21 грудня
Завантажити ще

Тарифи зафіксовані, а комунальні платіжки зростають: хто винен і що робити

Тарифи зафіксовані, а комунальні платіжки зростають: хто винен і що робити
Фото: Поліщук Максим/УНІАН

Якщо за законом…

За даними Держстату, за рік комуналка в Україні подорожчала на 3,6%. Найшвидше зросла вартість утримання та ремонту житла – на 22,8%. Послуги каналізації подорожчали на 16%, водопостачання – на 13%.

Вважається, що все це подорожчання відбулося у першій половині періоду, адже влада не втомлюється нас переконувати, що з початку війни тарифи зафіксовані та не рухаються з місця. Більше того: якщо квартира не обладнана лічильниками, але при цьому пустує понад 30 днів, за утримання будинку та прибудинкової території все одно доведеться платити, зате теоретично можна не платити за воду і газ. Це не нововведення у зв'язку з військовим становищем, а норма закону «Про житлово-комунальні послуги, що давно існує», стаття 7.

Щоправда, для реалізації цього свого законного права доведеться домовлятися з постачальниками тих чи інших комунальних послуг, які, як ми знаємо, особливої ​​домовленості не мають.

До речі, якщо комунальні послуги надаються у неповному обсязі, споживач має право вимагати перерахунку. Це теж згідно з тією ж статтею 7, і теж в теорії.

Абонентське обслуговування та збої

Але у сфері комунальних платежів нас більше хвилює не теорія, а реальність, а вона, на жаль, виявляється далекою від того, що декларують чиновники.

Почнемо з того, що ті, хто має лічильники, повинні щомісяця подавати їх свідчення. Це суто українське ноу-хау, такої дичини немає в жодній цивілізованій країні світу. При цьому комунальників абсолютно не хвилює, що власники житла зараз можуть жити в іншому місті чи в іншій країні, а то й зовсім перебувати на передовій. Війна війною, а свідчення передати будьте ласкаві!

Якщо показання поточного місяця збігаються зі показаннями попереднього, нові суми милостиво нараховувати не будуть. Але це не точно. Тому що, наприклад, за опалення - будуть, навіть якщо квартира стояла порожня і всі батареї були прикручені. Та й із водою, де ситуація простіше нікуди, все зовсім не так просто.

По-перше, відколи ввели плату за абонентське обслуговування, користувалися водою чи ні, а 39,19 грн щомісяця заплатіть. Виходить, що ті, хто виїхали півроку тому, лише за це обслуговування заплатили 235 грн на рівному місці.

По-друге, з 1 травня в Україні повною мірою запрацював Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», згідно з яким мешканці багатоквартирних будинків почали оплачувати не лише спожиту воду, а й внутрішньобудинкові втрати води.

По-третє, «збої» у «Київводоканалі» - це звичайна справа, причому «збоїть» весь час у бік, що є більшим.

– Ми поїхали з Києва на початку березня, – розповідає колега. – Перші три місяці я ніяк не могла зареєструватися на сайті Центру комунального сервісу та передавала нульові свідчення телефоном, оплачуючи міжнародні переговори. На початку літа я нарешті змогла зареєструватися і почала передавати свідчення через сайт. І ось днями виявила сюрприз від «Київводоканалу»: вони до моїх зафіксованих свідчень додали майже 4 куби води та виставили рахунок. Що тепер робити – незрозуміло. Колишні свідчення я не можу передати – система не дає передати нижчі цифри. Передати нові свідчення – це означає погодитися з нарахуванням та своїми руками зафіксувати свавілля «Київводоканалу». Взагалі не передавати – то вони наступного місяця ще 4 куби накинуть!

У таких випадках експерти радять починати офіційне листування з фіксацією даних на лічильниках за датами та надсиланням цих даних поштою з повідомленнями або електронною поштою з фіксацією. Це знадобиться на потім, коли потрібно доводити, що ви не споживали ці обсяги. Але ці рекомендації не дають відповіді на головне питання: як у такій ситуації передати свідчення? Час не чекає!

Колега написала до чат-боту ЦКС, потім вдруге, втретє з вимогами розібратися, що сталося. Зрештою отримала відповідь:

«Покази лічильників відкориговані у програмному забезпеченні «Київводоканалу». Знято зайві нарахування. За липень ваші свідчення програма чомусь не зафіксувала, можливо, якийсь збій. Наразі все відкориговано. Усі зміни ви побачите після оновлення сайту (раз на місяць) після 10 вересня».

У збій, звісно, ​​віриться слабо, особливо з огляду на те, що за останні три роки це вже четвертий «збій» «Київводоканалу», причому весь час на його користь. Позитивний момент полягає в тому, що на звернення громадян все ж таки реагують, нехай не на все і не відразу. Але тут як пощастить.

Гарячої води немає, а платіжка є

У сфері гарячого водопостачання також є неприємні сюрпризи. Так, якщо раніше людям з нульовим споживанням гарячої води (наприклад, якщо встановлені бойлери) у разі неподачі показань все одно нараховували нуль за аналогією з попереднім місяцем, то цього не буде.

– У Києві почали нараховувати всім поспіль показники за гарячу воду, – пише на своїй сторінці у соцмережі голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. - Ви споживаєте не споживаєте – все одно. У платіжку запишуть відповідні куби за нормою від мешканців. А потім, як обіцяють, звірять по всіх квартирах. Інспектора одразу 2 млн квартир перевірять та проведуть перерахунок. Але це ще не все – є платіж за водовідведення. Адже якщо вам щомісяця нараховують за гарячу воду, яку ви не споживаєте, то і за водовідведення, якого не було, ви теж отримаєте платіжки. І ось тут найцікавіше, адже за фактом ніде не прописано, як потім провести звірку за додатковими показниками водовідведення, оскільки обліку там немає. Тому кияни заплатять по 100 грн у середньому із квартири за послуги, які взагалі не отримували. Непоганий бізнес щомісяця у 200 млн гривень із повітря.

Окрема розмова – це ситуація з рушникосушителями, які за відсутності гарячої води місяцями залишаються холодними, але рахунки за них приходять справно.

Олег Попенко пояснює: для вирішення цього питання буде потрібна щільна співпраця з ЦКС. Для початку потрібно отримати від них підтвердження, що протягом такого часу у вас не було гарячої води, тобто ви цю послугу не споживали. А потім писати їм листа з посиланням на їхнє ж підтвердження з проханням зробити перерахунок.

У них ще багато різних ідей.

Минулого тижня київські комунальники нарешті вигадали причину, через яку вони не прийматимуть свідчення лічильників холодної та гарячої води. Тому що, як уже говорилося вище, пролазливі споживачі таки наловчилися передавати нульові свідчення навіть з-за кордону, а комунальникам це невигідно.

У столичному «Центрі комунального сервісу» думали-думали та вигадали: треба проводити звіряння номерів індивідуальних лічильників, щоб забезпечити коректні нарахування за послуги централізованого водопостачання та водовідведення холодної та гарячої води.

Як повідомляє ЦКС, частина киян не має номерів лічильників в облікових базах, що нібито не дозволяє завантажувати актуальні показання при їх передачі або коригувати у разі звірки. Для актуалізації даних лічильників споживач повинен надіслати фото чи скан-копії актів монтажу чи опломбування лічильників; паспортів лічильників чи сертифікатів про проходження повірки; фото лічильників на момент звернення для звіряння показань та за необхідності коригування.

Експерти помітили кілька дивних моментів.

По-перше, в ЦКС ніяк не пояснили, як номер лічильника впливає на коректне нарахування послуги.

По-друге, у ЦКС не розповіли, яким чином у них виявилися персональні дані споживачів, адже кияни не підписували із Центром жодних договорів.

По-третє, як ми вже писали раніше, в умовах дії військового стану, а також протягом трьох місяців після його завершення перевірки засобів вимірювальної техніки в Україні не здійснюються.

По-четверте, «вдалий» час для звірки, коли мало не третина населення залишила свої будинки, придумати було важко.

І, нарешті, найголовніше: у законодавстві взагалі немає такого поняття, як «звіряння номерів індивідуальних лічильників».

Олег Попенко у розмові з «КП в Україні» наголосив, що ініціатива ЦКС абсолютно незаконна, оскільки послуги «перевірка номерів лічильників» просто не існує. Експерт радить споживачам писати звернення до ЦКС, в якому вказати, що вони відмовляються звіряти номери саме через незаконність вимоги.​