Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Виплати біженцям за кордоном: усі, кому належить, отримають «соціалку» від України

Виплати біженцям за кордоном: усі, кому належить, отримають «соціалку» від України
Фото: Nina Ruecker/Getty Images​

Вже більше року багато громадян України перебувають за кордоном, ховаючись від війни. Можливо, хтось із них втратив роботу та дім, проте залишилися недоторканні поняття – "соціальні виплати", які нікуди не поділися і гарантовані державою навіть тим, хто зараз далеко. Розглянемо, як отримати основні виплати, перебуваючи не в Україні.

Пенсії: не залишайте без нагляду більше ніж на пів року

Тож пенсіонер переселився за кордон, а його пенсія залишилася в Україні. І її продовжують виплачувати незалежно від того, куди переїхала людина та де перебуває.

Пенсіонерам, які отримують гроші на банківську картку, легше – українські картки діють у більшості країн, і зняти свої гроші можна у будь-якому банкоматі або просто розплачуватися карткою.

Тим же, хто отримував пенсію у грошовому еквіваленті через відділення «Укрпошти», доведеться трохи напружитися. Вся справа в тому, що за законодавством України якщо людина не забирає свою пенсію з відділення «Укрпошти» або з банку протягом 6 місяців (як і не знімає з банківської картки), то пенсію можуть припинити нараховувати, а банківський рахунок заблокують. Всі ці виплати можна повернути, але тільки за три роки і з усіма бюрократичними процедурами і тратою нервів.

Найпростіше звернутися до дітей, онуків чи знайомих, які допоможуть пенсіонеру змінити спосіб отримання пенсії. Наприклад, перевести її з "Укрпошти" на будь-який з українських банків – відкрити рахунок для пенсійних виплат можна і в онлайн-режимі. А заяву про зміну способу отримання пенсії можна також подати онлайн на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Для цього знайти до особистого кабінету за допомогою КЕП – кваліфікованого електронного підпису. У розділі «Пенсіонерам» відкрити опцію «Внесення змін до пенсійної справи» та вибрати там вкладку «Заява на зміну способу виплати пенсій». Заповнити всі необхідні поля та прикріпити скан-копії документів: паспорти, ІПН, заяви із реквізитами банківського рахунку. Підписати анкету-заяву знову ж таки за допомогою КЕП та відправити до ПФУ. Результати змін способу виплати пенсій з'являться в особистому кабінеті веб-порталу ПФУ у вкладці «Мої повідомлення».

Допомога після народження дитини: не забудьте отримати свідоцтво у консульстві

У Міністерстві соцполітики подбали про дітей, народжених за кордоном. Зазвичай при появі малюка батьки звертаються до органів соціального захисту в Україні для нарахування їм допомоги, проте з-за кордону зробити це проблематично. Влада передбачила можливість для одного з батьків надіслати заяву про призначення допомоги до того ж органу соцзахисту. І додати до заяви документи про народження дитини, видані в країні перебування та легалізовані встановленим порядком. Тобто сім'я зможе отримувати українську допомогу на дитину 41 280 грн у країні, де вони отримали тимчасовий захист: 10 320 грн одноразово першою виплатою та залишок по 860 грн щомісяця протягом трьох років.

Для подання документів слід зареєструватися або авторизуватися на порталі електронних послуг Мінсоцполітики або на порталі «Дія».

Свідоцтво про народження дитини можна отримати в українському консульстві чи дипломатичній установі за місцем народження дитини або перебування одного з батьків.

Людям з інвалідністю: довідку продовжать заочно

МОЗ нагадує, що в період військового стану встановлення інвалідності або проведення медико-соціальної експертизи українців, які вимушено перебувають за кордоном, проводиться заочно та екстериторіально.

Де б не знаходилася людина із інвалідністю, вона має надіслати необхідні медичні документи своєму сімейному або лікарю, який лікував в Україні, для оформлення форми 088/о «Напрям на МСЕК». Ці документи розгляне лікарсько-консультативна комісія (ВКК), і за її висновком людина буде відправлена на МСЕК для проведення експертизи та встановлення інвалідності.

Зрозуміло, що людина, яка живе за кордоном, не зможе приїхати на огляд, і в такому разі МСЕК може ухвалити рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення ВКК. Експертизу буде проведено незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування інваліда.

Якщо ж в українця за кордоном минув термін дії довідки про інвалідність, то вона автоматично продовжується на весь період воєнного стану в Україні плюс ще шість місяців після його закінчення. Так само продовжується термін дії втрати працездатності та індивідуальної програми реабілітації.

Якщо дитині із інвалідністю за кордоном виповнилося 18 років, вона має пройти медико-соціальну експертизу вже як доросла. Вона може пройти обстеження за кордоном, але потім усі медичні документи треба буде перекласти українською мовою і відправити їх сімейному або лікарю-спеціалісту в Україну. Лікар оформить форму 088/о, а ВКК надішле документи на МСЕК для проведення заочної експертизи та встановлення інвалідності.

Електронний лікарняний: зв'яжіться зі своїм лікарем

Також, перебуваючи за кордоном, українці не втрачають свого права на соцзахист у разі захворювання. Фонд соціального страхування України (ФССУ) запевнив, що він фінансує всі лікарняні та декретні види допомоги.

Щоб отримати допомогу від ФССУ з-за кордону, треба звернутися до місцевого лікаря в країні перебування та отримати документальне підтвердження факту тимчасової непрацездатності. Втім, це може зробити і сімейний лікар в Україні – дистанційно, на підставі іноземної виписки чи довідки із зазначеним діагнозом. Після видачі медичного висновку електронний лікарняний лист сформується автоматично для всіх працевлаштованих та буде основою для отримання допомоги від ФССУ. Роботодавець формує заявку-розрахунок та подає її до ФССУ на виплату.

У Фонді нагадують, що медичний висновок дистанційно діє для таких категорій непрацездатності: захворювання чи травма загального характеру; догляд за хворою дитиною; вагітність та пологи; ортопедичне протезування.