20 червня
Завантажити ще

Зростання цін, перерахунок пенсій та податки по-новому: що зміниться в Україні з 1 квітня

Зростання цін, перерахунок пенсій та податки по-новому: що зміниться в Україні з 1 квітня
Фото: Ратинський В'ячеслав/УНІАН

Ціни: зростатимуть

В Україні другий місяць триває війна, а це означає, що продукти просто не можуть не дорожчати. Економісти кажуть, що сьогодні в групі ризику знаходяться три основні категорії продуктів.

По-перше, це найдешевші продукти, на які у нас завжди був підвищений попит, а війна зробила його ще вищим. Це насамперед дешеві крупи та макаронні вироби, хліб, овочі борщового набору.

По-друге, це продукти, на які Кабмін на період воєнного стану доручив скасувати граничний рівень надбавки. Це гречка, цукор, вермішель із пшеничного борошна вищого гатунку та вершкове масло жирністю 72,5%.

По-третє, це імпортовані продукти – кава, какао, фрукти, шоколад, риба, сухофрукти. До звичайної проблеми ослаблення курсу гривні додалася інша проблема – доставка цих продуктів в Україну.

Тарифи: поки що на місці

Відносно хороша новина полягає в тому, що у квітні тарифи на комунальні послуги не підвищуватимуться – в уряді вирішили їх заморозити мінімум до кінця війни.

Українці, які через бойові дії у своєму регіоні залишилися без роботи та житла, час від часу задаються питанням: чи варто за таких умов платити за комуналку? Ми вже писали про те, що у воєнний час цей вибір кожен має зробити для себе сам. Але якщо є можливість – правильніше буде заплатити, адже це, зокрема, і зарплати комунальників, які живуть у таких самих складних умовах, як і всі інші.

Днями міністр енергетики Герман Галущенко закликав українців наскільки можна платити за спожиту електроенергію, оскільки це дозволить енергосистемі країни продовжити роботу. За його словами, після того, як російські війська вторглися в Україну, фізичні особи та підприємства стали платити за електрику на 60% менше. Через це енергетичні компанії не можуть купувати паливо, платити зарплату своїм працівникам.

Нагадаємо, що на сьогодні в Україні діє тарифна модель, за якою споживачі з обсягом споживання до 250 кВт*год/місяць платять по 1,44 грн за кВт*годину. Для споживання понад цей обсяг тариф становить 1,68 грн/кВт*годину.

Пенсії: перерахунок для працюючих

З 1 квітня в Україні відбудеться заплановане автоматичне підвищення пенсій тим, хто продовжив працювати на заслуженому відпочинку – а таких в Україні понад 2,5 мільйона.

Відповідно до закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на підвищення мають право пенсіонери, які з моменту призначення пенсії встигли заробити 24 місяці стажу.

Самі надбавки будуть отримані у липні. Тобто виплати піднімуть з 1 квітня, але оскільки до липня Пенсійний фонд не матиме даних про стаж, практично пенсії зростуть уже влітку.

Податки: тепер по-новому

З 1 квітня для ФОП І та ІІ груп платників єдиного податку його оплату зроблено добровільною. Тобто у період воєнного стану підприємці мають право взагалі не сплачувати цей податок.

При цьому великому бізнесу фактично дозволили перейти на спрощену систему оподаткування. Зокрема, платники ІІІ групи – фізичні особи-підприємці та юридичні особи з обсягом доходу до 10 млрд грн на рік – отримали можливість сплачувати єдиний податок з обороту в розмірі 2%.

Треба сказати, що економісти залишилися від нововведень не в захваті. Очевидно, що підвищення ліміту обороту з 10 млн. до 10 млрд. зроблено на користь великого бізнесу, який під час воєнного стану зможе користуватися опцією єдиного податку.

Також змінами до Податкового кодексу передбачено мораторій на стягнення майна та виселення мешканців, які взяли житло в іпотеку до війни, на період воєнного стану плюс 30 днів. На цей період споживачі звільняються від відповідальності перед кредитором через прострочення виконання зобов'язань за договором про споживчий кредит.

Місячна винагорода держслужбовців обмежується сумою в 10 розмірів мінімалок, і це, на думку економістів, дуже правильна норма, яку було б непогано залишити і після закінчення війни.

Великдень: додаткового вихідного не буде, але свято залишається

У квітні на нас чекає велике свято – Великдень, яке входить до найулюбленіших українських свят. Оскільки це свято завжди випадає на неділю, наступний за ним понеділок, 25 квітня, мав бути неробочим.

Але, як ми вже писали раніше, до Трудового кодексу на період воєнного стану було внесено зміни. Серед іншого, ці зміни скасовують переноси вихідних, коли у разі збігу святкового дня з вихідним співробітникам давався додатковий вихідний. Тобто список свят та неробочих днів (стаття 73 КЗпП) на період ВС не актуальний, і 25 квітня буде звичайним робочим днем.

Втім, ми продовжуємо вірити в нашу Перемогу і в те, що Великдень в Україні вже буде мирним.