмаїл взагалі на кордоні з Румунією, можна туди перебратися, якщо що, – розповідає нинішній мешканець Одеси Руслан Галіулін із Миколаєва. – І як мені розповіли, саме через близькість до кордону оренда в Ізмаїлі піднялася «некисло», ціни як в Ужгороді чи Львові. Але після кількох прильотів цінник змінився.

І оскільки літо ще не закінчилося, Одеса живе так само, як і раніше: дискотеки до півночі, поки не прийде поліція і не розжене, пляжі забиті людьми, багато моря і сонця.

– Нещодавно поліцейські заарештували чоловіка, який петардами гримів. На запитання, навіщо йому це знадобилося, чесно відповів: душа просила. Може, його на фронт? Там душа отримає необхідне, але у мирному місті так захоплюватися не варто, – вважає Олена Матвієнкова.

Вартість орендних метрів залежить від виду з вікна. За такий і 1200 не шкода. Фото: makler.ua

Вартість орендних метрів залежить від виду з вікна. За такий і 1200 не шкода. Фото: makler.ua

Чого чекати восени

Як уже було сказано, після закінчення оксамитового сезону на Одесу і область чекає зростання попиту та пропозиції на ринку нерухомості, що спричинить динаміку цін як мінімум на 10% вгору. Втім, це стосується не лише Одеси, а й усіх територій, де нема активних бойових дій. Як і раніше, будуть затребувані будинки та квартири в західних областях України, найменший інтерес викликатимуть квадратні метри на сході та півночі країни, а також у Миколаївській області.

Ті, кому дуже хочеться жити в Одесі і не шкода грошей, можуть придивитися до пропозиції, яка вже наробила чимало галасу: приблизно за 10 мільйонів доларів на продаж виставлений цілий маєток, який колись належав родині колишнього народного депутата України Ігоря Урбанського. Дві тисячі квадратних метрів «циганської краси»... Втім, раптом у когось душа попросить саме цього?

Маєток у Маячному провулку за 9 з половиною мільйонів доларів. Фото: www.facebook.com/zoyakazanzhy

Маєток у Маячному провулку за 9 з половиною мільйонів доларів. Фото: www.facebook.com/zoyakazanzhy