Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Поверх не вище за третій і газова плита: оренда квартир при віялових відключеннях

Поверх не вище за третій і газова плита: оренда квартир при віялових відключеннях
Фото: Палінчак Михайло/УНІАН

Що відбувається на ринку оренди, як змінилася ситуація у жовтні і чого сьогодні хочуть орендарі? У відповідях на ці питання розбиралася «КП в Україні».

Ціни низькі, а ризики зашкалюють

Купівля нерухомості завжди була популярною інвестицією в Україні. По-перше, інших варіантів вкладення грошей у нас особливо не було. По-друге, така покупка дозволяла згодом заробляти на здачі в оренду.

Війна все перевернула з ніг на голову. Нині у відносному виграші виявилися ті, хто так і не встиг придбати власне житло, тоді як деякі новоспечені власники почуваються практично ошуканими.

Втім, думка, чи варто купувати сьогодні квадратні метри, серед експертів далеко не однозначна. Ціни зараз досить низькі, а ризики зашкалюють, тож вибір залишається за потенційним покупцем. Можна не ризикувати і залишитися при своїх, а можна ризикнути і втратити гроші або дуже непогано заробити в перспективі.

Одним із найпривабливіших міст для інвестицій у нерухомість завжди був Київ, проте з 10 жовтня життя у столиці сильно ускладнилося. Четвертий тиждень місто живе під ворожими ударами, а багатогодинні віялові відключення вимотують останні нерви. Не дивно, що охочих придбати житло, яких і так було небагато, стало ще менше.

Оренда у Києві

Як вплинули російські обстріл громадянської інфраструктури на ринок оренди столичних квартир, з'ясували в OLX "Нерухомість".

За даними порталу, якщо на початку жовтня асортимент пропозицій налічував 19 тисяч оголошень, то станом на 17 жовтня, коли Київ зазнав чергової атаки, кількість оголошень знизилася на 14%. Найбільш суттєво пропозиція зменшилася у Деснянському (23%), Дарницькому (21%) та Дніпровському (19%) районах.

При цьому різкої зміни вартості оренди не сталося. Наприклад, однокімнатні квартири у Голосіївському та Шевченківському районах у першій половині жовтня можна було зняти за 12-15 тис. грн, у Солом'янському та Дарницькому – на рівні 10 тис. грн, у Деснянському – 6 тис. грн, у Дніпровському - 9 тис. грн.

Якщо порівнювати ціни із січнем 2022 року, то зараз вартість оренди у більшості районів так і не досягла довоєнного рівня. Найпопулярніші квартири – «однушки» – найбільше впали в ціні у Святошинському та Деснянському районах – майже на 14%. Якщо ж порівнювати з жовтнем минулого року, то різниця ще разючіша – на рівні 20%.

Загалом, порівняно з минулим роком, вибір житла в Україні збільшився. Порівняно з січнем асортимент квартир у Києві зріс майже у півтора рази, а за рік – взагалі вдвічі. Це цілком зрозуміло, якщо згадати, скільки жителів Києва покинули місто. І багато хто з них здає свої квартири, щоб вони не пустували і було, як мінімум, чим заплатити за комуналку.

Загальну картину зміни вартості можна знайти і на інших спеціалізованих порталах. Так, за даними агентства ЛУН, якщо на 1 жовтня медіанна ціна у столиці становила 10 тис. грн за оренду однокімнатної квартири, 15,4 тис. грн за оренду двокімнатної та 25 тис. грн за оренду трикімнатної, то на 1 листопада – 9, 5 тис. грн, 14,7 тис. грн та 23,2 тис. грн відповідно. Тобто, як бачимо, ціни одностайно просіли.

І знову нові вимоги

Як ми вже писали раніше, потенційні орендарі квартир висувають до житла нові вимоги, але й про старі не забувають.

До старих вимог, які не зазнали змін, належить передусім мінімальна ціна. Без змін залишається і високий попит на однокімнатні квартири - близько половини всіх пропозицій. Дев'ятий місяць війни не робить українців багатшими, тому люди шукають найбюджетніші варіанти.

Також до старих вимог відноситься пошук житла у великих містах – і до війни, і зараз у великих містах простіше знайти роботу, яка сьогодні потрібна як ніколи.

Крім того, з колишніх побажань залишилися хороша транспортна розв'язка, близькість метро (під час війни це вже не стільки питання зручності, скільки безпеки), місця для паркування біля будинку.

З весни серед побажань потенційних орендодавців з'явилися нові, військові вимоги. Це, перш за все, наявність у будинку бомбосховища або бодай сухого підвалу, відсутність по сусідству критично важливих об'єктів, вікна у двір.

І якщо раніше квартири в довгострокову оренду часто здавалися без предметів побуту, то зараз орендарям важливі подушки та ковдри, побутова техніка та посуд, бажано постільна білизна та рушники.

І, нарешті, про найсвіжіші жовтневі побажання у розмові з «КП в Україні» розповіла столичний ріелтор Марина Кольцова.

- Після обстрілів 10 жовтня і віялових відключень, що почалися після цього, все частіше стали з'являтися запити на невеликі будинки з пічним опаленням, - розповідає ріелтор. – Але наявність запитів не означає, що люди готові винаймати таке житло. Багато хто просто цікавиться, чи є пропозиції, так би мовити, на крайній випадок. Просто взяти і переїхати з міста до будинку з пічним опаленням, яке бачили лише в кіно, готові далеко не всі, навіть попри загрозу холоду.

З реальних вимог – низькі поверхи. І якщо у попередні місяці основною причиною такого побажання була близькість до укриття чи підвалу на випадок обстрілів, то тепер до причин додався ще й потенційно непрацюючий ліфт. Як правило, люди тепер хочуть поверх не вище третього, молоді та спортивні погоджуються на квартири до восьмого поверху, але не вище.

І звичайно, практично всі потенційні орендарі шукають квартири в будинках з газовими плитами, резюмувала ріелтор. Якщо раніше багато хто віддавав перевагу будинкам з електроплитами як безпечнішим, то зараз газ у будинку став безперечною перевагою. Уявляючи дуже складну зиму в холоді і темряві, люди хочуть себе забезпечити хоча б теплою грілкою і чашкою гарячого чаю.

А В ЦЕЙ ЧАС

Забудовники піднімають ціни

Статистика порталу нерухомості ЛУН показує, що ціни на нові квартири в Україні у жовтні зростали майже у всіх областях. Найбільше – у Закарпатській, Львівській та Чернівецькій, але при цьому трохи знижувалися у Києві та області. Аналітики порталу зазначають, що обстріли України негативно впливають на кількість угод, проте ціни, порівняно з лютим, у жовтні вищі майже у всіх областях.

Найбільше зростання цін, як і раніше, зберігається в західних областях України. Так, в Ужгороді середня ціна квадратного метра у жовтні становила 990 доларів, що на 22% вище за лютневий показник. До 1150 доларів за "квадрат" зросла ціна у Львові (+20%), до 860 доларів – у Чернівцях (+18%).

Медіанна ціна у Кропивницькому зросла на 22%, ($620), у Дніпрі на 12% ($1130), у Рівному на 12% ($740), у Вінниці на 11% ($910), у Івано-Франківську на 9% ($580), в Одесі на 4% ($970).

У Києві за той же період вартість квадратного метра знизилася на 2% - до 1190 доларів, у Київській області - на 8%, до 690 доларів. Зниження цін відбулося і в інших містах – Черкасах, Полтаві, Луцьку, Житомирі, Хмельницькому.