22 грудня
Завантажити ще

Несподівано приємне дослідження: що подешевшало в українських супермаркетах

Несподівано приємне дослідження: що подешевшало в українських супермаркетах
Фото: Мусієнко Владислав/УНІАН

Ціни на продукти нас і раніше не балували, але у зв'язку з війною вартість багатьох товарів злетіла далі нікуди. Новини із супермаркетів, як правило, досить одноманітні: щось подорожчало, а щось стало дефіцитом.

Щоб трохи підбадьорити покупців, аналітики Всеукраїнського сервісу доставки Zakaz.ua вирішили пошукати на полицях супермаркетів товари, які, всупереч новинам та безрадісним тенденціям, стали дешевшими.

Без корвалолу не входити!

- Нещодавно ходила магазинами і всерйоз побоювалася, що в мене буде серцевий напад, - каже сусідка. – Як подивлюся на ціни – погано стає. Навіть почала з собою корвалол носити і знайомим порадила. Але зараз уже стало легше – звикла, напевно…

Справді, ціни в магазинах не жаліють наші нерви, які й так натягнуті як струни. Лише цінники на яйця здатні тримати покупців у напрузі тижнями. А коли, здавалося б, нас уже нічим не здивуєш, несподівано спливає інформація про закупівлю Міноборони, і нервування починається спочатку.

Якщо вірити даним Держстату, то за підсумками року, окрім яєць (+76,6%), рекордсменами стали фрукти (+73,8%) та овочі (+51,8%). Риба подорожчала майже у півтора рази, молочні продукти та цукор – на третину.

Несподіваний позитив

Аналітики Zakaz.ua вирішили, що настав час хороших новин із «продуктового фронту». Вони проаналізували ціни на різні товари в найбільших мережах супермаркетів країни (МЕТRO, "Ашан", NOVUS, VARUS, МегаМаркет, "Восторг", "Космос", ЕКО маркет) та визначили позиції, які сьогодні продаються дешевше, ніж рік тому.

Почнемо з овочів борщового набору, деякі з яких, за підсумками 2022-го, побили всі рекорди. Наприклад, як ми вже писали, зараз морква в Україні коштує в середньому у 2,3 рази дорожче, ніж у січні 2022-го. Однак виявилося, що серед борщових інгредієнтів є овочі, які поводяться набагато скромніше.

Зокрема, аналітики стверджують, що вартість буряків на полицях рітейлерів за рік знизилася в середньому на 27%. Тепер її ціна становить 10-12 грн/кг залежно від магазину, тоді як минулого року вона перебувала у діапазоні 13-20 грн за кілограм.

Вартість білокачанної капусти знизилася на 6%: сьогодні її можна купити за 12-13 грн за кіло. А молода капуста, яка чудово підійде і на салат, і на голубці, коштує на 40% дешевше, ніж у січні 2022 року! Її можна купити менш ніж за 30 грн/кіло, тоді як торік ціна була близько 50 грн.

А найбільше впала ціна на цибулю-шалот, яка в середньому продається по 103 грн за кіло. Звичайно, охочих купити цибулю за такі гроші небагато, особливо з огляду на те, що звичайна ріпчаста - в три-чотири рази дешевша. Але проти цифр не попреш: ціна шалоту на 43% нижча за цінник минулого року.

Також порівняльна статистика виявилася на користь вітчизняного часнику, який за рік подешевшав на чверть та в середньому коштує близько 105 грн за кіло.

Для любителів ЗОЖ взагалі і свіжих салатів зокрема також є хороші новини: ціни на зелень впали. Порівняно з січнем минулого року подешевшали салати "Лолло Біонда" (-22%), "Лолло Росса" (-25%), "Радичіо" (-12%), "Фрізе" (-7%). Селера подешевшала на 10%, пастернак - на 20%.

Що стосується фруктів, то ближче до покупця стає здебільшого екзотика: кокоси подешевшали на 23%, ківі «Голд» – на 15%, гранадили – на 7%. Серед звичних фруктів радують цінами яблука «Ред Чіф», «Гала» та «Гренні Сміт», які продаються по 13-25 грн за кіло.

Після Нового року почали знижуватись і ціни на деякі крупи. Наприклад, у січні 2023-го відносно ситуації на кінець минулого року подешевшали гречка та пшоно. Середній цінник на гречку за місяць знизився з 73,85 грн до 68,7 грн за кіло, а мінімальна ціна на гречку в деяких торгових мережах зараз становить 56,40 грн. Кілограм пшона коштує в середньому 27,85 грн, що значно дешевше, ніж у грудні, коли крупу продавали по 30,40 грн за кілограм.

Можна заощадити на канцтоварах та скатертинах

Але найбільшу кількість товарних позицій, що подешевшали, аналітики знайшли не на продуктових полицях, а серед непродовольчих товарів. Це канцтовари, кухонне начиння, домашній текстиль, а також товари з категорій «сад та город», «інтер'єр», «товари для хобі та відпочинку». Великий асортимент всього цього багатства, що подешевшало, можна знайти у супермаркетах.

Серед товарів, ціни на які знизилися на 35-50%, аналітики назвали набори посуду, комплекти постільної білизни, рушники, скатертини, матраци, педикюрові набори, лампи тощо.

Економісти пояснюють: сьогодні увага українців зосереджена переважно на продуктах, а купувати домашній текстиль та нові набори посуду немає ні настрою, ні грошей. Це підтверджується даними НБУ. У щомісячному макроекономічному та монетарному огляді Національного банку йдеться про те, що майже у половини опитаних вичерпано заощадження, водночас заробити гроші не виходить.

Тому торговельні мережі, бажаючи хоч чимось підбадьорити покупців, знижують ціни, щоби продати товар, який залежався до непристойності.

Прогнози на майбутнє

Ціни у 2023 році будуть зростати незалежно від того, продовжиться війна чи ні. Про це говорять і незалежні аналітики, і НБУ. Зокрема, згідно зі свіжим прогнозом НБУ, зростання споживчих цін до кінця 2023 року становитиме 19,8%. Це повністю корелюється з прогнозами експертів, більшість із яких називають рівень 20%.

Ще неприємніша новина пов'язана з тим, що найшвидше дорожчатимуть продукти, особливо найпопулярніші та дешевші. І це цілком зрозуміло: що вищий попит, то вищі ціни, а попит на все найдешевше серед збіднілих українців дуже великий. Економісти вважають, що за рік їжа подорожчає на 30, а то й на 40%.

Втім, найближчим часом в Україні може дещо подешевшати. Зокрема, йдеться про овочі тривалого зберігання – картоплю, буряк, моркву, цибулю. Як пояснили аналітики Zakaz.ua, виробники цих культур або закладають свою продукцію на склади тривалого зберігання, щоб продати за вигіднішою ціною взимку-навесні, або продають фактично з полів за більш низькою ціною через відсутність сховищ.

Крім того, гальмувати зростання світових цін на продовольство буде зниження цін на енергоносії, що дає надію на уповільнення подорожчання в Україні.​