29 травня
Завантажити ще

Що буде з доларом, інфляцією та ринком праці 2023-го: прогнози економістів

Що буде з доларом, інфляцією та ринком праці 2023-го: прогнози економістів
Фото: MOHAMMEd ALIM з сайту Pixabay

Якщо 2020-2021-го в прогнози економістів вносив «розбрід і хитання» коронавірус, то зараз вони можуть бути дуже умовними через війну. Здається, що після двох років пандемії і вже майже року війни сил у вітчизняної економіки більше немає, але вона не тільки жива, а й відносно непогано справляється.

А про те, що на нас чекає 2023-го, ми запитали в експертів.

ВВП: триматися нема більше сил

Аналітик Аналітичного центру «Об'єднана Україна» Олексій Кущ вважає, що будь-які прогнози на 2023 рік в Україні – це навіть не гадання на кавовій гущі, а спроба потрапити пальцем у небо.

– Єдине, що можна зробити, – це розглянути кілька сценаріїв, – каже Кущ. – Перший варіант – продовження війни весь 2023 рік. І тоді економіка впаде ще на 5-10%. Другий варіант - це війна перші півроку, а друга половина – згасання і мирні переговори. Тут фінансова допомога на відновлення призведе до зростання ВВП, а наскільки зросте економіка, залежатиме від динаміки надходжень.

І, нарешті, третій варіант – це стагнація із нульовим економічним зростанням.

Аналітик Данило Монін дає свої попередні прогнози поквартально, згідно з якими у першому кварталі ВВП впаде на 20-25%, у другому-третьому – зросте приблизно на 5%. Якщо війна закінчиться до четвертого кварталу, можна буде говорити про зростання економіки наприкінці року і навіть невелике зростання за підсумками 2023 року.

- Наступного року буде дуже важко: запаси проїдені, а держава часто поводиться як рекетир, - каже Монін. – Можливо, хоч якось виживатиме лише тіньова економіка. У найкращій ситуації опиниться бюджетний сектор, де платитимуть зарплати, на відміну приватного.

Аналітик компанії Esperio Олександр Болтян також зазначає, що ВВП України спрогнозувати неможливо через продовження війни, внаслідок якої країна несе величезні людські та інфраструктурні втрати. Водночас низька база порівняння у 2022 році дозволить формувати оптимістичні інформаційні посилання про те, що чергове падіння економіки не буде таким катастрофічним.

Курс: залишиться фіксованим

Економіст Андрій Мартинюк каже, що утримати курс гривні на поточному рівні Україні дозволить міжнародна фінансова допомога, яка стабільно продовжуватиме приходити в Україну зі США та Європи.

З колегою погоджується і Данило Монін, який додає: можливе навіть зміцнення курсу на готівковому ринку.

- Не виключено, що НБУ за погодженням з урядом підніме офіційний курс вище, ближче до 39-40 грн, щоб більше відповідати параметрам бюджету, і щоб і імпорт та фінансова допомога були більшими за конвертацію в гривню, - зазначив експерт у коментарі «КП в Україні».

– У 2023 році курс продажу готівкового долара в Україні коливатиметься в рамках 37-40 гривень, офіційний курс збережеться фіксованим, – каже Олександр Болтян. - Оптимістичні оцінки стабільності валютного ринку зумовлені падаючим попитом на валюту з боку населення, зниженням економічної та бізнес-активності країни, через що попит на долари та євро з боку бізнесу також буде низьким. Відходити від фіксованого курсу НБУ не доведеться, оскільки завдяки міжнародній фінансовій допомозі Україна зможе підтримувати соціальні виплати, поповнювати бюджет країни тощо за прикладом 2022 року.

Інфляція: вище 20% у будь-якому випадку

На думку Болтяна, інфляція у 2023 році уповільниться до 20-24%.

Олексій Кущ також вважає, що інфляція 2023-го буде в будь-якому випадку вищою за 20%, незалежно від того, продовжиться війна чи ні. Якщо війна триватиме, то інфляція розкручуватиметься через друкарський верстат, який «включать», щоб покрити дефіцит бюджету. У разі закінчення війни інфляція буде вище 20% за рахунок підвищення попиту на внутрішні ресурси, пов'язані з відновленням.

Андрій Мартинюк називає найімовірнішим рівень інфляції 20%, а ось Данило Монін оптимістичніший і зазначає: наступного року інфляція не перевищить 15%.

Бюджет: буде виконано

Як ми вже писали, цього року бюджет було прийнято з колосальним дефіцитом та однозначним розрахунком на міжнародну фінансову допомогу. Відповідаючи на наше запитання, чи вдасться реалізувати такий бюджет, економісти оптимістично налаштовані.

На думку Олексія Куща, з 90%-ю ймовірністю можна стверджувати, що дефіцит буде профінансовано.

Олександр Болтян також вважає, що реалізація бюджету та покриття дефіциту не будуть проблемою за умови міжнародної фінансової підтримки. Так, 25-30%, ймовірно, доведеться шукати в екстреному порядку, оскільки бажання інших країн допомагати може знижуватися, особливо якщо Європу та Америку накриють економічні труднощі. Але загалом, за прикладом 2022 року, ми бачимо, що навіть за умов ведення активних військових дій дефолту можна уникнути.

А Данило Монін каже, що завдяки міжнародній допомозі підсумковий дефіцит бюджету у 2023 році цілком може виявитися навіть нижчим за 10% ВВП.

Безробіття: залишиться високим

На думку Болтяна, офіційний рівень безробіття в Україні буде стриманим, але за фактом без роботи сидітимуть 70-75% населення країни.

– Робота буде у військових, будівельників, вчителів, працівників медичної сфери, – каже експерт. – Усі спроби заробити зараз концентруються навколо сфери послуг західних регіонів. У центральній та південній Україні основні гроші можливі завдяки роздрібній торгівельній активності.

Монін вважає, що безробіття в Україні буде на рівні 30-40% із відходом багатьох у тіньовий сегмент.

Олексій Кущ, говорячи про безробіття, розглядає ті самі три сценарії. У першому (військовому) сценарії зростання безробіття продовжиться. Внаслідок тривалих відключень електроенергії залишаться працювати люди у держсекторі, у сільському господарстві, але основна частина працездатного населення буде безробітною. По другому сценарію безробіття почне знижуватися за рахунок того, що буде потрібно багато робочих рук на відновлення країни. І, зрештою, у разі стагнації безробіття залишиться на нинішньому рівні, коли без роботи залишаються 30-40% працездатного населення.

Повернення українців після війни: це станеться не одразу

За прогнозами Данила Моніна, до кінця зими Україна загалом недорахується 9 млн людей. Частина з них повернуться навесні, частина – після перемоги у війні. Але близько 5 млн людей уже не повернуться додому.

Олексій Кущ вважає, що на швидке повернення українців після закінчення війни не варто розраховувати: такого не буде, що війна закінчилася і наступного дня всі кинулися до кордонів.

– Після війни українці повертатимуться додому з великою тимчасовою лагою, – каже експерт. - Дивитимуться, як відновлюється економіка, соціальна сфера, сфера ЖКГ, що відбувається з безробіттям, і лише потім ухвалюватимуть рішення.

Водночас Олександр Болтян дивиться в майбутнє з трохи більшим оптимізмом і каже, що більшість українців повернуться додому за першої ж нагоди. Багато хто просто не може жити без свого будинку, і це те, що дуже важко пояснити жителям інших країн. Любов до рідних місць змушує українців пристосовуватися до найскладніших ситуацій та вірити у краще.

Словом, резюмував Болтян, економічне майбутнє України 2023-го буде не найсвітлішим, але всі намагатимуться працювати за наявних умов.

– Ми формуватимемо міжнародні замовлення, розширюватимемо потенціал руху товарів та послуг за кордон, продаватимемо інвестиційні можливості західним інвесторам в Україні після нашої перемоги, – каже експерт. - Нашим патріотизмом і працездатністю захоплюється весь світ, і це буде неодмінно винагороджено, як тільки закінчаться лихоліття.