Завантажити ще

Ціни вдарять по кишені: гречка може подорожчати до 65 грн, олія до 75 грн, а бензин - до 40 грн

Ціни вдарять по кишені: гречка може подорожчати до 65 грн, олія до 75 грн, а бензин - до 40 грн
Фото: Синиця Олександр/УНІАН

Мало нам зростання долара, так ще й більшість виробників і продавців готується підвищувати ціни на продукти харчування та паливо. Так що в найближчі пів року наш продуктовий кошик стане дорожчим мінімум на 10-20%.

Борщ подорожчав удвічі

І це відбуватиметься незважаючи на те, що за минулий рік практично все їстівне і так суттєво зросло в ціні.

– На продовольчому ринку України спостерігається стійка тенденція зростання цін практично на всі продукти харчування, яка продовжуватиметься далі, – заявила завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Інна Сало.

За її словами, зростання цін викликано цілою низкою факторів. Насамперед, це збільшення тарифів на електроенергію (+36,6%), водопостачання (+10,9%), водовідведення (+17,3%), підвищення цін на енергоносії, плати за оренду приміщень та комунальних послуг загалом, рівня заробітної плати працівників, а також транспортних витрат, що виросли через подорожчання палива (+22%).

Найшвидше на це реагує так званий борщовий набір. Якщо підрахувати всі інгредієнти борщу, то вартість цієї страви у січні 2022-го більш ніж удвічі перевищила показник січня минулого року.

За останні три місяці найбільше подорожчали : капуста – на 54%, цибуля – на 26%, морква – на 11%. І зупинятись цей процес не буде. За розрахунками вчених Інституту аграрної економіки, у першому кварталі 2022 року очікується подальше подорожчання овочів – щонайменше на 15-25% від нинішніх рівнів.

Більш-менш стабільними ціни залишалися хіба що на картоплю. Але з огляду на тенденції минулих років у зимово-весняні місяці 2022 року очікується підвищення ціни на цей коренеплід у середньому на третину. А свіжі овочі, схоже, пробуватимемо лише влітку.

– Ціни на тепличні овочі в Україні найближчим часом подорожчають настільки, що для великої кількості українських споживачів – з низьким рівнем доходів – свіжі помідори, огірки та перець у цей період будуть практично недоступні, – каже Інна Сало.

Те, що подорожчання неминуче, частково розуміє навіть українська влада. Не дарма в уряді заговорили про варіант соціальної допомоги найбіднішим громадянам у вигляді виплат на продукти харчування.

Українці переходять на курку

Відзначається суттєве зростання і на ринку м'яса. Хоча різні категорії продукції подорожчали по-різному.

- Найменші зміни зазнали споживчі ціни на свинину, - заявила експерт. - На початок січня 2022 року ціна на неї, порівняно з минулим січнем, підвищилася на 6,8%. У свою чергу, сало подорожчало на 19,8%. Найбільше – на 26,6% – за цей період зросли ціни на м'ясо птиці.

За прогнозними оцінками Інституту аграрної економіки, у першому півріччі 2022 року збережеться тенденція підвищення цін на основні види м'яса – яловичину, свинину та м'ясо птиці – як мінімум на 15-20 %.

– Обмежена купівельна спроможність українців посилила напруженість конкуренції між свининою та курятиною, – каже експерт. - Зараз люди віддають перевагу птиці.

Готуємось до цінових рекордів

Найближчим часом дорожчатимуть усі види продуктових товарів. Як і минулого року, зросте ціна на олію.

- Падіння обсягів світового виробництва олійних культур призвело до стрімкого зростання світових цін на олію та шрот (концентрований корм; побічний продукт виробництва олії. – Ред.) та позначилося на внутрішньому продовольчому ринку України, де ціна на олію зросла на 85%, - каже Інна Сало. - На початку січня вона коштувала в середньому 61,43 грн/л. Найближчим часом прогнозується сезонне збільшення відпускної ціни соняшникового насіння, що позначиться на зростанні ціни соняшникової олії. За пів року воно може подорожчати на 20% - до 75 грн/л.

Продовжуватиме дорожчати і улюблена крупа українців – гречка. Очікується, що ціна на гречану крупу може зрости на 15-20% та перевищити 65 грн/кг. Прогнозується також і подорожчання інших круп – ячної (на 10-12%), пшоняної (10-15%).

Через подорожчання енергоресурсів хліб та хлібобулочні вироби також можуть зрости у ціні на 10-25%.

- Урядова постанова про обмеження цін на соціально значущі продукти зможе лише деякий час стримувати різке зростання цін до стабілізації цін на енергоносії, - підсумувала Інна Сало.

До речі, очікувати, що майбутній урожай допоможе знизити ціни на продукти харчування або хоча б загальмувати їхнє зростання, не варто. Зараз багато країн зіткнулися з дефіцитом добрив через їхні високі ціни, тому прогнози щодо обсягів майбутніх урожаїв поки що не найрайдужніші.

Нафта штовхає вгору бензин

Останнього тижня січня ціни на нафту пробили позначку 90 доларів. Вартість барелю сягала 92 доларів. Таких цін на ринку не було давно. І багато експертів не виключають, що нафта прагнутиме позначки 100 доларів за барель. Адже ще в грудні барель коштував близько 70-75 доларів.

Враховуючи, що практично всі нафтопродукти, які продаються на внутрішньому ринку, ми купуємо за кордоном за валюту, таке різке зростання цін на сировину в сукупності зі зростанням курсу долара відбивається на українських АЗС. І держрегулювання цін особливо не допомагає.

Наприклад, 24 січня Міністерство економіки встановило, що з урахуванням граничних торгових націнок максимальна ціна на «звичайний» бензин для його продажу через мережі АЗС не повинна перевищувати 34,25 грн/л, на «звичайне» дизпаливо – 33,84 грн/л. Але вже за 10 днів ціна, швидше за все, перевалить за 35 грн за літр.

Експерт паливного ринку Сергій Куюн каже, що подорожчання долара на гривню додає до кожного літра палива щонайменше 60-70 копійок. Тобто лише за рахунок зростання курсу з 28 до 29 грн. ми отримаємо зростання цін у роздріб з 34,3 до 35 грн. за літр.

А тут ще й нафтовий фактор. Зростання вартості сировини відбивається на цінах у середньому за місяць. Зараз ми заправляємо в баки бензин, який виготовлений з нафти за 80-82 долари, коли до нас прийде паливо з нафти за 90-92 долари, то бензин може подорожчати ще на кілька гривень.

За словами експертів, зростання вартості бареля нафти на 1 долар додає до роздрібної ціни палива близько 20 копійок. Тобто, якщо нафта залишиться на рівні 90 доларів за незмінного курсу, ми отримаємо бензин за 37 грн/літр, а якщо барель перевищить 100 доларів, то бензин цілком може наблизитися до позначки 39 грн. За подальшого зростання нафтових котирувань ціни можуть перевищити 40 грн.

Щоб не закінчувати статтю на мінорній ноті, зазначимо,  якщо світові ціни на нафту таки підуть униз і долар на внутрішньому ринку подешевшає, то можливий такий самий швидкий спад роздрібних цін на пальне до 30 грн за літр.

Новини по темі: Цены економіка України