Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

«Дія» в дії: як цифровізація змінює життя українців

«Дія» в дії: як цифровізація змінює життя українців
Фото: facebook.com/diia.gov.ua

Якби ще три роки тому хтось сказав українцям, що вони зможуть користуватись паспортом, водійським посвідченням (та ще численною кількістю документів) онлайн та оформлювати ФОП за 5-10 хвилин, то мало хто б повірив. У відповідь покрутили б біля скроні: «Друже, ти фантастичних фільмів передивився?»

Але за вікном 2022 рік. У більшості громадян країни на смартфоні завантажено додаток «Дія», а президент Володимир Зеленський зі своєю командою проводять черговий «Дія.Саміт» і презентують все нові послуги, які кожен зможе отримати в один клік. І це вже не звучить як фантастика. Далі буде! І ось що саме.

Більше ніяких чиновників

Мабуть головна революційна цифрова зміна, яка чекає на нашу державу ближчим часом, - практична реалізація ухваленого торік парламентом закону про пейперлес, або режим «без паперів». Він вперше визначив можливість надавати адміністративні послуги автоматично та без чиновників.

Олена Шуляк. Фото: facebook.com/el.shuliak

Олена Шуляк. Фото: facebook.com/el.shuliak

«Відтепер Кабмін самостійно визначає перелік таких автоматичних послуг та спрощено запроваджує їх. Мені б дуже хотілося, щоб цьогоріч послуги з призначення пенсії, нарахування субсидії обов’язково потрапили до автоматичного переліку послуг від держави. Це справжня цифрова революція в державі», - наголосила лідерка партії «Слуга народу» Олена Шуляк.

Закон про пейперлес також дає можливість надавати комплексні електронні послуги - коли за однією заявою одразу надається весь портфель послуг різними органами влади.

«Всі ці кейси є унікальними та по-справжньому трансформують країну. Бо громадяни отримують послуги за кілька секунд з дому чи офісу, вдень чи вночі, при цьому звільняється час для кількох тисяч реєстраторів по всій країні. Відповідно, держава може значно оптимізувати роботу», - додала лідерка «Слуги народу».

Подолати цифрову нерівність

Але для цього потрібно максимально цифрувати і населення країни. Несправедливо, якщо одні громадяни зможуть скористатися перевагами «Дії», а інші, які не мають смартфонів - а це переважно люди похилого віку, залишаться осторонь.

Тому ініціатива президента про забезпечення вакцинованих людей старшого віку смартфонами як раз і допоможе їм отримувати державні послуги, не виходячи з дому.

«Ми чітко маємо розуміти, на що витрачаємо кошти. А ми витрачаємо на подолання цифрової нерівності. У нас надзвичайний розрив між містом і селом, між молодими людьми і старшим поколінням», - заявив народний депутат від фракції «Слуга народу» Роман Грищук.

За його словами, забезпечення смартфонами вакцинованих українців віком 60+ дозволить розв’язати цю проблему.

«Йдеться про зручний доступ до послуг. Якщо у молоді є доступ до цифрових ресурсів в один клік, то людям старшого віку доводиться ходити до установ, стояти в чергах. Ми хочемо, щоб вони також могли отримувати послуги, не виходячи з дому», - каже Грищук.

Дія підпис. Фото: facebook.com/diia.gov.ua

Дія підпис. Фото: facebook.com/diia.gov.ua

Ніякої будівельної мафії

Один з найважливіших документів, який є в «Дії», це миттєвий дозвіл на будівництво! Оформити його можна вже не лише на порталі «Дія», а й в однойменному застосунку.

- Якщо раніше, для того щоб почати будівництво, треба було зібрати майже 10 кілограмів паперів і зловити «щасливі години» прийому в ДАБІ, то зараз достатньо зайти в систему і просто внести всі необхідні дані. Такий підхід не просто береже нерви, час та кошти, а й всерйоз змінює будівельну сферу. Бо ж якщо ти хочеш будувати в пам’ятній зоні чи на березі Дніпра, де зведення об’єктів не передбачене, тобі не допоможе ні хабар, ні кум, ні статус, - розповіла народна депутатка, одна із провідників у будівельній реформі в країні Олена Шуляк.

Але це тільки початок. Надалі цифрова трансформація має проникнути й до інших сфер: митниці, податкової, соціальної сфери.

«На сьогодні я без будь-яких пересторог можу сказати: будівельна сфера України буде повністю цифровізована і вміщатиметься в нашій електронній системі, що об’єднає в собі всі реєстри. Публічні, прозорі й автоматизовані процеси в ній стануть еталонним правилом роботи для інших галузей. Серед цілей - щоб всі дозвільні документи на будівництво оформлювалися виключно через систему. Щоб місцева влада позбавилася дозвільних функцій і нарешті отримала справжній контроль за забудовами з порушеннями, - зазначила лідерка партії «Слуга народу». - Чому це ціль, а не мрія (як це було раніше)? Бо всі ці норми запрацюють після остаточного ухвалення законопроєкту №5655, який впроваджує реформу містобудівної діяльності. За цей документ парламент має голосувати вже цієї весни. Тому є підстави заявляти, що ми нарешті забудемо про «будинки-монстри», про знищення архітектурних пам’яток та про скандали з ошуканими інвесторами житла».

Вона також анонсувала, що депутати спільно з урядом працюють над запровадженням унікальної програми «єПідприємець», що дозволить українському бізнесу отримувати увесь комплекс послуг, ліцензій та дозволів у кілька кліків.

Незабаром в додатку…

Також на «Дія.Саміт» презентували ТОП-3 продуктів, на які, по словам депутата від «Слуги народу» Олександра Санченка, всі так довго чекали.

  1. Шеринг техпаспорту. У декілька кліків ви можете надати копію техпаспорту у застосунку близькій людині, яка користується вашим авто. На це знадобиться до 10 хвилин. Водій отримає від власника авто техпаспорт у вигляді QR-коду, який треба показати поліцейським. Правоохоронці за допомогою власних гаджетів зможуть зчитати цей код.
  2. Зміна місця реєстрації. Тепер кожен без жодних папірців і черг на порталі або в застосунку «Дія» може просто вказати адресу, за якою планує проживати. Послуга буде надаватись надзвичайно швидко. На все про все - доба. Щоб змінити місце реєстрації на порталі або в «Дії», потрібно вказати адресу, за якою плануєте проживати, та отримати підтвердження від власника житла - все, ви «прописані».
  3. Опитування. Через «Дію» можна буде впливати на рішення влади. У «Дії» з’явився новий розділ «Опитування». Президент Володимир Зеленський обіцяє, що влада стане частіше радитись з українцями щодо важливих питань.
    - Опитування - інструмент електронної демократії. В українців з’явилась можливість висловлювати свою позицію та впливати на рішення влади. Влада ж зможе швидко дізнатись думку людей з будь-яких питань у режимі реального часу, - повідомив президент Володимир Зеленський.
    Поки у «Дії» проводиться два опитування: яка нова цифрова послуга найкорисніша та як назвати новий проєкт президента. За перші два дні опитування у ньому взяли участь близько 200 тисяч українців.

Вітаю, дія! Фото: facebook.com/diia.gov.ua

Вітаю, дія! Фото: facebook.com/diia.gov.ua

ЩО ДАЛІ?

2022 рік:

  • Є-військкомати, що полягає у максимальній автоматизації процесів, реєстрів.
  • Онлайн-реєстрація транспортних засобів.
  • Є-соціальний захист - програма, яка, зокрема, допоможе оформлювати пенсію, соцдопомогу, пільги.
  • Є-податки - цифрова трансформація адміністрування податків, зборів, платежів, єдиного внеску.
  • Є-митниця - автоматизація, контроль та спрощення процесів митного контролю та митного оформлення.
  • Є-транспорт - отримання в електронному вигляді послуг, пов’язаних з ліцензуванням перевезення пасажирів, отримання дозволів та погоджень на міжнародні перевезення, впровадження програмного та апаратного забезпечення з даними про мобільність та вантажопотоки.
  • Є-підприємець - програма, що дозволить українському бізнесу отримувати увесь комплекс послуг, ліцензій та дозволів у кілька кліків.
  • Є-зайнятість - можливість найти роботу без відвідування Фонду зайнятості.
  • Є-споживач - розробка, зокрема, мобільного застосунку, через який можна поскаржитись на порушене право споживача.
  • Є-медичний висновок для отримання водійського посвідчення.

2023 рік:

  • Електронний перепис населення спільно з компанією Apple.
  • Доступ до інтернету всіх громадян України.