Відповідно до Бюджету-2022, з 1 грудня в Україні зросте прожитковий мінімум. Загальний показник збільшиться з 2508 до 2589 грн на місяць.
Для основних соціальних та демографічних груп населення він складе:
Разом із прожитковим мінімумом зростуть деякі соціальні виплати, зокрема аліменти. Так, мінімальний гарантований розмір аліментів для дітей віком до 6 років становитиме 1136 грн, для дітей віком від 6 до 18 років – не менше 1416,5 грн (50% прожиткового мінімуму). Мінімальний рекомендований розмір аліментів дорівнює розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, тобто для дітей віком до 6 років це 2272 грн, а для дітей 6-18 років – 2833 грн.
Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами має становити 100% середньомісячного доходу (стипендії, грошового забезпечення, допомоги з безробіття тощо), але не менше 25% від розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи з розрахунку на місяць, тобто не менше ніж 671 грн.
Також до прожиткового мінімуму прив'язана низка інших виплат, штрафи, грошові стягнення за адміністративні, кримінальні та інші порушення – близько 150 виплат.
Разом із прожитковим мінімумом зросте мінімальний розмір пенсії за віком із нинішніх 2027 грн до 2093 грн – тобто до нового рівня прожиткового мінімуму для непрацездатних.
Також з 1 грудня до 2500 грн зросте мінімальна пенсія для громадян до 70 років, які мають страховий стаж не менше 30 років для жінок і не менше 35 років для чоловіків.
Водночас всім пенсіонерам, які мають страховий стаж вище за нормативний, підвищать щомісячні надбавки до пенсії за роки наднормативного стажу, які становлять 1% прожиткового мінімуму для непрацездатних, тобто 20,93 грн.
Крім того, у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму підвищиться пенсія через втрату годувальника-військового, яка не може бути меншою за два прожиткові мінімуми (з 1 грудня – 4186 грн).
Як зазначають у Пенсійному фонді, на отримання такого виду виплат можуть претендувати як повнолітні родичі, так і діти. Серед одержувачів - непрацездатні члени сім'ї померлого, яких він утримував, до яких належать:
При цьому дітям пенсія у зв'язку із втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на його утриманні.
У листопаді стало відомо, що українці, які постраждали від війни, можуть отримати компенсацію за купівлю та доставку необхідних ліків. Допомогу одноразово надає Фонд ліків для України. Він покриває до 50% вартості замовлення та організовує безкоштовну доставку замовлень від 500 гривень. Щоб оформити допомогу, необхідно скористатися сайтом або програмою Liki24.
Фонд залучає кошти від небайдужих людей в Україні, міжнародних друзів та партнерів, донорів, співпрацює з волонтерами у країнах ЄС та України.
Скористатися допомогою Фонду можна у додатку. Після реєстрації на головному екрані з'являється можливість взяти участь у програмі компенсації.
Усі гроші за один раз використати не обов'язково. Сумарна компенсація не може перевищувати 500 грн, і використовувати її потрібно протягом трьох днів з моменту активації.
Багатьох українців непокоїть, що буде з тарифами на комуналку, зокрема на електрику, через російські атаки. Чи не вийде так, що ремонт мереж повністю ляже на плечі споживачів?
Український прем'єр Денис Шмигаль 24 листопада вкотре запевнив, що до кінця цьогорічного опалювального сезону тарифи не зростатимуть. А ті, хто не спроможний заплатити за комуналку повну суму, можуть розраховувати на субсидії.
Як ми вже писали раніше, з 1 грудня 2022 року субсидіями в Україні займатиметься Пенсійний фонд.
Для громадян, які вже одержують субсидії, нічого не зміниться.
Українцям, які оформлятимуть субсидії вперше, потрібно буде подати заяву та декларацію про доходи до органів Пенсійного фонду, посадової особи центру надання адміністративних послуг, уповноваженої посадової особи виконавчого органу сільської чи міської ради. Також заяву можна подати онлайн на сайті ПФУ, через мобільний додаток ПФУ або через "Дію".
При призначенні субсидії можуть знадобитися договір оренди (за наявності), довідки про доходи та у разі потреби інші документи, які будуть потрібні для розгляду питання.
Тим, хто має борг з оплати комуналки понад три місяці, а загальна сума заборгованості перевищує 680 грн, субсидії призначать лише у разі укладення договору про реструктуризацію.
Якщо людина має заборгованість, але субсидія вже призначена, вона отримуватиме допомогу до кінця опалювального сезону, тобто до квітня 2023-го. Факт наявності заборгованості вже враховуватиметься при призначенні житлової субсидії на наступний період.
Як повідомили у ДПЕК «Київські електромережі», через дефіцит електроенергії світло в київські будинки даватимуть на дві-три години двічі на добу.
- Забезпечення світлом критичної інфраструктури - лікарень, насосних і теплових пунктів вимагає 58% електроенергії, що залишається, - пояснили в компанії. - Для побутових споживачів є лише 42% електроенергії. Робимо все можливе, щоби подавати світло кожному клієнту по 2-3 години двічі на добу.
У ДПЕК зазначили, що згідно з розпорядженням «Укренерго», вони мають зменшити потужності споживання Києва на 60%. Повернутися до відключення за графіками вдасться після збалансування ситуації, тож мешканців столиці просять максимально обмежити споживання.
На Львівщині аварійні відключення електроенергії триватимуть по вісім годин. Із переліку критичної інфраструктури вилучили поліклініки, котельні, станції зв'язку, установи юстиції та правоохоронні органи.
- Енергосистема ослаблена ракетними ударами жовтня-листопада і потребує дедалі більших коштів на обладнання для ремонту, - пояснює енергетичний експерт Юрій Корольчук. – Підключення споживачів до електроенергії вимагатиме в середньому понад 72 години, тобто три доби та більше. У разі, коли ризики ракетних ударів дуже високі, залишаються високими ризики повторення блекауту. Але якщо зараз він тривав 3-5 днів, то наступний може тривати більше тижня.