Завантажити ще

Податки із соцвиплат за кордоном: чи доведеться їх платити

Податки із соцвиплат за кордоном: чи доведеться їх платити
Фото: Христо Русєв/Getty Images

Українці, які втратили все і за кілька місяців якось почали налагоджувати свій побут в інших країнах, вкрай турбують чиновників. Чи не надто ситно вони живуть? Адже разом із отриманим у Європі тимчасовим захистом наші співгромадяни отримують від місцевої влади будь-які виплати.

Чи мають українці декларувати ці кошти після повернення додому та сплачувати з них податки? Про це «КП в Україні» поспілкувалася з експертами.

«Заплатити за те, що не здохли?»

Тему про податки із соцвиплат сьогодні радісно розкручують соцмережі, а порушив її адвокат Станіслав Карпов.

За його словами, згідно з чинним податковим законодавством, українські біженці мають задекларувати отримані від іноземних урядів кошти. А якщо так, то декларацію щодо отриманих у 2022-му грошей треба подати до 1 травня 2023 року. Крім того, із цих грошей до 1 серпня 2023 року треба сплатити податок на доходи фізичних осіб (18%) та військовий збір (1,5%).

Біженці, з якими вдалося поговорити з приводу «свіжих новин», настільки обурені, що важко підбирають цензурні слова.

– Ми з дитиною живемо у Варшаві, з готелю нас виселили, довелося винаймати квартиру, – розповідає 35-річна Світлана. – Допомоги на оренду житла не вистачає, не кажучи про те, що нам треба щось їсти. Роботу пропонують лише фізично важку – цілий день на ногах, плюс часто або у гарячому цеху, або по коліно у воді. Після такої роботи приїду додому інвалідом. Тому ми не тільки не «нажилися» на посібниках, а ще й останні витрачаємо копійки, які вдалося накопичити за все життя. І мені ще платити податки? Доки над нами знущатимуться? Кинули напризволяще, виживайте як хочете, а тепер ще й гроші заплатити за те, що не здохли?

Тетяна, яка з березня живе з донькою-школяркою в Естонії, а з червня працює покоївкою в готелі, також не знаходить слів, щоби висловити своє обурення.

- Я не нагромадила ні копійки, вся соцдопомога йшла на оплату житла та їжу, іноді не вистачало, доводилося користуватися волонтерською допомогою. Зараз працюю (тобто соцдопомогу вже не отримую), і якщо якась сотня євро за підсумками місяця залишається, все йде на «донати», – каже Тетяна. – Я за цей час перерахувала на армію більше ніж 500 євро – це максимум, що я могла віддати. Досить уже нас рахувати за «овець», яких можна нескінченно стригти, причому неодмінно насильно. Знаю, що багато хто з тих, хто тут хоч щось заробляє, добровільно віддає останнє, збираючи нашим бійцям на все – від броників до протезів. І нам ще після того, як ми фактично добровільно звалили на себе частину функцій держави Україна, ще й платити податки? З яких грошей? У мене питання до Гетьманцева – чи не хоче свою дружину відправити в наші умови? Щоб попрацювала по 10-12 годин кілька місяців чисто «за житло та їжу», а потім податки заплатила.

«Це просто абсурд»

Економісти погоджуються: ідея оподатковувати соцдопомогу виглядає абсурдно. Адже об'єктивно, це не дохід, а компенсації за оплату житла та їжу, причому часто не в повному обсязі. Тобто платиш за крихітну "однушку" 400 євро, а соцслужба компенсує 250-270. До того ж, аналогічні виплати українцям від України не оподатковуються.

- Чудики, які бігають кабінетами Кабміну, постійно вигадують якісь дурниці, - каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – Спочатку вони притягнули за вуха окремі пункти податкового законодавства, перекрутили його та видали новину про те, що українські біженці зобов’язані сплачувати податки і в Україні, і в ЄС. Тепер – новий інформаційний привід. Насправді європейське законодавство чітко вказує на те, що якщо людина працює в ЄС, вона сплачує податки в ЄС, якщо вона не працює, а отримує соціальні виплати, то нічого не платить. Тому мені здається, що весь цей шум на рівному місці - це надумана проблема. За результатами 2022 року можна подати податкову декларацію до ЄС чи України – одне з двох. Якщо заплатили податки в Європі, то в Україні нічого платити не треба.

А аналітик Данило Монін каже, що в цій ситуації держава нагадує рекетира, готового обібрати і покласти все до себе в кишеню з будь-якого приводу, навіть якщо йдеться про фізичне виживання українців.

Якщо за законом…

Данило Монін пропонує ознайомитись із статтею 170.11 Податкового кодексу України «Оподаткування іноземних доходів». Ця стаття свідчить: якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального  оподатковуваного річного доходу платника податків, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167.

Заради справедливості треба сказати, що з цього пункту є ціла низка винятків. Але оскільки ПК писався і приймався до того, як з України ринув потік біженців, конкретного пункту про європейську соцдопомогу, звісно, ​​немає. А викрутити наші закони за бажання можна у будь-який бік. До того ж, уточнює Данило Монін, загалом немає впевненості, що соціальна допомога підпадає під поняття «іноземний дохід».

Водночас юрист Яків Гольдарб вважає, що більше ясності у це питання могла б внести стаття 165 того ж ПК «Доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (або річного) доходу оподаткування».

– На даний момент до статті 165 Податкового кодексу України не вносили змін щодо «неоподатковуваності» податком на доходи фізичних осіб сум допомоги, отриманих від іноземних держав та міжнародних організацій, – зазначив у розмові з «КП в Україні» юрист. - Згадуються лише пенсії від іноземних джерел. Хоча у пп.165.1.1 п.165.1 ст.165 йдеться про суми державної та соціальної матеріальної допомоги, але не йдеться, від якої держави. Благодійна допомога від Червоного Хреста та інша благодійна допомога, у тому числі переселенцям, не оподатковується ПДФО. Тому спочатку треба дивитися, з якого джерела отримані кошти та яке призначення платежу. Якщо не вийде «натягнути» на якийсь із пунктів і якщо до статті не будуть внесені зміни, то наступного року справді потрібно буде подати декларацію про доходи та сплатити ПДФО та військовий збір.

Просто не заважайте виживати

Отже, вся надія на те, що проблему хоча б до кінця року буде вирішено і до ПК буде внесено відповідні зміни. Водночас експерти у розмові з «КП в Україні» не раз говорили про те, що не має великого значення, що написано в законах, оскільки ніхто декларації із зазначенням сум матеріальної допомоги не подаватиме.

Справа в тому, що українські податківці не мають інструментів, за допомогою яких вони могли б дізнатися про отримання біженцями коштів за кордоном. Вже не кажучи про те, що в низці країн такі виплати здійснюються або готівкою, або чеками на покупку тих чи інших товарів.

Автоматичний обмін податковою інформацією з Європою почне працювати не раніше 2024 року, тобто в найкращому разі податківці зможуть отримати дані за 2023 рік. Але це не точно. І знову ж таки: цей механізм у будь-якому випадку не зможе висвітлити готівку.

Теоретично є ще один шлях – складати запити країнам, які прийняли біженців, щодо виплат, отриманих українськими біженцями. Але, хлопці, ви серйозно? Декілька мільйонів запитів як подяка за надану допомогу?

Все-таки, напевно, краще вже зайнятися справою, привівши вітчизняне податкове законодавство в божеський вигляд, а не займатися додатковим терором біженців. Просто повірте на слово: їм і без вашої турботи доводиться дуже непросто, не заважайте людям вижити.​