8 сiчня
Завантажити ще

Податок на нерухомість у 2023 році: кому коли і скільки доведеться заплатити

Податок на нерухомість у 2023 році: кому коли і скільки доведеться заплатити
Фото: lun.ua

2023 року сплачувати податок на нерухомість необхідно за минулий, 2022 рік. До 1 липня власники житла мають отримати відповідне повідомлення від податкової.

Кому і скільки доведеться заплатити, хто цього року звільнений від сплати податку і що робити, якщо повідомлення з податкової не надійшло? KP.UA відповіла на найактуальніші питання.

1. Хто має сплачувати податок?

Податок на нерухомість мають сплачувати усі, хто володіє в Україні «зайвими метрами». Мова йде про:

  • квартири загальною площею понад 60 кв. м,
  • житлові будинки площею понад 120 кв. м,
  • різні типи об'єктів житлової нерухомості (тобто і квартири, і будинки), сумарна площа яких становить понад 180 квадратів.

Зверніть увагу, йдеться лише про власників квартир. Просто прописане, без права власності питання податку не стосується.

2. Скільки доведеться заплатити?

Податок нараховується за кожен «зайвий» квадратний метр. Ставка оподаткування встановлюється місцевою владою, але при цьому вона не може перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати на початок року попереднього року, в якому отримано податкове повідомлення.

Оскільки в нашому випадку йдеться про мінімалку на 1 січня 2022 року (6500 грн), виходить, що максимальна вартість кожного квадратного метра понад пільгову площу становитиме 97,5 грн.

Наведемо приклад. Припустимо, загальна площа квартири становить 70 квадратів, а місцевою владою встановлено максимальну ставку оподаткування 1,5%.

Як говорилося вище, площа, на яку не нараховується податок, для квартири становить 60 кв. м. Отже, за «зайві» 10 метрів доведеться сплатити податок:

10х97,5 = 975 грн.

І ще один аспект: якщо площа квартири перевищує 300 кв. м чи площа будинку перевищує 600 кв. м, додатково доведеться сплатити 25 тис. грн. на рік за кожен такий об'єкт.

3. Коли платити?

Фізособам - власникам нерухомості податок потрібно сплатити протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення.

Якщо платник податків не згоден із нарахованою сумою (у повідомленні цілком може бути допущена помилка), потрібно звернутися з письмовою заявою до податкової, маючи при собі всі необхідні документи. Якщо податківці погодяться із доводами платника податків, то йому випишуть нове повідомлення, а колишнє анулюють.

За невчасну сплату податку на нерухомість передбачено штраф. Він становитиме 5% від суми боргу при затримці сплати податку до 30 календарних днів та 10% від суми боргу при затримці понад 30 календарних днів.

У податковому повідомленні вказано граничний термін сплати податку. У разі несплати податку після закінчення цього терміну законодавство передбачає нарахування пені. Щоправда, якщо податок не сплачено через військове чи надзвичайне становище, пеня не нараховується, а нарахована сума анулюється.

4. Що робити, якщо податкове повідомлення не надійшло?

За законом людина не повинна сама йти і платити податок на нерухомість, коли їй заманеться. Податківці мають надіслати спеціальний лист-повідомлення, за який при врученні потрібно розписатися. Якщо такого розпису немає, штрафні санкції до власника нерухомості не застосовуються.

Зрозуміло, що податківці кажуть, якщо квитанція з якихось причин не прийшла, власнику потрібно звернутися до податкової служби для вирішення цієї ситуації.

Водночас юристи не перший рік зазначають, що зайвих рухів можна і не робити. Якщо податкове повідомлення не надійшло у встановлені терміни, платник податків звільняється від відповідальності, передбаченої за несвоєчасну сплату податку. Це не означає, що податок можна не сплачувати. Просто наступного року йому може прийти сума за два роки.

Але задля справедливості зазначимо, що може і не прийти. Справа в тому, як ми вже писали раніше, податкова «не бачить» квартири у старих будинках, які не потрапили до Реєстру нерухомого майна. А він запрацював лише 2011 року. Якщо з вашою квартирою після 2011 року не відбувалося жодних угод, її, швидше за все, в реєстрі немає. І з'явиться вона там, якщо ви самі звернетеся до податкової або під час продажу житла. У цьому випадку власникові доведеться сплатити податок на нерухомість за останні три роки.

5. Які зміни передбачені новими правилами?

Цього року податок на нерухомість має стягуватися за новими правилами. Зокрема, від нього звільнено власників будинків та квартир, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях або в зоні бойових дій.

Як стало відомо 3 травня, президент України Володимир Зеленський підписав закон про звільнення від податків на землю та нерухомість на територіях, де відбувалися бойові дії. Документом внесено низку змін до Податкового кодексу, встановлено податкові пільги для фізичних та юридичних осіб та визначено сфери їхнього застосування.

Як повідомляє Судово-юридична газета, фізичних осіб звільнено від оподаткування за 2021 та 2022 роки на житлову нерухомість у разі розташування її на територіях активних бойових дій або окупованих територіях, незалежно від тривалості таких подій у 2022 році. З 2023 року пільга діятиме до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії чи окупація.

Втім, не все так просто. Справа в тому, що для звільнення від оподаткування знати про бойові дії у своєму населеному пункті недостатньо, і свідки також не допоможуть. За законом перелік зон активних бойових дій та тимчасово непідконтрольних Україні територій має визначити Кабмін. Уряд делегував ці обов'язки Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, і воно такий перелік встановило (докладно з ним можна ознайомитись тут ).

Але юристи вважають, оскільки у законі чітко зазначено, що перелік мав скласти Кабмін, податкова цілком може відмовитися брати до уваги при оподаткуванні список від Міністерства реінтеграції. Тож поки не буде щодо цього додаткових роз'яснень, питання звільнення від оподаткування можна вважати неврегульованим.

Також у 2023 році запроваджено нову форму податкової декларації з податку на нерухоме майно, з якою можна ознайомитися тут.