Завантажити ще

Що буде з доларом навесні і як на курс вплинув візит Байдена до Києва

Що буде з доларом навесні і як на курс вплинув візит Байдена до Києва
Фото: УНІАН

За рік війни офіційний курс гривні знизився на чверть – з 29,25 грн до 36,57 грн за долар. Останніми днями гривня повільно, але впевнено зміцнюється, і дуже хотілося б, щоб хоч валютний ринок дав нам невеликий перепочинок від стресів. Зрозуміло, що довоєнних показників на українському валютному ринку більше не буде, але в даному випадку нам було б достатньо відносної стабільності.

Що відбувається з курсом, як на нього вплинув візит до Києва американського президента Джо Байдена та які прогнози на березень? Ці питання KP.UA обговорила із економістами.

Теорія та практика

Декілька років тому результати одного з досліджень показали, що курс долара хвилює українців більше, ніж кінець світу. Звичайно, цей результат можна було б сприймати як жарт, якби це не було таки схоже на правду. І з того часу в наших відносинах із валютою навряд чи багато що змінилося.

Одних валютний курс цікавить суто теоретично, оскільки від того, як почувається гривня щодо долара, залежать ціни на товари та послуги – від картоплі та планшетів до палива та комунальних тарифів. Інші знаходять долару практичне застосування, оскільки сьогодні американська валюта є єдиною більш-менш прогнозованою інвестицією. І якщо раніше українці купували валюту, щоб виграти на підвищенні курсу, то тепер основна мета – просто зберегти свої заощадження, не заробляючи нічого на валютних коливаннях.

Водночас аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак вважає, що насправді протягом війни курсові коливання для українців стають все менш важливими.

- Раніше ми звертали на них увагу здебільшого з погляду потенціалу зростання цін, - пояснив експерт свою думку. - А зараз усі чітко розуміють, що ціни під час війни у ​​будь-якому разі зростатимуть. Щодо можливості заробити на курсі, то зробити це простим громадянам навряд чи вдасться. Адже банки встановлюють курси валют, які вигідні їм, а не населенню.

Байден та курс

У другій половині лютого долар в Україні взяв курс на зниження і перетнув психологічну позначку 40 грн у зворотному напрямку навіть на чорному ринку. У четвер, 23 лютого, курс долара на готівковому ринку склав 39,40/39,90 грн, євро купують за 41,60 грн, а продають за 42,30 грн. На чорному ринку покупці та продавці сходяться на позначках 39,69 грн за долар та 41,97 грн за євро.

Для порівняння: три тижні тому, 3 лютого, курс долара на готівковому ринку був на рівні 39,67/40,32 грн, євро – 42,78/43,73 грн. На чорному ринку давали 40,08 грн за долар і 43,46 грн за євро.

Можливо, візит до Києва американського президента Джо Байдена підняв моральний дух не лише українців, а й гривні? У економістів єдиної думки щодо цього немає.

Так, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що візит Байдена на курс не вплинув і не вплине. Такої думки дотримується і керівник аналітичного відділу Міжнародної Академії Біржової Торгівлі Андрій Шевчишин.

Водночас економіст Андрій Мартинюк вважає, що стабільності курсу сьогодні не в останню чергу сприяє психологічний фактор. Експерти неодноразово наголошували, що головними причинами стрибків курсу в нашій країні, як правило, є не економічні чинники, а паніка та необдумані дії.

- З цієї точки зору, візит американського президента, безумовно, позитивно впливає на курс, - вважає експерт. – Він додає впевненості та спокою, у тому числі й на валютному ринку.

Візит президента США Байдена в українську столицю вселяє оптимізм та надію, що міжнародна підтримка нашої країни збережеться й надалі, додає Максим Орищак. Тобто виснаження ЗВР побоюватися не варто, що, безумовно, позначиться на національній валюті позитивно.

Що буде у березні

Раніше у Національному банку неодноразово зазначали, що мають достатній обсяг золотовалютних резервів для того, щоб утримувати офіційний курс національної валюти на рівні 36,6 грн за долар, тож серйозних причин для девальвації немає.

Експерти, опитані KP.UA, з офіційною точкою зору погоджуються і кажуть, що в березні ніяких потрясінь на валютному ринку не чекають і взагалі ситуація буде схожа на лютневу.

За словами Андрія Мартинюка, стабільності гривні сьогодні сприяють баланс між попитом та пропозицією, міжнародна допомога, отримання Україною валюти за імпортоване зерно, а також загальне зміцнення банківської системи.

- Думаю, що у березні курс може ще зміцнитися, але у будь-якому разі він не вийде за межі коридору 39,5-41,5 грн за долар, - підсумував експерт.

З колегою погоджується Олександр Охріменко, який вважає, що у березні курс долара залишиться на нинішньому рівні – близько 40 грн за долар.

На думку Андрія Шевчишина, фінансова допомога та кредити наших партнерів сформували достатній рівень резервів для покриття дефіциту платіжного балансу та можливих невеликих середньострокових внутрішніх коливань.

– Тому базові очікування на весняний період цілком оптимістичні, – каже аналітик. - Є ймовірність, що ми залишимося з 40-42 грн за долар.

Однак фактор невизначеності військових дій, а також ракетні удари, що продовжуються, можуть погіршити ситуацію на ринку. Крім того, курс може опинитися під тиском у разі необережних дій регулятора чи банків – скажімо, запровадження комісії на валютні залишки на поточному рахунку.

– Нинішні ціни лютого – це мінімуми грудня минулого року, – нагадує Максим Орищак. – Я не став би зараз говорити про зміцнення гривні – швидше, ринок перебуває у стані корекції. Водночас сьогоднішній оптимізм не носить тимчасового характеру, і причин для падіння курсу гривні зараз немає.

Прогноз Максима Орищака на 2023 рік сконцентрований навколо ідеї, що середній курс продажу долара утримуватиметься близько 40 грн за долар, щоб стримувати інфляцію. Якщо ж у якийсь момент попит на валюту зросте, а НБУ не захоче виходити на ринок із інтервенціями, буде запроваджено адміністративні обмеження для стримування валютних коливань.

– У березні валютний ринок залежатиме від головного фактора за весь останній рік – інтенсивності бойових дій, – каже експерт. – У разі посилення ескалації та появи нових руйнувань відбуватимуться коливання на валютному ринку. Але стрибка долара вище 43 грн я не чекаю ні в березні, ні до кінця весни навіть при погіршенні внутрішньої ситуації в країні.