Завантажити ще

Коли зупиняться стрибки курсу: 5 актуальних питань про долар

Коли зупиняться стрибки курсу: 5 актуальних питань про долар
Фото: Ян Вашек з сайту Pixabay

Курс долара продовжує трясти. У вихідні він пішов за 40 грн, потім одумався і повернув назад. На 25 липня 2022 року середній курс долара в українських обмінниках становив 37,97/39,24 грн, курс євро – 38,37/39,82 грн. На чорному ринку покупці та продавці приходять до консенсусу на позначках 39,17 грн за долар та 39,65 грн за євро.

Валютні гойдалки закінчилися чи курс нас ще здивує? Чи існує стеля для долара і як це позначиться на цінах? Ці та інші питання «КП в Україні» обговорила із експертами.

1.Чому курс так коливається?

Курс скаче як заведений, і це діє на наші й без того пошарпані нерви. Чому це відбувається? Чому курс не може один раз піднятися та зупинитися?

- Коли скасовують обмеження, починаються ігри спекулянтів, тож стрибки цілком зрозумілі, - каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – Плюс війна. Думаю, якби не війна, таких гойдалок не було б.

Крім того, продовжує Охріменко, курс гривні залежить від багатьох факторів: експорту-імпорту, грошей заробітчан, емісії гривні. Періодично діють то одні фактори, то інші – і виникають коливання курсу.

Аналітик компанії Esperio Олександр Болтян вважає, що валютний ринок України панікує, і причиною цього є переддефолтний стан української економіки.

– 20 липня уряд України офіційно подав запит на відстрочку погашення зовнішнього боргу на 24 місяці, – пояснює експерт. - Ця формальність стала критичним етапом для економіки, після якого чекаємо на зростання попиту на іноземну валюту. Думаю, що саме побоювання дефолту, а не зміни офіційного курсу валюти є причиною сильних валютних коливань.

2. Чи є стеля для стрибків?

Олександр Болтян каже, що його оптимістичні очікування були сфокусовані навколо 40 грн за долар та євро на літній період, проте цей рівень може бути перевищений у разі настання дефолту.

- У цьому випадку долар стане дорогим для покупки, а ось для продажу він триматиметься на рівні 40 гривень – це буде час для заробітку спекулянтів, - вважає експерт.

Але відповісти на запитання, коли падіння гривні зупиниться, економісти не змогли. Прогнози сьогодні давати дуже важко, оскільки на курс впливає дуже багато чинників.

- По-перше, незрозуміло, наскільки регулярно і в яких обсягах приходитиме західна допомога, якої нам потрібно не менше 3 млрд доларів на місяць, - пояснює аналітик Данило Монін. – По-друге, залишаються питання, аграрний експорт буде через порти і в яких обсягах? По-третє, неясно, як поводитиметься НБУ на міжбанку – регулятор планує витрачати резерви чи ні. Але все ж таки я думаю, що вже цього тижня на нас чекає якась стабілізація в обмінниках на рівні 39 грн за долар.

3. Чи зможе курс відкотитись назад?

– Зрозуміло, що курс у 26 грн за долар уже не буде ніколи, та й на 30 я б уже не розраховував, – каже Олександр Охріменко. – А ось курс 35 грн за долар цілком реальний.

Водночас Болтян вважає, що відкат курсу буде можливий на чорному ринку, якщо в банках перестануть приймати валюту. Щоправда, каже експерт, швидше за все, цей відкат діятиме лише при купівлі долара та євро, а от продавати валюту будуть дорого.

– У період економічної нестабільності валютні спекулянти нагнітатимуть обстановку поганими прогнозами, щоб ще більше провокувати попит на валюту, – каже експерт.

4. Що подорожчає через зростання курсу?

Думки експертів щодо майбутнього подорожчання діаметрально протилежні. І кожен «пул економістів» має свої аргументи.

Так, прихильники версії подорожчання нагадують про ланцюжок, який в Україні є аксіомою: за курсом миттєво зростають ціни на паливо, а ціни на паливо підтягують за собою всі продуктові цінники. І це не кажучи про імпортні товари, які, за логікою, повинні одразу подорожчати на чверть – тобто на стільки ж, на скільки ослабла гривня. Це насамперед імпортні фрукти та овочі, рис, риба та морепродукти, алкоголь.

Сьогодні ситуація посилюється ще й тим, що імпорт у країну потрапляє виключно наземним транспортом, тобто ціна палива, що зростає, також закладається у вартість привезених товарів. Тобто, можна припустити, що імпортні продукти можуть подорожчати навіть більше, ніж на 25%.

Водночас противники версії миттєвого подорожчання вважають, що нічого цього не станеться, оскільки продавці давно закладають у свій товар курс - 40 грн. Причому оптимізму цієї частини експертів не завадило навіть те, що вже 21 липня оптові ціни на дизпаливо зросли на 10 грн, а бензин – на 11,50 грн.

За словами директора Консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, вже 22 липня були випадки відкату на 2-3 грн, і далі цей приклад наслідують інші.

– У роздрібній торгівлі ціни підняли лише деякі невеликі та регіональні мережі, національні – без змін, – зазначив Куюн. – Зростання курсу запустило механізм зменшення прибутку та його перерозподілу між сегментами нафтопродуктозабезпечення. Відсутність цінової стелі дозволила швидко наповнити ринок за рахунок гарної матеріальної мотивації – прибутку. Зараз починається зворотний процес, коли всім доведеться скорочувати маржу.

Втім, усі ці аргументи можна розглядати за дотримання основної умови – відсутності паніки. Інакше події розвиватимуться непередбачувано.

5. Чи варто зараз купувати валюту?

Побоюючись за свої кишені, багато хто кинувся купувати валюту, що називається, за будь-які гроші. Олександр Болтян застерігає: такі хаотичні покупки украй несвоєчасні.

- На тих, хто сьогодні купують долари та євро, чекає неприємний сюрприз: швидше за все, назад доведеться конвертувати гроші за дуже невигідним курсом, причому як на офіційному ринку, так і на чорному, - вважає Болтян. – Тож якщо у вас валютні накопичення вже є, їх варто зберегти. Але не варто купувати на останні гривні долари та євро, адже хліб у будь-якому випадку потрібно буде купувати за гривні, а не за долари.