7 вересня
Завантажити ще

Агроексперт: кавунів та динь вистачить. А ось цибулі можемо недорахуватися

Агроексперт: кавунів та динь вистачить. А ось цибулі можемо недорахуватися
Фото: Соня Севілья/commons.m.wikimedia.org

На окупованих південних територіях України триває масове пограбування аграріїв. Відео із зерновозами, які рашисти женуть на Крим і далі в Росію, одне за одним потрапляють до соцмереж. Усім уже зрозуміло – посівний на Херсонщині вже не передбачається. Під загрозою і традиційний для України врожай баштанних.

Відразу скажемо: у питанні врожаю кавунів та динь є дві новини – хороша та погана.

- Якщо з таких культур, як зернові, прогнозується падіння врожайності по Україні на 20-30%, то з баштанних - як мінімум відсотків на 40-50, - починає з поганого голова Української асоціації постачальників торгових мереж Олексій Дорошенко.

Олексій Дорошенко. Фото: ФБ Олексія Дорошенка

Олексій Дорошенко. Фото: ФБ Олексія Дорошенка

Що вдієш, на відміну від зернових, поля під вітчизняні кавуни та дині зосереджені, переважно, саме в Херсонській області. На імпортні продукти розраховувати також не доводиться:

- З-за кордону і раніше в Україну баштанні не дуже добре завозили. Через логістику ціна в результаті виходила дуже високою. А зараз у людей і так доходи скоротилися.

Логістика завжди суттєво впливала на ціну товару.

- Частину постачали баржі – водний шлях завжди трохи дешевший, що дозволяє знизити собівартість. Зараз це неможливо, – продовжує експерт. - Переважно більшу кількість доставляли машини. У цьому фури йшли перевантаженими, порушуючи цим правила дорожнього руху.

Невідомо, що буде до серпня, але сьогодні в Україні паливо подорожчало й у дефіциті. Так, фермери робили запаси дизеля, але з початком війни багато хто передав його на потреби ЗСУ.

Тому складно передбачити кінцеву ціну на кавуни та дині.

Але тут, за словами співрозмовника, не треба забувати і про падіння попиту на баштанні. І це трохи збалансує ситуацію.

Олексій Дорошенко: Якщо щодо зернових прогнозується падіння врожайності на 20-30%, то щодо баштанних - як мінімум відсотків на 40-50%.

– Слід відмінусувати тих, хто виїхав із України. Також змінилася структура споживання у тих, хто воює. Вони харчуються не так, як удома у мирний час. Думаю, потенційний попит на баштанні впадає фактично до 10 мільйонів споживачів, – припускає Олексій Дорошенко.

І звідси більш-менш втішний висновок: навіть з огляду на зменшення врожаю, кавунів та динь вистачить, щоб забезпечити ними всіх бажаючих. Дефіциту не передбачається.

Неприємнішою може стати втрата врожаю цибулі.

- Цибуля куди більш стратегічна культура, ніж баштанні. І вона переважно вирощується саме на Херсонщині, - пояснює наш співрозмовник. – Так, цибуля росте та сіється у багатьох регіонах України, але в обсягах «для себе». Але якщо ми говоримо саме про великі фермерські посіви цибулі, то це Херсонщина.