Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Ринок праці напередодні осені: хто потрібний роботодавцям і скільки вони готові платити

Ринок праці напередодні осені: хто потрібний роботодавцям і скільки вони готові платити
Фото: facebook.com/zaniatist

Пошук постійної чи хоча б тимчасової роботи є дуже актуальним для багатьох із нас. Як показало дослідження компанії Gradus, гроші та доступ до роботи сьогодні - основні базові потреби українців. А безробіття хвилює половину наших співгромадян і входить до топ-5 проблем.

«Точковий» пошук

Троє з чотирьох українців зізнаються, що економічна ситуація у їхній родині з початку війни серйозно погіршилася, а дані опитувань показують, що за пів року роботу втратили понад 40% тих, хто працював до війни. І все ж таки ринок праці хоч і повільно, але оживає. Наприклад, на кадровому порталі grc.ua зараз вакансій у 5 разів більше, ніж у березні. Щоправда, їх кількість, як і раніше, не досягає довоєнних висот.

Аналітики констатують, що за останні кілька тижнів активність кандидатів зросла, а разом із нею зростає і конкуренція серед претендентів. Роботодавці, бачачи таку ситуацію, стають більш вимогливими. Тобто, процес працевлаштування ускладнюється, а термін пошуку роботи збільшується.

Зрозуміло, що у різних регіонах України відновлення ринку праці відбувається своїми темпами. У областях, що найбільше страждають від військової агресії РФ, знайти роботу практично нереально, оскільки місцеві компанії просто припинили роботу.

При цьому підприємства, яким вдалося зберегти комерційну діяльність з початку війни, шукають персонал «точково» - замість тих, хто звільнився, виїхав чи був мобілізований. Свої зміни до ринку праці внесла й релокація підприємств до умовно безпечних регіонів країни.

«Центри працевлаштування»

Основними центрами працевлаштування сьогодні є міста-мільйонники Київ, Львів, Дніпро – за даними кадрового порталу, саме на ці три міста припадає найбільша кількість актуальних вакансій в Україні.

Щодо столиці жодних питань не виникає – Київ завжди відрізнявся великою кількістю компаній і, як наслідок, високою активністю ринку. У серпні третина відкритих вакансій припадає саме на Київ. Середня зарплата – 28,7 тис. грн, але ми пам'ятаємо, що це – середня температура по лікарні. У той час як багато хто отримує мінімалку, айтішникам, наприклад, у середньому пропонують 186 тис. грн на місяць.

Що стосується найпопулярніших професій у столиці, то до топ-5 входять продажі, айти, бухоблік, логістика. А ось представники робітничих професій, попри стереотипи, затребувані не настільки добре і навіть не потрапили до десятки профсфер з найбільшою кількістю пропозицій роботи.

Львів (13% відкритих вакансій) «увірвався» до трійки лідерів нещодавно, витіснивши з неї Харків. Справа в тому, що з початку війни Львів є чи не найпривабливішим варіантом для релокації підприємств, тоді як Харкову доводиться дуже тяжко. Середня зарплата тут становить 22 тис. грн, причому зарплати місцевих айтішників відстають від заробітків столичних колег більш ніж у півтора рази (110 тис. грн).

Найбільше роботи у Львові для фахівців з продажу, робітників, будівельників. А ось представники айті-сектору не такі популярні, як у столиці, навіть при тому, що у Львові діє потужний айті-кластер.

Дніпро продовжує тримати позиції, незважаючи на те, що знаходиться недалеко від фронту. На це місто припадає 7% відкритих вакансій, середня заробітна плата – 23,1 тис. грн.

І ось сюрприз: найбільше заробляють не айтішники. Лідером із заробітку є категорія «продажу», де спеціалістам пропонують до 25 тис. грн на місяць. На другому місці знаходиться «маркетинг, реклама, PR» майже з такими ж зарплатами, а ось категорія «IT, інтернет, телекомунікації» розташувалася на третій сходинці (22,4 тис. грн).

Як бачимо, ситуація складається парадоксальна. З одного боку, грошей в українців дедалі менше, з іншого – «продажники» активно потрібні в усіх регіонах. Експерти кажуть, що у перспективі така тенденція збережеться.

- Як відомо, у нас є три стадії бідності: грошей немає, грошей зовсім немає, настав час продавати долари, - пояснив економіст Андрій Мартинюк. – Очевидно, до третьої стадії справа ще не дійшла. А якщо серйозно, то ми постійно щось купуємо – принаймні продукти та речі першої необхідності. А війна та внутрішня міграція лише активізують цей процес: багато хто залишився без найнеобхіднішого через те, що їх будинки зруйновані. Але навіть якщо й цілі – все з собою не відвезеш. Тому люди змушені купувати ті чи інші речі на новому місці. Тож фахівці з продажу, як і раніше, будуть затребувані у всіх регіонах.

Щодо решти перспективних професій, то, якщо дати спокій айтішникам, експерти відносять до них фахівців оборонпрому, будівельників, медиків, а також працівників у сфері благоустрою.

Зарплати стабілізувалися

Рівень зарплат у більшості професій стабілізувався, і, прогнозують кадровики, подальшого зниження не планується. Не виключено, що основною причиною цього є той факт, що багатьом знижувати зарплати далі вже нікуди - роботодавці безжальною рукою зрізали їх по максимуму ще на початку війни.

– Найбільше зниження зарплат відбулося у квітні та травні, тоді падіння медіанної зарплати склало від 9 до 58% залежно від професійної сфери, – констатувала керівник експертно-аналітичного центру кадрового порталу grc.ua Руслана Березовська. - З червня розпочалася стабілізація окладів, які пропонувалися у відкритих вакансіях. Наприкінці літа ми спостерігаємо незначні коливання середніх зарплат, проте можна говорити, що їхній рівень переважно зафіксувався. Можна говорити, що компанії, які планували оптимізацію витрат на персонал, вже здійснили зниження зарплат і бонусів. Далі з початком осіннього бізнес-сезону зарплатна статистика українських компаній може покращитись. Серед можливих варіантів прогнозу – підвищення зарплат ключовим співробітникам чи поступове повернення окладів усіх працівників до довоєнного рівня.

Дистанційна освіта: тренд, народжений потрясіннями

За останні кілька років віддалена робота стала одним із найважливіших трендів ринку праці, і в майбутньому цей тренд ще більше закріпиться. Що відбувалося з дистанційною роботою у 2019-2022 рр., проаналізував кадровий портал Work.ua.

Основним чинником, який виявився підготовчим етапом формування тренду, стала пандемія коронавірусу. Частка вакансій дистанційної роботи за рік зросла у півтора рази – з 4% до 6,4%. І далі динаміка лише посилювалася.

Другим чинником, що вплинув на дистанційну систему, стала повномасштабна війна в Україні. У перші тижні вторгнення ринок праці суттєво просів, але найбільшу стійкість показали бізнеси, які мали досвід дистанційної роботи. У другому кварталі 2022 року частка вакансій із дистанційною роботою зросла до 13,9%. Водночас зростала середня зарплата у вакансіях з дистанційною системою, і зараз вона становить близько 20 тис. грн на місяць.

За даними кадровиків, найбільш популярною та оплачуваною посадою на дистанційці є менеджер із продажу із середньою зарплатою 20 тис. грн.

Загалом топ-5 популярних посад із віддаленою роботою виглядає так:

  • менеджер з продажу (середня зарплата 20 тис. грн),
  • менеджер з роботи з клієнтами (18 тис. грн),
  • SMM-фахівець (18 тис. грн),
  • менеджер з персоналу (18 тис. грн),
  • оператор контакт-центру (14 тис. грн.).

Не можна не відзначити, як швидко і радикально змінюється ринок праці. Ще п'ять років тому було важко уявити, що українські роботодавці наважаться наймати кандидатів на дистанційку, а сьогодні це стає однією з головних умов виживання цілої низки бізнесів.

Експерти Work.ua відзначають: ми живемо у надзвичайні часи великих потрясінь та можливостей. Через війну мільйони українців залишили свої будинки, і для багатьох дистанційка стала чи не єдиною нагодою тримати бізнес та працювати, розвиваючи економіку країни.

До речі

Де найважче знайти роботу

Найменше пропозицій щодо роботи, крім тимчасово окупованих областей країни, у Запоріжжі та Миколаївській області. Також складно знайти роботу у Кіровоградській, Харківській, Чернівецькій, Рівненській областях. При цьому, як уже говорилося вище, до війни Харків і Харківська область не опускалися нижче за третій рядок у рейтингу регіонів з найбільшою кількістю вакансій.