Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Бюрократія та робота «по-старому»: з якими проблемами стикається український бізнес у Європі

Бюрократія та робота «по-старому»: з якими проблемами стикається український бізнес у Європі
Фото: Джейсон Го з веб-сайту Pixabay

Українці перевозять бізнес від початку війни. Влітку статистика свідчила, що 11% вітчизняних підприємств, що переїжджали, новим місцем обрали країни ЄС, а 17% відповіли, що перемістилися і в межах України, і за кордон.

– Напрямок для переїзду обирали на підставі мети переїзду, – зазначив у коментарі «КП в Україні» Максим Орищак, аналітик компанії «Центр біржових технологій ». – Наприклад, якщо це була бізнес-міграція з метою незабаром отримати громадянство ЄС, обирали Мальту, Португалію, Іспанію. Ці країни пропонують програми отримання ВНЖ за інвестиції в економіку.

Серед компаній, що переїхали, найчастіше зустрічаються IT-компанії, продовжує експерт. Хоча важливо відзначити, що більше половини IT-компаній з України не змінювали локації, а просто перевели співробітників на віддалену роботу. Переїзд саме IT-фахівців пояснимо їх відносно нейтральним ставленням до того, що відбувається, кращою адаптацією до умов життя в нових країнах, наявністю значних грошових накопичень. На думку Орищака, у багатьох айтішників зовсім інший спосіб життя, ніж у середньостатистичного українця. Наявність інтернету, комп'ютера, доставки їжі додому, прогулянкової зони навколо будинку чи спортзалу – ось базові потреби IT-фахівців. Суспільне життя їх стосується значно меншою мірою.

– Якщо говорити про труднощі, з якими стикалися компанії, то переважно це питання законодавства й розмір податків по конкретних видах діяльності, – каже Орищак. – Також – умови для статутного капіталу компаній, обов'язковість аудиту, бюрократичні процедури, порядок подання звітності, кваліфікаційні та ділові вимоги до персоналу. Переїхати змогли собі дозволити ті компанії, хто має сильну внутрішню структуру та фахівців, які готові до адаптації в нових умовах. Серед побутових проблем компаній були легалізація співробітників, тобто ті самі бюрократичні процедури, розміщення, відкриття банківських рахунків, підтримка з вивезенням родин. Багатьма питаннями продовжують займатися самі співробітники.

Експерт нагадує, що у багатьох країнах ЄС, скажімо, не розвинуто систему оренди житла, як в Україні через інтернет-сайти. А відомства цілком можуть працювати «по-старому», а не як в Україні за підтримки сучасних технологій.

- Якщо коротко, то зі знанням нашої системи «Дія» і т.д. можна успішно розвиватися у країнах ЄС, – резюмував експерт. – Вважаю, що Європі дуже пощастило отримати як нових мешканців українських фахівців IT-сектору та інших.