Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
28 березня
Завантажити ще

Вже по 43: п'ять актуальних питань про курс долара

Вже по 43: п'ять актуальних питань про курс долара
Фото: Ковальчук Віктор/УНІАН

Курс долара не втомлюється підносити сюрпризи. У нас і своїх проблем, які тиснуть на гривню, вище голови, а тут ще сусіди підлили олії у вогонь, оголосивши часткову мобілізацію.

Чи є зв'язок між валютним курсом в Україні та мобілізацією в РФ, чи варто очікувати «долар по 50» і яким має бути курс відповідно до індексу БігМаку? «КП в Україні» разом із експертами відповіла на найактуальніші «валютні питання».

1. Що з курсом?

У середу, 21 вересня, курс долара різко підскочив і в четвер продовжив рух. При цьому різниця між купівлею та продажем збільшується.

22 вересня курс долара на готівковому ринку добавив 40 копійок, а у продажу - 65 копійок. Європейська валюта у купівлі подорожчала на 20 коп., а у продажу – на 60 копійок.

У середньому курс долара становить 41,90/43,00 грн, євро купують по 40,80 грн, а продають по 42,20 грн.

На «чорному ринку» покупці та продавці приходять до консенсусу на позначках 42,8 грн за долар та 41,9 грн за євро.

2. Чи пов'язані курс долара в Україні та мобілізація в Росії?

Одними з перших стрибок курсу долара до нового максимуму і заяву Путіна щодо мобілізації пов'язали в єдине ціле у Reuters. На думку аналітиків, заява російського президента вплинула на ринки напередодні чергового агресивного підвищення процентної ставки Федеральною резервною системою США. При цьому європейські валюти постраждали від продажу на валютних ринках, оскільки новини з Росії посилили стурбованість економічними перспективами у Європі, яка і без того постраждала від скорочення поставок газу.

Експерти пояснюють: сьогодні будь-яка геополітична невизначеність посилює долар, тобто його курс зростає до валют інших країн. Справа в тому, що за будь-яких ризиків інвестори направляють свої кошти в «безпечні укриття», і сьогодні це точно не Європа, яка перебуває надто близько до війни.

- Сплеск активності та просадка гривні - це частина психологічної реакції ринку на заяви Кремля, - упевнений керівник відділу аналітики ГК Forex club Андрій Шевчишин. - Покупці та продавці валюти закладають у курс ризики ескалації війни та її затягування, що, безумовно, позначиться на економіці країни. Цей емоційний рух супроводжується активнішим зростанням ціни продажу валюти і слабким рухом ціни купівлі. Що говорить про те, що банки та обмінники також не були впевнені в балансі ринку і вважали за краще розширити спред на тлі попиту, що різко збільшився.

Аналітик компанії Esperio Олександр Болтян вважає, що курс долара в Україні зростає у зв'язку з тим, що Росія оголосила мобілізацію, а також через холод, що наближається. Супутнім чинником може бути рішення ФРС США підвищити облікову ставку, що було очевидною подією протягом усього вересня.

– Як це часто буває, зійшлися кілька значних подій, і валютний ринок відреагував на це зростанням спекулятивної діяльності, – пояснює Болтян. - Коли новинний фон неспокійний, валютні міняли починають актизуватися. Але «зростання попиту на валюту», про яке говорять банки, зумовлене не тим, що населення дійсно стало активніше купувати долари та євро, а тим, що банки самі підтримують розпал пристрастей. Нема кому зараз активніше купувати валюту, крім бізнесу або самих банків. А збільшення різниці між купівлею та продажем є прямим доказом того, що курс завищений спекулятивно.

При цьому аналітик Данило Монін вважає, що стрибок долара викликаний банальною причиною: вже місяць в Україну не надходить фінансова допомога із Заходу. У зв'язку з цим НБУ витрачає золотовалютні резерви, але не хоче їх витрачати надто швидко, тож курс поступово зростає.

3. Що буде з доларом у найближчий місяць?

Данило Монін зізнається, що в цьому питанні він більш оптимістичний, ніж песимістичний.

– Думаю, держава здатна утримувати курс на рівні 40-42 грн за долар, – зазначив експерт у розмові з «КП в Україні». – Але не виключаю, що НБУ розгляне заходи щодо девальвації офіційного курсу із нинішніх 36,57 грн за долар до 39-40 грн.

Олександр Болтян вважає, що в Україні тенденція валютного ринку не буде негативною лише в тому випадку, якщо банки стримуватимуть курсову стабільність. Ціни на енергоресурси у світі не зростають, попит на валюту всередині країни не зростає, відповідно, просто «девальваційні очікування» через падіння економіки – недостатній аргумент для падіння національної валюти.

Водночас Андрій Шевчишин справедливо зазначає, що прогноз наступного місяця залежатиме від багатьох факторів, і невизначеність залишається дуже високою. Проте, каже експерт, можна констатувати, що девальваційні настрої збережуться. А ось рівні і швидкість ослаблення гривні залежатимуть від новин, що надходять, зовнішньої допомоги та ситуації на фронті.

4. Чи реальний долар по 50?

Як відомо, бюджетом наступного року передбачено офіційний курс 42 грн за долар, а на кінець року – 50 грн за долар. Теоретично такий сценарій можливий, але на практиці, швидше за все, такого падіння гривні не буде.

– Думаю, що у Мінфіні просто підстрахувалися, – каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – Швидше за все, вони й самі впевнені, що вище за 42 курс у 2023 році не підніметься. Але оскільки сьогодні будь-які прогнози дуже приблизні, може так статися, що в якийсь момент курс буде, наприклад, 45. І щоб Мінфін не лаяли, що замість їхніх обіцяних 42 ми маємо курс 45, робиться такий прогноз: якщо буде все погано, то чекайте на 50. Але, по-перше, все погано не буває. По-друге, у такому разі навіть при курсі 45 в інформпросторі просуватиметься думка, що ситуація під контролем: мовляв, чекали взагалі 50, а тут лише 45!

Крім того, економісти не втомлюються нагадувати, що долар по 50 до кінця року, закладений у бюджеті, - це суто технічний параметр, необхідний для розрахунку показників. Жодного відношення до реального готівкового курсу він не має.

До речі, згідно з результатами дослідження, проведеного "Райфайзен Банком" та компанією Gradus Research, при плануванні бюджету на 2023 рік керівники українських компаній закладали вартість валюти в середньому на рівні 43 грн за долар.

5. А що з індексом БігМаку?

З поновленням роботи "Макдональдса" у нас знову з'явилася можливість порахувати індекс БігМаку. Відповідні розрахунки здійснив заступник голови податкового комітету Верховної Ради Ярослав Железняк.

«Чекали на відкриття McDonald's? – написав Железняк у своєму телеграмі. - Я чекав, бо тепер можна порахувати індекс БігМаку для гривні, який The Economist не включив до свого липневого апдейту. Цей індекс видання розраховує з 1986 року, щоб таким чином проаналізувати, наскільки «коректними» є курси національних валют по відношенню до долара. За теорією паритету купівельної спроможності, при адекватному курсі валют один і той же продукт коштуватиме однаково у різних країнах».

Отже, зараз БігМак в Україні коштує 101 грн. На момент розрахунку липневого індексу БігМак у США коштував $5,15. Виходимо на співвідношення 1:19,6. Виходить, що згідно з цінами БігМаку офіційний курс має становити 19,6 грн за долар.

Тобто гривня недооцінена майже вдвічі, але, на жаль, НБУ ці аргументи не розглядає.​