21 грудня
Завантажити ще

Як не витратити останнє: 7 правил розумного споживання

Як не витратити останнє: 7 правил розумного споживання
Фото: pixabay.com

« Чорна п'ятниця » вже зовсім близько, і всі навколо навперебій дають поради, як і де можна зробити найвигідніші покупки. При цьому в той час, як усі ми знаємо, що в «чорну п'ятницю» купувати треба вигідно, чомусь забуваємо, що непогано було б купувати лише те, що справді потрібно!

Вдумайтеся в ці цифри: сучасна людина виготовляє в середньому 500 кг сміття на рік. І основна причина цих цифр, що шокують, – надмірне споживання.

У той же час правила розумного споживання говорять нам про те, що з покупками не варто поспішати і перед тим, як щось купити, варто кілька разів подумати, чи потрібна вам ця річ. Так ви і навколишньому середовищу допоможете, і, що важливо, гроші збережете.

1. Пишіть списки

Списки – це наше все! Список робочих завдань допомагає все встигати, список побутових справ дає нам контроль над ситуацією в умовах, коли все довкола неконтрольоване, а список покупок допомагає зберегти гроші.

Пішла на пошуки пальта, але не знайшла нічого придатного та повернулася з новою сумочкою – знайома ситуація? Причому добре, якщо вам потрібні були і сумочка, і пальто. А якщо ні те, ні інше?

Звести подібні історії нанівець здатні списки необхідних покупок. Пишіть їх перед походом до магазину та відвідуйте лише відповідні відділи. Якщо у вашому списку, наприклад, 50 позицій, розподіліть їх у порядку значущості і домовтеся з собою, що ні за що не купуватимете речі, скажімо, нижче 10-го рядка, поки не куплені перші п'ять.

2. Уникайте зайвої упаковки

Пакет потрібний?

На це поширене питання у магазині більшість відповідають «ні», якщо пакет платний, і «так», якщо він безкоштовний. В результаті в кожному пристойному будинку зберігається пакет із пакетами, але руки до нього доходять рідко.

Перегляньте свої принципи і беріть великі і маленькі пакети тільки якщо вони дійсно необхідні.

А якщо не можете зробити вибір між двома аналогічними речами (у тому числі і продуктами), віддавайте перевагу товарам із найменшою кількістю упаковки.

3. Запитайте: це вам дійсно потрібно?

Наші квартири зберігають кілограми мотлоху і найпоширеніший – це купи непотрібного одягу та взуття. Щось дуже модне, сукня «з журналу», светр, який порадив блогер, туфлі на шпильках, у яких можна лише сидіти. Але при цьому як тільки стартують розпродажі, ми в першу чергу прямуємо в ті ж магазини одягу купити щось «веселеньке».

На другому місці основних складових домашнього мотлоху знаходяться всілякі кухонні пристрої та побутова техніка, які повинні полегшити перебування на кухні – від яйцерізки до кухонного комбайна. Більшість із них настільки марна, що майже щороку складаються нові антирейтинги побутової техніки. А ми продовжуємо витати в ілюзіях, що ось це новенький ніж для нарізки огірків точно зробить із нас супергосподарку. Чи не зробить.

На третє місце у списку непотрібних речей можна знайти чимало кандидатів, але мабуть виграють органайзери. Адже ми купуємо їх для того, щоб нічого не викидати, а впорядкувати все своє непотріб і заштовхати його по осередках. А коли не рятує навіть органайзер, ми купуємо ще один, щоби вже напевно!

Щоб не купувати зайвого, подумайте, як довго вам зможе прослужити нова річ і чи зможете її замінити тим, що у вас вже є. Ви здивуєтеся, наскільки часто будете самі собі відповідати: «ні, вона прослужить недовго» і «так, у мене є чим її замінити».

4. Не женіться за модою

Як уже говорилося вище, однією з найпоширеніших складових мотлоху в наших будинках є одяг та взуття. Магазини пропонують нам яскраві речі, що кричать на сезон, а ми й раді: дешево ж! Але річ у тому, що річ, яка «кричить» усім своїм виглядом, дуже швидко набридне, а з моди вийде ще швидше.

Звичайно, в наш непростий час без маленьких радостей не обійтися, але в тому й річ, що на зміну радості від покупки дешевої неякісної речі дуже швидко прийде розчарування. У результаті витрачено час та гроші, а настрій зіпсовано.

Так що постарайтеся не піддаватися сезонній моді та купуйте якісні довговічні речі, які прослужать не один сезон.

5. Не беріть безкоштовні подарунки

Дуже часто магазини пропонують нам «подарунки», вартість яких вже закладена у вартості того, що ми купуємо. «Три за ціною двох», «набір чогось марного безкоштовно», «купи та отримай подарунок». Як правило, пропонована річ нам і дарма не потрібна, але отримувати подарунки так приємно!

У продуктових магазинах як подарунки і зовсім роздають стікери, наклейки, крихітні фігурки, кульки. Все це не несе жодної цінності, тому просто відмовтеся, і це буде ще одним кроком до формування звички не тягти до своєї хати непотрібні речі.

6. Відмовтеся від одноразового посуду

Колись донька подарувала мені гарну багаторазову склянку, і я по можливості беру її з собою, коли виходжу з дому. Якщо я п'ю каву в кафе, то користуюся посудом закладу, якщо на виніс – прошу налити каву у мою склянку. Таким чином, тільки завдяки мені сотні одноразових склянок на рік не потрапляють на звалище.

Запитайте, в чому тут економія?

По-перше, каву у свій посуд часто продають зі знижкою. Але справа навіть не так у цьому, як у тому, що така позиція сприяє виробленню звички усвідомленого споживання, коли купувати непотрібне стає фізично неприємно.

7. Хоча б мінімально сортуйте відходи

Хтось скаже, що зараз під обстрілами та за умов постійних відключень електрики нам не до сортування – тут би вижити. Але ж можна сказати й інакше: наша країна руйнується війною, навіщо ж ще й власноруч знищувати екологію?

Можна почати з малого – наприклад, не викидати батарейки та акумулятори у загальне сміття, а, проходячи чи проїжджаючи повз, викинути їх у спеціальний контейнер. Такі стоять і у супермаркетах, і на заправках.

Сьогодні багато українців, перебуваючи в Європі, зіткнулися з необхідністю ретельно сортувати відходи. У багатьох країнах ЄС до сортування сміття ставляться дуже серйозно, нагадуючи, що за статистикою 80% відходів можна використовувати для виробництва нових речей, тож нам доводиться звикати. Можливо, після війни цю корисну звичку багато хто привезе до України.​