У цифровому світі черговий бум: на зміну біткоїнам, ефірам та іншій криптовалюті прийшов попит на NFT. Літера "Т" в кінці абревіатури означає "токен" - "електронний замінник цінних паперів". Доступ до нього має лише власник.
А NFT – це вже інструмент для цифрових художників та заробітку на їхній творчості.
- NFT – це незамінний токен. Під ним може бути зашифрований будь-який цифровий витвір мистецтва, але найчастіше це картини. Його може створити будь-хто, будь-який малюнок можна оцифрувати і продати як NFT, - каже «КП в Україні» експерт ринку криптовалют Олександр Кузьменко.
По суті, технологія не складна. Припустимо, ви художник, малюєте унікальну картину, потім оцифровувати її. Для цього підійде фотоапарат чи гарна камера у смартфоні. У графічному редакторі редагуємо картинку, обрізаючи зайве, та завантажуємо на спеціальну платформу для продажу. Інтерес художника зрозумілий – хоче заробити грошей. Але що одержує на виході покупець?
- Можна сказати, електронний сертифікат, знак якості, стовідсоткову гарантію, що цей унікальний твір знаходиться тільки у нього. Все, як і у звичайному світі живопису, – пояснює Олександр Кузьменко.
Грубо кажучи: "Джоконда" - існує лише одна. І від того, що ви зробили найякіснішу копію та повісили собі на стіну, оригінал ніяк не втратить у цінності. Так і у цифровому арт-світі. Можна сісти та наробити тисячу умовно однакових NFT, але у вас їх ніхто не купить, бо ціну формує унікальність, репутація автора тощо.
- Ціну, як і скрізь, формує попит. Інше питання, як воно створюється: природно чи штучно, - усміхається Кузьменко. – Якщо художник, він же творець NFT з ім'ям, то й ціна на його зображення відповідна.
На українських маркет-плейсах наразі популярні малюнки на тему війни. Фото: Anastasiia Taraskevych/metahistory.gallery
Втім, вистрілюють і роботи абсолютно невідомих художників.
- Наприклад, зараз через війну в Україні за кордоном охоче купують на цю тему дитячі малюнки, зокрема й у вигляді NFT, - продовжує наш співрозмовник.
Тут, звісно, є поле маніпуляції. Адже багато хто купує NFT для подальшого перепродажу. Умовно мінімальну ціну зазвичай задає авторка твору. А далі попит робить свою роботу. Але часті випадки, коли NFT-художник виставляє картину на продаж за сотні тисяч доларів, і навіть за мільйони.
- Поясню таку схему. Ви малюєте будь-яку карикатуру, яка не має жодної творчої цінності, але це не має значення. Оцифровуємо її до NFT. Виставляємо на продаж із цінником 100 тисяч доларів. Я її купую. Потім виставляємо на продаж знову. Її купує знову ж таки хтось зі своїх, а потім ще кілька разів. Тоді сторонні покупці бачать, що є попит і купують рядові карикатури за величезні суми, – розповідає Олександр Кузьменко.
Якщо тема хайпова – це чудово. Хайп підігріває інтерес покупців до товару. А знаєте, що залишається в залишку кінцевого покупця, який виплатив за цей товар величезну суму?
– Виходить просто неліквід, куплений за величезні гроші, – розводить руками експерт.
Але тоді чому б не звернутися до професійних оцінювачів, які перед угодою запевнять, що цей арт-твор коштує своїх грошей? Усьому виною жадібність. Ринок молодий, стрімко розвивається, і покупці NFT поспішають заробити. Якщо щоразу радитися, то можна прошляпити справді відмінний NFT, який може стати прибутковим.
- У цій сфері є чимало заможних людей, м'яко кажучи, профанів, які мріють заробити. Але найбільші шанси прогоріти саме на NFT із високими цінами. Наприклад, із цінником від 10 тисяч доларів. Але це не означає, що до цієї цінової планки все чисто. Потрібно вивчати, що купуєш, у чому не впевнений – краще не брати, - робить висновок Олександр Кузьменко.
Яка ціна вашої картинки у майбутньому, передбачити складно. Куплену за 1000 доларів NFT-картинку можна продати як із прибутком, так і з великим збитком. Отакий він, світ цифрового арт-мистецтва.
За словами співрозмовника, в Україні ринок NFT активно розвивається. Відповідне законодавство вже під нього є. Є абсолютно легальна українська біржа, яка працює на європейський ринок.
Війна сприяла політизації та навіть мілітаризації українського NFT. Так, українська студія Я-Україна розробила власний проект Zelenskiy NFT. Президент України на даних NFT зображений в образі різних супергероїв, спортсменів та голлівудських зірок. Ідея проекту – благодійність.
А ще з'явився NFT-музей війни, присвячений злочинам рашистів в Україні.
Є у продажу й картинки із зображенням колишнього політика та олігарха, підозрюваного у державній зраді, Віктора Медведчука. Картинки, присвячені його затриманню, зроблено у стилі робіт знаменитого художника Енді Уорхолла.
Також Україна вже має власний NFT-маркетплейс ArtBay.
З упевненістю можна сказати, що вже зараз війна в Україні породила цілий напрямок у світі цифрових мистецтв. Адже той цинізм, жорстокість та кровожерність, яку демонструють рашисти в Україні, шокували весь світ. Тому не дивно, що це знаходить своє відображення у світі сучасної творчості. А Україна вже успішна та затребувана на цьому ринку.