Вперше з 1918 року в Росії оголошено дефолт із зовнішнього боргу. Як повідомляє Bloomberg, це стало кульмінацією жорстких західних санкцій, які перекрили шляхи платежів закордонним кредиторам.
У самій Росії дефолт не визнають і називають фарсом. Що відбувається і чим загрожує дефолт у короткостроковій та довгостроковій перспективі? У цих питаннях «КП в Україні» розбиралася разом із економістами.
26 червня закінчився пільговий період для виплати відсотків по євробондах на суму близько $100 млн. Російський мінфін запевняє, що перерахував рублі, але кредитори своїх грошей не отримали. А це означає, що, згідно з умовами випуску облігацій, у Росії настала «подія дефолту».
Експерти кажуть, що ця ситуація унікальна: боржник має гроші та бажання розплатитися, але через санкції не може цього зробити.
- Загалом зовнішній борг РФ становить $40 млрд, з яких приблизно половина належить іноземцям, - пояснив на своїй сторінці у соцмережі економіст Ерік Найман. - Якщо 25% або більше власників облігацій заявлять, що не отримали своїх грошей, всі інші іноземні облігації Росії також увійдуть до стану дефолту і їхні власники можуть звернутися до суду для примусового платежу.
Щоправда, продовжує експерт, великого сенсу в цьому немає, оскільки через санкції платежі будуть заморожені. І вести переговори із російським мінфіном теж заборонено санкціями.
Експерти зазначають, що цей технічний дефолт у Росії є першим з 1918 року. Багато хто пам'ятає, що Росія оголошувала дефолт і в новітній історії – у серпні 1998-го. Але це був дефолт із внутрішніх боргів. Тоді російський уряд зупинив платежі за внутрішнім боргом на 40 млрд доларів і девальвував рубль.
Але свої зовнішні фінансові зобов'язання Росія виконувала понад сто років.
Росія заперечує оголошення дефолту, стверджуючи, що кошти для оплати всіх рахунків у неї є і вона не може це зробити вимушено. Не секрет, що від експорту енергоносіїв до російської скарбниці продовжують надходити мільярди доларів.
– Справді, ситуація для ринків абсолютно нестандартна, оскільки стався дефолт «примусово», – зазначив у коментарі «КП в Україні» керівник відділу аналітики ГК Forex club Андрій Шевчишин. - За фактом, ми знаємо, Росія продовжує заробляти на нафті та газі і валюту має. Немає можливості здійснити платежі із зовнішніх заморожених коштів та внутрішніх підсанкційних банків або взагалі зробити через них платіж. Запропоновані схеми оплати рублями, юанями чи рупіями відкидаються інвесторами. У результаті цю ситуацію не можна назвати класичним дефолтом.
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що у Росії вже давно де-факто дефолт. Що стосується сьогоднішньої події, то в РФ віддадуть перевагу її «не помітити», якщо, звичайно, їй не присвоять дефолтний рейтинг рейтингові агенції. Але вони мовчать.
Річ у тім, що міжнародні рейтингові агенції пішли з Росії і теоретично нічого оголошувати про цю країну не повинні. Хоча, кажуть експерти, практично вони цілком можуть це зробити.
Міжнародні експерти кажуть, що сьогодні оголошення дефолту – це швидше символічна подія. Фактично у Росії «моральний дефолт» з 24 лютого, а сьогодні він просто став технічним.
- Російський уряд уже упустив можливість випускати боргові зобов'язання, деноміновані в доларах, - цитують ЗМІ економіста дослідницького інституту Nomura у Токіо Такахіді Кіучі. - Вже наразі Росія не може позичати у більшості країн.
З колегами погоджуються й українські економісти.
На думку Еріка Наймана, для Росії дефолт зараз нічого не означає, оскільки іноземні власники російського зовнішнього боргу у будь-якому разі будуть змушені чекати на зняття санкцій. Що стосується питання, чи спричинить ця ситуація арешти російського майна по всьому світові у рахунок погашення боргів, то тут поки що ясності немає – час покаже.
Андрій Шевчишин додає: оскільки ситуація нестандартна, то стандартних наслідків у вигляді різкої девальвації рубля, обвалу економіки через відплив капіталу не буде.
- Але країна і без того під санкціями, які її обмежують сильніше за дефолт, - продовжує Шевчишин. - У результаті вплив дефолту буде обмеженим принаймні на цьому етапі. Чи вимагатимуть інвестори блокування активів за кордоном? Можливо, але, по суті, частина активів і так заморожена. Наразі вони можуть потрапити під продаж для покриття боргу. У будь-якому випадку фактор дефолту - довготривалий і, звичайно, не на користь РФ.
– У короткостроковій перспективі для них нічого не зміниться, – зазначив у коментарі «КП в Україні» економіст Владислав Банков. – Це могло б стати сигналом для зовнішніх інвесторів, але їм все було добре відомо і до дефолту. А у довгостроковій перспективі світ отримає ще одну «Північну Корею» розміром 1/7 материкової поверхні планети.