Завантажити ще

Авторинок в Україні: активність скорочується, але Maserati та Bentley продовжують купувати

Авторинок в Україні: активність скорочується, але Maserati та Bentley продовжують купувати
Фото: ТГ Укравтопром​

Дарма що в країні війна, попит на автомобілі в Україні не зменшився. Для багатьох це питання власної безпеки, щоб мати змогу оперативно евакуюватись, також волонтери регулярно купують авто на фронт.  Так, за даними Укравтопрому, у липні українці купили понад 1,5 тис. легкових авто (причому нових - 62%) - це рекордний показник за останні 19 місяців. І це тільки гібридні автомобілі.

Порівняно з червнем-2023, в Україні в липні на 9% збільшилась кількість реєстрацій вживаних легковиків,  ввезених з-за кордону (18,8 тис.).

Тобто не можна сказати, що авторинок стоїть, хоча, як і всі інші галузі, зіштовхується з неабиякими труднощами. KP.UA  з'ясовувала в експертів стан автомобільного господарства в країні та цікавилася його перспективами.

Все складніше знайти «живий» автомобіль

- Зараз спостерігаємо коливання і нестабільність ринку. Іноді бувають гарні знижки на авто, але в основному ціна на автомобіль, порівняно з довоєнним часом, виросла на декілька тисяч доларів залежно від моделі. На продаж впливають також ракетні і дронові атаки: ті, хто планували продати авто, часто виїжджають з місць масованого обстрілу, і продати авто не так легко, - говорить експерт компанії по підбору авто AutoHelp Ярослав Шевченко.

І «живий» автомобіль знайти все складніше і складніше.

- Реальних продавців мало, вони або виїхали, або тримають своє гарне авто при собі. На ринку здебільшого зустрічаються автобізнесмени, в яких не дуже ліквідні або неякісні авто, - пояснює Ярослав Шевченко.

На думку керівницi розвитку продуктів вживаних авто AUTO.RIA Ірини Кобернюк, ситуація складна, але не катастрофічна.

- Після вересня 2022 року ситуація на автомобільному ринку здебільшого лишається стабільною – так зване «статистичне плато». Обсяги, звісно ж, менші, ніж до повномасштабної війни, подекуди на 25-35% в залежності від сегменту авто, але автомобільний ринок наразі «живий» і продовжує розвиватись.

За її словами, головний доказ тому - офіційна статистика угод із продажу за місяць.

- Середня кількість імпортованих легковиків із пробігом у «ковідні» часи сягала понад 40 тисяч авто в місяць, зараз – близько 16 тисяч авто на місяць (враховуючи авто для приватного використання або для бізнесу).

Цi дані стосуються саме офіційного імпорту вживаних легкових авто, які були подані на першу реєстрацію в сервісні центри МВС для приватного використання або ж для бізнесу. Вони не враховують автомобілі всіх типів, які придбані (або передані) для ЗСУ через державні канали чи волонтерами. Під час воєнного стану ці дані не оприлюднюються.

Електромобілі, як і раніше, в моді

За словами Ярослава Шевченка, кількість ввезених автомобілів не збільшилась, бо ціни виросли на декілька тисяч, що пов’язано з ускладненням логістики - через Литву замість Одеси. Але деякі тенденції збереглися на рівні довоєнних.

- Багато завозять та популяризують електротранспорт, який користується стабільним попитом, - розповідає Ярослав Шевченко. - Якщо раніше везли із США (в основному «Теслу»), то зараз це Китай та Корея, їхні автівки з запасом ходу, як у «Тесли», коштують вполовину менше американського бренду. Тенденція, як для воєнного часу, цікава. У липні 2023 року українці придбали 924 легкових авто, ввезених з Китаю. З них 616 – нові і 308 – вживані.

За даними Укравтопрому, у липні українці придбали 3464 електромобіля (нових - 586, вживаних – 2878), що на 11,5% більше, ніж у червні. А з початку року першу реєстрацію пройшли понад 16 тисяч електромобілів, що майже втричі більше, ніж за перші сім місяців 2022 року.

Автомобіль зараз лише засіб пересування, не розкіш

На запитання, чи є сенс сьогодні придбати автомобіль як вкладення грошей на перспективу, експерти відповіли одностайно: "не на часі".

- Як об’єкт вкладання коштів авто розглядати зараз не варто. Тієї кількості людей, які могли б сьогодні зацікавитись покупкою, немає, тож можете отримати сильну затримку з продажем або й не продати взагалі, - пояснює Ярослав Шевченко.

Ірина Кобернюк погоджується з колегою та наводить додаткові аргументи.

- В Україні автомобіль можна розглядати здебільшого як транспортний засіб з усіма притаманними йому, як товару, особливостями: зносом, старінням, збільшенням пробігу та втратою ціни з часом через згадані моменти. Оскільки у нас досі відсутній ринок ретроавтомобілів, які зі збільшенням свого віку можуть набувати цінності як рідкісні предмети і цікавити колекціонерів, залишається лише щойно згадана транспортна функція, - каже вона.

 Що ж до елітних авто, то вони також продаються, хоч і значно менше, ніж до лютого 2022 року.

- За даними ГСЦ МВС України, щомісяця бачимо одиничні продажі автівок, які можна зарахувати до групи «преміум», - говорить Ірина Кобернюк. -  Наприклад, на липень 2023 року знайшлися покупці на 21 Maserati, 12 Bentley, 4 Rolls-Royce, 2 Lamborghini, 2 Maybach та 1 Ferrari (авто з пробігом та нові). До повномасштабного вторгнення у цьому сегменті обсяги були у 2-3 рази більші.

До речі

Лідери серед брендів у липні 2023 року:

  • Toyota - 827 шт. (15,8%);
  • Volkswagen - 524 шт. (10%);
  • Renault - 494 шт. (9,4%);
  • Skoda - 383 шт. (7,3%);
  • BMW - 362 шт. (6,9%).

(За даними Інституту досліджень авторинку. )

В ТЕМУ

Будьте пильні

Автоексперт Ярослав Шевченко розповідає про схему, яку використовують автошахраї.

- Новинка в законодавстві - відміна обов’язкового проходження автоекспертизи при переоформленні автомобілів. І це несе велику загрозу для людей, що не розуміються в автопродажу та можуть стати жертвами шахраїв. А саме - купити авто з перебитим номером або двійника. Наприклад, багато автомобілів згоріло в Ірпені під час бойових дій, а документи залишились. І за такими документами можна підробити авто, яке при переоформленні навіть не приїздить до сервісного центру МВС. Тому важливо залучати експертів до перевірки перед купівлею будь-якого транспортного засобу.