21 листопада
Завантажити ще

Як зробити великий бізнес неконкурентним: економісти про чергову податкову ініціативу Гетьманцева

Як зробити великий бізнес неконкурентним: економісти про чергову податкову ініціативу Гетьманцева
Фото: facebook.com/d.getmancev

На час воєнного стану в Україні законодавці вирішили внести зміни до Податкового кодексу.

«Сьогодні провели засідання Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, під час якого розглядалися законопроекти 7137, 7137-1, 7137-2.

За результатами засідання комітету було прийнято рішення затвердити новий доопрацьований законопроект на базі зазначених», - написав на своїй сторінці в соцмережі голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев, уточнивши, що цей документ – про підтримку громадян та бізнесу в Україні на період воєнного стану.

За словами Гетьманцева, закон передбачає можливість фізичним особам та підприємствам з оборотом до 10 млрд грн сплачувати єдиний податок з обороту обсягом 2% за правилами, встановленими для 3-ї групи платників єдиного податку, тобто зі звільненням від податку на прибуток, ПДВ та інших платежів.

Для фізичних осіб-підприємців 1-ї та 2-ї груп сплата єдиного податку є добровільною.

Крім цього, продовжує Гетьманцев, водяться такі зміни:

  • визначено особливості нарахування окремих податків та зборів в умовах воєнного стану, зокрема ЄСВ, плати за землю, екологічного податку;
  • зменшення ПДВ до 7% та звільнення від акцизу з пального;
  • звільнення споживачів від відповідальності перед кредитодавцем за прострочення виконання зобов'язань за договором споживчого кредиту;
  • обмеження місячної винагороди держслужбовців 10-ма розмірами мінімальної зарплати;
  • звільнення від оподаткування ПДФО допомоги постраждалим від військової агресії РФ.

"Змішати бульдога з носорогом" - так охарактеризував документ від Гетьманцева аналітик Данило Монін. І розповів, до чого приведе, наприклад, нова норма про 2% з обороту до 10 млрд. гривень.

- Будь-який виробник, який продає у мережу типу "АТБ" або «Сільпо» товар, заплатить свої 2% з обороту, - каже експерт. – А потім "АТБ" або «Сільпо» заплатить 20% з обороту, оскільки податкового кредиту в ланцюжку просто немає. Натомість продаж на будь-який маленький магазин коштуватиме 2% з обороту в роздріб. У результаті отримаємо, що всі мережеві магазини, які зараз забезпечують продовольчу безпеку, влетять у 20% з обороту в роздріб, а решта платитимуть 2%. Загалом черговий лайфхак від Гетьманцева, як зробити весь великий бізнес неконкурентним.

Данило Монін: Автори документа жорстко обманюють і нас, і президента.

На додачу до цього запускають фактичні перевірки, і про відміну використання РРО вже не йдеться, продовжує Монін. І резюмує: ціль законопроекту - задушити малий бізнес фактичними перевірками.

Про кроки для підтримки українських бізнесменів розповів і президент Володимир Зеленський. Але Данило Монін упевнений: автори документа жорстко дурять і нас, і президента.

- Президент каже, що скасовують ПДВ та податок на прибуток, але такого у законопроекті просто немає. Просто розширюють спрощенку до 10 млрд, і то тимчасово: до закінчення воєнного стану, який продовжено до 24 квітня. А старт нового спрощення не завтра, а з 1 квітня. По-друге, президент говорить про відміну всіх перевірок. Але я бачу інше: редагування перехідних положень 52-2, навпаки, запускають фактичні перевірки із завтрашнього дня, тобто відкривається «новий фронт», щоб тероризувати бізнес. Наприклад, виписувати штрафи за невикористання РРО, які у 7137-д не скасували.